Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Sagrada Familia od środka. Zobacz jak wygląda to architektoniczne stworzenie

Sagrada Familia od środka. Zobacz jak wygląda to architektoniczne stworzenie

sagrada zzewnatrz

Byłem sceptycznie nastawiony do Sagrady Familii. To znaczy nie sądziłem, że budynek otoczony kordonem dźwigów i żurawi, budowany przez lata przez różne osoby i łamiący wszelkie architektoniczne schematy, będzie wybitny.
Myliłem się. On po prostu jest inny i pozostanie inny i ta jego inność, będzie na zawsze jego największym walorem.

Tradycji musiało się stać zadość. Zawsze jak jesteśmy w jakimś południowym mieście musi lać, wiać, grzmieć i zalewać. Taka burza jak dziś w Barcelonie podobno się dawno nie zdarzyła. W parkach w miękkiej wyściółce i posypce porobiły się małe erozyjne kaniony. Ja w tym czasie 2h spędziłem w środku tej niesamowitej budowli. Rzeczywiście z zewnątrz nie zachwyca. Zwłaszcza przy pochmurnym niebie, deszczu. W środku jednak ma fantasmagoryczny, baśniowy klimat. Gdybym nie wiedział, że Gaudi był twardym katolikiem i konserwatystą, stwierdziłbym, że „coś brał” porywając się na takie sklepienie. Ale wyszło nieskazitelnie.

Natura, natura?

Zamysłem Gaudiego, było stworzyć z kościoła „gigantyczne stworzenie”, tak jak wiele jego kamienic przypominać miało smoki i dinozaury. Ja tu nie widzę stworzenia, ale widzę las sekwoi, liany, baldachim z koron drzew a jednocześnie rafę koralową i pnącza z betonu. A wszystko to w szatach neogotyckiej świątyni. Zresztą zobaczycie to na zdjęciach.
Na początku kościół miał nawiązywać do neogotyku i te fundamenty widać. Potem w obroty projekt wziął Gaudi i wszystko się zmieniło. Poświęcił mu ostatnie 15 lat życia i prawie codziennie pieszo przychodził doglądać robotników ze swojego domku na terenie Parku Guell. Warto zaznaczyć, że w stosie wież, ta środkowa, najwyższa ma być jeszcze prawie 2 razy wyższa niż obecne. Aż ciężko sobie to wyobrazić.

[sprawdz] » Darmowe atrakcje turystyczne Barcelony [/sprawdz]

Ciężko więc mówić mi od dziś, że jak się jest w Barcelonie to wystarczy zobaczyć kościół z zewnatrz. Nie, chyba nie wystarczy. Dla budynków, które są „jedyne na świecie”, warto chyba wysupłać te kilkanaście euro i zobaczyć je w całości.

sagrada familia wnetrze

sagrada sklepienie

sagrada swiatelka

sagrada witraze

sagrada kolumny

sagrada tył

sagrada rzezba

[sprawdz] » Katedra w Mediolanie niczym statek kosmiczny [/sprawdz]

Wnętrza Sagrada Familia – WIDEO ZE ŚRODKA

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Przytulniej says:

    Artykuł z serii „zdjęcia na dobry dzień”. Przedstawia wnętrze Bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie, zachwycające swoim pięknem i monumentalnością. Fotografie oddają wspaniałość katedry, ale brakuje treści merytorycznej, co sprawia, że tekst jest jedynie pretekstem do pokazania zdjęć. Warto jednak zobaczyć te wspaniałe fotografie.

  • Piotr says:

    Wow 😲 trudno opisać wrażenia .Dzieło sztuki i budynek sakralny za razem niezrozumiale ponadczasowy i nowoczesny.

  • Justa says:

    oj tak – do Sagrady wejsc trzeba, nawet jezeli trzeba wyskrobac to 20 euro, bo naprawde warto 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI