Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Tunezja poradnik Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami w Tunezji?

Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami w Tunezji?

Tunezja to jeden z najchętniej i najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów (co roku przyjeżdża tu około 200 tysięcy polskich turystów), którzy lubią tu przyjeżdżać również w okresie jesienno-zimowym.

Nic dziwnego: słońce, piaszczyste plaże, ciepłe morze, znakomite zabytki, klimatyczne, przypominające labirynty krętych uliczek mediny, egzotyczna kultura, zapach przypraw, bogactwo kolorów, to tylko niektóre atrakcje, jakie na nas tutaj czekają. Planując swoje wymarzone wakacje w tym północnoafrykańskim kraju, powinniśmy zaznajomić się z kilkoma praktycznymi informacjami, które przydadzą się nam podczas przygotowywania się do podróży.

KIEDY WARTO JECHAĆ:
Tunezja jest krajem do którego turyści jeżdżą zwłaszcza w okresie tzw. wysokiego sezonu, czyli od czerwca do września (choć na dobrą sprawę sezon trwa tutaj od maja do listopada). Największe upały występują w miesiącach letnich: lipiec, sierpień i jeszcze wrzesień. Wtedy też musimy liczyć się z ogromną falą turystów z różnych zakątków świata, zalewających plaże, centra miast i oblegającą najważniejsze tunezyjskie zabytki. Od października do listopada możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu, a od stycznia do kwietnia, choć jest w dalszym ciągu ciepło (od 16 do 20 stopni), deszcz pada niemal codziennie. W okresie jesienno-zimowym, szczególnie dobrą na odpoczynek jest wyspa Dżarba, gdzie klimat jest łagodny a woda bardzo ciepła.

PASZPORT I WIZY:
Polacy, którzy udają się do Tunezji zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Koniecznie trzeba mieć przy sobie paszport, ważny co najmniej przez 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. UWAGA! Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności (wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy, warto więc o tym wiedzieć i pamiętać, aby uniknąć kłopotliwych i stresujących sytuacji). Konieczny jest również meldunek (w przypadku pobytu w hotelu, dzieje się to automatycznie, natomiast w innych przypadkach dopilnować powinna tego osoba zapraszająca).

INNE DOKUMENTY:
tunezja mahdia medinaW Tunezji respektowane jest polskie prawo jazdy. W przypadku przyjazdu do kraju własnym samochodem koniecznie trzeba mieć jego aktualne ubezpieczenie. W Tunezji obowiązują ogólne (europejskie) zasady odpowiedzialności sprawcy stłuczki czy wypadku. Jeśli chodzi o wypożyczenie samochodu,  następuje ono na podstawie okazanego paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. Wypożyczenie samochodu na ogół jest bardzo drogie, a samochody zwykle nie są w zbyt dobrym stanie technicznym, jeśli dodamy do tego dość swobodne traktowanie przez tunezyjskich kierowców przepisów drogowych i pieszych, którzy wolą chyba przechodzić przez ulicę poza pasami, to perspektywa wynajmu samochodu wydaje się być dość ryzykowna.

PRZEPISY CELNE:
Nie ma obowiązku deklarowania na granicy wwożonych środków płatniczych do równowartości 5000 TND. UWAGA! Zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej z kraju (nie wydane dinary można wymienić przy wylocie na dewizy po okazaniu karty pokładowej i dowodu wymiany dewiz na dinary, pamiętać więc trzeba o zachowaniu kwitu potwierdzenia wymiany waluty). Dozwolone jest wwożenie do Tunezji: 400 sztuk papierosów lub cygar, 2 litrów alkoholu poniżej 25% , 1 litra alkoholu powyżej 25%, dwóch aparatów fotograficznych i 20 filmów, jednej kamery filmowej i 20 kaset. Ze względu na fakt, iż przepisy tunezyjskie są różnie interpretowane w zależności na jakiego urzędnika celnego się trafi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje na swojej stronie, aby  deklarować na granicy wwóz  sprzętu fotograficznego (aparatów fotograficznych, kamer, filmów, płyt czy kaset video). Oczywiście, pod karą wieloletniego więzienia, nie można do kraju wwozić narkotyków, broni i innych tego typu rzeczy a także nie można przewieźć przez granicę zwierzęcia bez aktualnych zaświadczeń (weterynaryjne certyfikaty zdrowia i szczepień). Turyści praktycznie nie mają możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT za zakupiony w Tunezji towar (wyjątek stanowią zakupy dokonywane w sklepach narodowego biura rzemiosła  – Artisanat).

WALUTA I PRZYKŁADOWE CENY:
muzeum bardo w tunisieObowiązującą walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski czyli TD lub TND (1 TD to 2,12 PLN, 1 TD to 0,61 USD, 1 TD to 0,50€ – stan na lipiec 2012). Dinar dzieli się na 1000 milimów. Na miejscu spotkamy się z monetami miedzianymi o wartości: 5, 10, 20, 50, 100, 500 M (milimów) oraz ze srebrnymi: 0,500; 1 i 5 TD. UWAGA! Często zdarza się, że w sposób mylący podawane są ceny w milimach (np. 1,500 TD nie oznacza 1500 dinarów, tylko 1,5 dinara). Jeśli chodzi o banknoty, to najczęściej używane są nominały: 5, 10, 20 i 30 TD. Polska waluta nie jest w Tunezji wymienialna, dlatego też przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w dolary lub euro, które można wymienić na miejscu w recepcjach hotelowych lub w bankach, które czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00  z przerwą południową między 12.00 a 14.00(w lipcu i sierpniu pracują bardzo krótko, bo od 7.15 do 12:00, w okresie ramadanu, który jest świętem ruchomym: od 8:15 do 13:00).Transakcji dokonywać można również międzynarodowymi kartami kredytowymi VISA, MasterCard czy Maestro (duże centra handlowe i restauracje). W większych miastach znajdują się bankomaty.
Ceny w Tunezji są bardzo zróżnicowane, drożej jest na północy niż na południu (najdroższymi kurortami są te najliczniej oblegane jak Hammamet czy Sousse), no i oczywiście ceny w lokalach gastronomicznych oraz w hotelach są znacznie wyższe niż w zwykłych sklepach. Przykładowe ceny: bagietka 0,300 TD, 1 kg arbuza około 0,400 TD, mleko 0,500 TD/1 litr, woda mineralna 0,500 TD/1,5 litra, sok około 1,300-1,400 TD/1,5 litra, piwo puszka 0.25l 0, 9 TD/o,25 litra,  wino od 5 do 15 TD, coca-cola około 0,600 TD/1 litr, daktyle od 1 do 5 TD/1kg,  za pizzę w lokalu zapłacimy od 3-4 TD, 1-2 TD za kanapkę w barze, za sałatkę od 2-3 TD, espresso około 1 TD, kawa po turecku od 0,600 do 1 TD, kuskus z mięsem około 6-8 TD, przyzwoity obiad/kolacja w barze już od 6 do 10TD. Zakupy zdecydowanie opłaca się robić w większych supermarketach, z dala od głównych ulic i obleganych turystycznie miejsc.Oczywiście, jednym z ważniejszych „zwyczajów” w krajach arabskich jest targowanie się, należy więc korzystać z tego „przywileju” wszędzie tam, gdzie jest to możliwe (gdzie nie ma z góry ustalonej ceny): na sukach, w sklepach z pamiątkami, z taksówkarzami, czasami nawet z „pseudo-przewodnikami” którzy zaczepili nas na drodze i usilnie próbują oprowadzać po najlepszych zabytkach miasta (nie robią tego przecież bezinteresownie, należy o tym pamiętać i wystrzegać się ich). Natomiast w sklepach państwowych i supermarketach nie jest to już możliwe.

CO KONIECZNIE TRZEBA ZE SOBĄ ZABRAĆ:
Jadąc do Tunezji nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą kremów lub olejków 
z wysokimi filtrami UV (często zdarzają się wśród turystów poparzenia słoneczne i przegrzania, słońce grzeje mocno zwłaszcza w okresie od czerwca do września na wybrzeżu i na południu kraju), nakrycia głowy oraz okulary przeciwsłoneczne również powinny być standardowym wyposażeniem naszego bagażu. Zabierzmy też ze sobą obuwie do pływania, by uniknąć pokaleczenia się podczas odpoczynku na plaży, a także lekkie ubrania z naturalnych włókien. Można się również zaopatrzyć w lekarstwa na wypadek ewentualnych dolegliwości przewodu pokarmowego związanych ze zmianą diety i wody (choć apteki są dobrze wyposażone i dysponują szeroką gamą znanych nam leków). Gdy wyjeżdżamy do Tunezji „na własną rękę” koniecznie wykupmy sobie polisę ubezpieczeniową, by uniknąć wysokich kosztów leczenia (wizyta u lekarza kosztuje 30-50 TD, doba w szpitalu publicznym kosztuje 30-50 TD, a w prywatnym, z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia, od 200 TD, zwykle musimy za usługę zapłacić sami, a po powrocie otrzymamy zwrot od ubezpieczyciela- koniecznie trzeba mieć ze sobą wszelkie kwity za leczenie).

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: KURORTY W TUNEZJI – KTÓRE WYBRAĆ NA WAKACJE? (PORÓWNANIE)

UWAGA! Polski MSZ informuje, iż przed planowanym samodzielnym wyjazdem do Tunezji i w przypadku chęci samodzielnego poruszania się po kraju, koniecznie należy zaczerpnąć wszelkich informacji na temat bezpieczeństwa i śledzić wszelkie doniesienia z Tunezji, które na stronie ministerstwa są aktualizowane (tacy turyści powinni zarejestrować swój wyjazd przez system e-konsulat). Zaleca się również, aby w obecnej sytuacji politycznej panującej w kraju, nie planować indywidualnych wyjazdów do centralnych i południowych regionów Tunezji, zwłaszcza na Saharę. 

BYLIŚCIE W TUNEZJI? PAMIĘTACIE CENY NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI INFORMACJAMI

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Pata says:

    Ja w Egipcie zawsze wymieniam walutę w hotelowym kantorze. Najpierw sprawdzam w porównywarce kantorów kantorbox.pl wiem dzięki temu ile mogę się spodziewać. 🙂 Zawsze wymieniam tylko trochę pieniędzy, bo raz własnie musiałam zostawić liry.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI