Ciekawe miejsca w Azji Ciekawe miejsca na Bliskim Wschodzie Ciekawe miejsca w Jordanii Wąwóz Wadi Al-Mujib. Tak jakby ‚Kanion Kolorado’ wschodu

Wąwóz Wadi Al-Mujib. Tak jakby ‚Kanion Kolorado’ wschodu

W połowie trasy pomiędzy Madabą a Karakiem świat pęka na pół w postaci olbrzymiej doliny Wadi al Mujib. Kiedyś w istocie kanion oddzielał od siebie dwa światy – plemię Moabitów od Amonitów. Wszystko było opisane w Starym Testamencie. Był naturalną barierą i granicą. Do dziś sprawiaproblem komunikacyjny. Pokonanie serpentyn w dół a potem w górę zajmuje prawie pół godziny. 

Wąwozu nie da się pokonać komunikacją publiczną. Busy od północy dojeżdżąją tylko do Dhibanu, od południa do Arihy. Pokonać wąwóz możecie tylko taksówką lub autostopem. Czyli na to samo wyjdzie.

4-kilometrowej głębokości dolina często nazywana jest „Wielkim Kanionem Wschodu” trochę w opozycji do Kanioni Kolorado. Na pewno dziwaczność temu miejscu nadaje fakt, że kanion kończy się w basenie Morza Martwego, czyli znacznie poniżej poziomu morza. Tam jednak już nie wygląda tak spektakularnie. Ot wąska, wrzynająca się w skały dolina potoku o tej samej nazwie, którą nie sposób pokonać w sezonie deszczowym.

Wąwóz Mujib jest jednym z najpiękniejszych miejsc na całym Bliskim Wschodzie i obowiązkowym przystankiem na Drodze Królewskiej. Właściwie obowiązkowym z konieczności.

IMG_0971

IMG_0979

IMG_0980

IMG_0985

IMG_0986

IMG_0997

IMG_1000

IMG_1003

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI