Mapa Architektura Muzeum Brytyjskie. O tym jak odhaczyliśmy cały antyczny świat w jednym miejscu!

Muzeum Brytyjskie. O tym jak odhaczyliśmy cały antyczny świat w jednym miejscu!

muzeum brytyjskie

Muzeum Brytyjskie jest jednym z największych na świecie obiektów gromadzących zbiory starożytne. Żeby spokojnie po nim pochodzić i zobaczyć wszystkie eksponaty trzeba spędzić tu przynajmniej jeden dzień – a i to raczej nie wystarczy! 

Najwspanialsze w Muzeum Brytyjskim (a także wielu innych muzeach w Londynie) jest to, że wystawa stała jest dostępna dla wszystkich – zupełnie za darmo. Jeśli uda Wam się upolować tani bilet do Londynu (tzw. „jednodniówka”), to można na dobrą sprawę przylecieć tu tylko po to by cały dzień spędzić w tym właśnie budynku, by spokojnie móc zobaczyć wszystkie najciekawsze eksponaty.

[sprawdz] Zwiedzanie Londynu w jeden dzień. Trasa + mapa [/sprawdz]

British Museum powstało z inicjatywy Hansa Sloane’a, który zgromadził pokaźną kolekcję dzieł sztuki i przekazał ją Państwu Brytyjskiemu. Uroczyste otwarcie dla zwiedzających nastąpiło w 1759 roku – jeszcze w innym budynku, ponieważ obecny, który możemy dzisiaj podziwiać wzniesione zostało w latach 40 XIX wieku (część eksponatów związanych z przyrodą i historią naturalną przeniesiona została do innego, równie ciekawego Muzeum Historii Naturalnej a zbiory książek i manuskryptów – do Biblioteki Brytyjskiej). To potężny klasycystyczny gmach, który – aż trudno w to uwierzyć – z trudem mieści całą kolekcję muzealną.

Wielki dziedziniec przykryty stalowo – szklanym dachem – zwany Dziedzińcem Królowej Elżbiety II wzniesiony został dopiero w 2000 roku – a przecież śmiało można uznać, że stał się jednym z bardziej charakterystycznych elementów muzeum – chętnie fotografowanym przez odwiedzających.

sala muzuem brytyjskie hall

Co, gdzie, jak, z czym?

Eksponaty Muzeum Brytyjskiego podzielone zostały pod względem ich historii a także geograficznego usytuowania (pochodzenia). Możemy kolejno przejść przez sale (niejednokrotnie wielkie pomieszczenia – stanowiące pokaźną galerię) ze zbiorami egipskimi, starożytne bliskowschodnie, greckie i rzymskie, etnograficzne, amerykańskie oraz azjatyckie (to dopiero poziom główny). Poziom 3 to kolekcje prezentujące zbiory prehistoryczne, europejskie, rzymsko-bizantyjskie, ze starożytnego Bliskiego Wschodu, egipskie, azjatyckie, greckie, rzymskie oraz numizmatyczne. Na poziomie 4 zgromadzono dzieła drukarskie i kolejne ekspozycje azjatyckie – kontynuowana także na poziomie 5.

Na poziomie dolnym możemy przenieść się do Afryki, na Bliski Wschód a także uzupełnić swoją wiedzę na temat zbiorów greckich i rzymskich. Jak sami widzicie bogactwo kolekcji w Muzeum jest naprawdę imponujące, a przecież nie wszystkie eksponaty są wystawione na „widok publiczny” (część przechowywana jest w muzealnych magazynach). Miłośnicy antycznej sztuki, fascynaci dawnej historii zapewne będą zachwyceni, nawet jeśli będą musieli od czasu do czasu trochę zaczekać, by z bliska zobaczyć któryś z eksponatów (można się spodziewać, że zwiedzających będzie dużo).

Hity. Co trzeba zobaczyć?

Tak się złożyło, że wtedy, gdy gromadzono dzieła sztuki (te najbardziej spektakularne) bez większych problemów można je było przywozić do Wielkiej Brytanii z różnych – najodleglejszych nawet zakątków świata. W związku z tym, spacerując po kolejnych pomieszczeniach muzeum, oglądając kolejne galerie, przenosimy się nie tylko w czasie ale też w przestrzeni! Zobaczymy tu między innymi Marmury Elgina, czyli piękne fryzy wykonane marmuru z Partenonu ateńskiego, słynny Kamień z Rosetty, niezrównana kolekcja chińskich antyków oraz indyjskiej rzeźby, rzeźby asyryjskie między innymi z pałacu w Nimrud, prehistoryczny Człowiek z Lindow, mumie i sarkofagi egipskie, wyposażenie grobów królewskich z Ur.

 BRITISH MUSEUM – IMFORMACJE PRAKTYCZNE: 

Godziny otwarcia: Muzeum Brytyjskie otwarte jest codziennie od 10:00 do 17:30 ( w piątki do 20:30). Dni, kiedy Muzeum jest zamknięte: 24,25,26 grudnia oraz 1 stycznia. Niektóre galerie mogą być zamknięte z powodu prac renowacyjnych.

Najbliższe stacje metra: Tottenham Court Road (500m), Holborn (500m), Russell Square (800m), Goodge Street (800m). W pobliżu Muzeum zatrzymują się także autobusy numer: 1, 7, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242, 10, 14, 24, 29, 73, 134, 390, 59, 68, X68, 91, 168, 188.

Więcej możecie zobaczyć na stronie Muzeum w zakładce dojazd.Multimedialny przewodnik: można skorzystać także z multimedialnego przewodnika, który jednak jest płatny (5 – dorośli, 4,5 – studenci, 3,5 – poniżej 12 roku życia).

 W muzeum nakręciliśmy też krótki tripklip

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI