Mapa Architektura Zimowo z aparatem pomiędzy blokami. Berlińskie osiedla, które doceniło UNESCO

Zimowo z aparatem pomiędzy blokami. Berlińskie osiedla, które doceniło UNESCO

A gdybym Wam powiedział, że Wasz blok (jeśli mieszkacie w bloku) po termomodernizacji, gdzieś na uboczu miasta, w miejscu, gdzie można dojechać tramwajem – został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zaśmialibyście się? Pewnie tak. A tymczasem wystarczy, że blok pochodzi z okresu międzywojennego i wybudowany został w stylu modernizmu (funkcjonalizmu, bauhausu). Tak jest w Berlinie.

IMG_6033

To oczywiste, że nie wszyscy interesują się architekturą. Ba, nie wszystkim nawet podoba się taka architektura. To zrozumiałe. Sam najbardziej podziwiam gotyk, na drugim miejscu antyk. Niemniej jednak mieszkamy na Śląsku – dla nas modernizm to coś unikalnego. Bo właśnie miasta Górnego Śląska i Gdynia to da miejsca, gdzie ten styl reprezentowany jest najmocniej. I zupełnie przypadkiem pisałem o tym pracę magisterką 😉
Modernizm wywodzi się z Niemiec, objawił się najliczniej w budownictwie komunalnym oraz administracji publicznej. W stolicy Niemiec – kilka osiedli wybudowanych przed wojną według rozmyślnego planu, z wielkim sensem, bardzo funkcjonalnie i wygodnie – zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Berlin – nie mogliśmy sobie odmówić możliwości odwiedzenia części z nich. Po drodze zbierając dla was kilka kadrów współczesnej architektury Berlina.

Kilka kadrów z ulic Berlina. Modernizm i architektura współczesna

IMG_5715

IMG_5719

IMG_5723

IMG_5734

IMG_5763

IMG_5799

IMG_5804

IMG_5831

Modernistyczne osiedla Berlina wpisane na listę UNESCO

Jest ich sześć. Znajdują się raczej poza centrum Berlina. Projektowane i budowane były pomiędzy latami 1913-1934 przez czołowych berlińskich architektów (np. Taut, Gropius). Żeby Wam tutaj nie przedłużać, stwierdzę tylko, że główną filozofią i czymś co do dziś je wyróżnia była niezwykła harmonia z otoczeniem, spokój, przestrzenność, użyteczność. Mieszkania były jasne, wygodne, posiadały osobne kuchnie, łazienki, balkony – wtedy to było coś kosmicznego! I właściwie do dziś są dużo powyżej „średniej” jeśli chodzi o jakość życia.  Szczegółowo możecie sobie o tym wszystkim poczytać na specjalnej stronie internetowej osiedli.

Kowadło Berlin modernizm

Do grupy, docenionych przez UNESCO osiedli należą: Großsiedlung Siemensstadt, Hufeisensiedlung Britz, Weiße Stadt, Siedlung Schillerpark, Gartenstadt Falkenberg, Wohnstadt Carl Legien.
My odwiedziliśmy dwa z nich. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się zobaczyć Miasta – Ogrodu Falkenberg na pd-wsch miasta. Nie jest możliwe w ciągu jednego dnia spokojne zwiedzenie wszystkich. A wtedy w Berlinie była ostra zima.

Hufeisensiedlung Britz

To osiedle na południu miasta, blisko stacji metra Blaschkoalle. Wybudowane wokół charakterystycznego „kowadła” na zdjęciu wyżej. Składa się z kilkunastu kwartałów blisko ulicy Fritz Router alee.

IMG_5981 IMG_5978 IMG_5984 IMG_5986 IMG_5974 IMG_5976 berlin modernizm unesco IMG_5991

Großsiedlung Siemensstadt

Położone blisko stacji metra U-Bahnhof Siemensdamm (U7). Wzdłuż ulicy Goebelstasse ciągnie się budynek mieszkalny, na prawie 1 km długości. Dużo tablic informacyjnych.

IMG_5998 IMG_6033 IMG_6039

IMG_6002       IMG_6029

IMG_6026

IMG_6007 IMG_6014

GDZIE SPAĆ?Porównaj najtańsze noclegi w Berlinie | Zarezerwuj hotel w Berlinie

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Zależna says:

  Bardzo lubię ten wpis! (pozdrowienia z akcji pisania przewodnika po Berlinie)

  • Wędrowne Motyle says:

   No i super. W temacie architektury śmiało służymy… 😉

 • Anna Nowak says:

  Tak, do bardzo dobry pomysł – zwłaszcza, że wiosną powinno się jeszcze przyjemniej zwiedzać (nas zima złapała dopiero drugiedgo dnia, pierwszego – było szaro i ponuro).

 • Artur says:

  Te kolorowe drzwi są fantastyczne. Planuję zabrać rodzinę w tym roku na przedłużoną majówkę do Berlina i Poczdamu, więc może uda nam się zajrzeć na te ciekawe osiedla. Tak w ogóle to kontrasty stare/nowe, tradycyjne/nowoczesne to coś co jest w dużych miastach zawsze najbardziej interesujące, a Berlin wydaje się być światową stolicą takich zestawień. 🙂 Trochę wstyd, że to tak blisko, a będę tam po raz pierwszy. Ale wydawało mi się zawsze, że jest tyle piękniejszych miejsc. 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI