Pomysły Na weekend w Europie Zwiedzanie Timisoary. 5 najważniejszych atrakcji Małego Wiednia

Zwiedzanie Timisoary. 5 najważniejszych atrakcji Małego Wiednia

artykuł pochodzi z naszej aplikacji Mobilizator Podróżny i nie jest wpisem blogowymTimisoara rumunia

Timisoara jest stolicą rumuńskiego regionu Banat. To miejsce wielonarodowe, gdzie oprócz Rumunów  mieszkają także Węgrzy, Serbowie i Niemcy (a także inne narodowości). Historia tego miasta sięga bardzo daleko, choć znana jest głównie z tego, iż jako pierwsze miasto w kraju ogłoszona została wolnym miastem Rumunii. Spacerując po Timisoarze podziwiać można wspaniałe budowle przywodzące na myśli stolicę Austrii. Nie bez przyczyny więc nazywana było niegdyś „Małym Wiedniem” (w XIV wieku miał tu swoją siedzibę król Węgier Karol I Robert).

Timisoara jest stosunkowo dużym miastem, ciekawie zlokalizowanym, bo blisko stąd zarówno do serbskiego Belgradu, węgierskiej granicy jak i przepięknego przełomu Dunaju – Żelaznej Bramy. Warto pomyśleć o tym miejscu, jeśli chce się przylecieć w te rejony Europy. Samoloty linii Wizzair dolatują tu z wielu lotnisk Włoch (Rzym, Mediolan, Bolonia, Wenecja) i Hiszpanii (Walencja, Madryt, Barcelona) oraz Dortmund Londyn i Paryż, dlatego jest sporo możliwości wygodnego dolotu z Polski. Nawet na przedłużony weekend. Lotnisko znajduje się 15 minut autobusem na pn wsch od centrum. W środku miasta znajduje się też ruchliwy dworzec kolejowy i autobusowy.

Zabytki i atrakcje Timisoary. Co warto zobaczyć:

1. Rynek i Stare Miasto, to obszar, który mieści się na terenie dawnej cytadeli, z której pozostało już bardzo niewiele (dwa bastiony, w tym jedna w bardzo złym stanie). Spacer po starówkach miast jest zawsze najprzyjemniejszym elementem zwiedzania, bo zwykle własnie tutaj skupiają się najważniejsze i  najpiękniejsze zabytki – tak też jest właśnie w Timisoarze. Wokół rynku zobaczymy ładne kamienice, barokową katedrę rzymskokatolicką, katedrę serbską a także pałac z XVIII wieku (mieści się tu także muzeum). W samym sercu rynku wznosi się pomnik Trójcy Świętej (upamiętnia epidemię dżumy jaka nawiedziła miasto w przeszłości). Warto też zwrócić uwagę na budynek Starego Ratusza z XVIII wieku.

2. Nowa Synagoga, to bardzo ładny obiekt, który wprawdzie (jak sama nazwa wskazuje) nie jest jakimś specjalnie wiekowym zabytkiem, jednak przykuwa uwagę swoją architekturą. Wzniesiona została pod koniec XIX wieku przez węgierskiego architekta w stylu mauretańskim.

3. Pałac Hunyadych, jest najstarszym, bo pochodzącym z początków XIV wieku, zabytkiem w mieście. Jego nazwa wzięła się od wojewody Hunyady, który wzniósł go na fundamentach poprzedniego zamku. Mimo iż obiekt był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał też swoje funkcje użytkowe, to jest bardzo interesujący, zwłaszcza, że mieści się tu muzeum prezentujące historię Banatu.

mapa timisoara zabytki4. Prawosławna Katedra, wybudowana została w latach 40′ XX wieku i wznosi się przy Placu Zwycięstwa . Wyróżnia się po pierwsze wielkością, a po drugie kolorystyką i licznymi wieżyczkami. Wewnątrz możemy zobaczyć bardzo ładne malowidła oraz rzeźby i ikony.

5. Muzeum Wsi, a właściwie skansen znajduje się poza centrum ale warto tutaj się udać – zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Zobaczymy tu wiejskie domki, cerkiew, starą szkołę. To dobry pomysł, by zobaczyć w jaki sposób mieszkało się na wsi w XVIII i XIX wieku.

Ponadto warto zaznaczyć, że Timisoara jest niezwykle zielonym miastem a parki i skwery zajmują prawie 50% powierzchni ścisłęgo centrum miasta.

BYLIŚCIE W TIMISOARZE? MACIE JAKIEŚ PROPOZYCJE CIEKAWYCH MIEJSC I ZABYTKÓW W TYM MIEŚCIE. JEŚLI TAK, TO PISZCIE

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI