Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Tunezja poradnik Decyzja zapadła, jedziecie do Tunezji. Ok i co teraz? Który kurort wybrać?

Decyzja zapadła, jedziecie do Tunezji. Ok i co teraz? Który kurort wybrać?

Sporo potencjalnych turystów traktuje urlop w kategorii państwa a nie konkretnego miasta. To bardzo źle, bo są w stanie przyjąć każdą ofertę pani w biurze podróży. Nieważne gdzie, nieważne obok czego, ważne, że Tunezja. Przykładowo Tunezja. Czasami to podstawowy błąd taktyczny. Bo tak naprawdę miejscowość często miejscowości nierówna. Imprezowicze będą żałować spokojnego kurortu pełnego zabytków a żądni historycznych wędrówek zawiodą się w dyskotekowym betonowym kurorcie.

Wybierasz się na wczasy do Tunezji? Nie wiesz, który spośród wielu atrakcyjnych nadmorskich kurortów będzie idealny dla Ciebie? Przeczytaj poniższy tekst i Sam zadecyduj. Wybór może być trudny ale nie niemożliwy.

PÓŁWYSEP CAP BON:

1. Hammamet bardzo popularny kurort turystyczny, do którego przybywają miłośnicy plażowania, kąpieli morskich i sportów wodnych. Plaże są tu przepiękne: szerokie i piaszczyste, otoczone drzewami cytrusowymi. Stara część miasta jest równie interesująca, co plaże, dlatego warto jest przynajmniej jeden dzień poświęcić na zwiedzanie. Zobaczymy tam: fragmenty murów obronnych, XII wieczną kazbę, pochodzący z XV wieku Wielki Meczet, plątaninę uliczek z białymi domami, które ozdobione są drewnianymi płaskorzeźbami, no i suki z kolorowymi pamiątkami.

2. Nabeul jest ośrodkiem administracyjnym przylądka Bon. Plaża jest tutaj długa i piaszczysta. Między Nabeulem a niedalekim Hammametem znajduje się Park Wodny „Les Dauphins”. To idealny ośrodek wypoczynkowy dal osób, które oprócz plażowania, chcą obcować z tradycją i kulturą regionu. Miasto jest centrum wyrobu słynnej tunezyjskiej ceramiki, a także innych przepięknych, własnoręcznie wykonywanych wyrobów: jak kolorowe maty z trzciny, rzeźby w kamieniu, haftowane tkaniny. Stara część miasta jest urokliwa: domy z pięknymi bramami ciągnące się wzdłuż waskich uliczek, znajdziemy tu meczet, liczne nastrojowe kawiarenki, no i oczywiście sklepiki z miejscowymi wyrobami.

ŚRODKOWA TUNEZJA:

3. Sousse , znajduje się na południowym krańcu zatoki Hammamet, to również popularny kurort turystyczny ale też interesujące stare miasto z cennymi zabytkami (zlokalizowane głównie wewnątrz wpisanej na listę UNESCO mediny, która otoczona jest murami obronnymi z ciekawymi bramami miejskimi, Wielki Meczet, ribat, w którym mieszkali mnisi prowadzący świętą wojnę z niewiernymi, interesujące muzeum Dar Essid, w którym poznamy życie bogatych mieszczan i warunki w jakich mieszkali). Plaże są przepiękne, szerokie i piaszczyste (oprócz plaży przy centrum, która jest zaśmiecona) i dobrze zagospodarowane (można wypożyczać sprzęt do uprawiania sportów wodnych). To obecnie najczęściej odwiedzane przez europejskich turystów miasto w Tunezji.

4. Port el- Kantaoui, nie ma niestety nic wspólnego z historią, czy ciekawymi zabytkami. To „sztuczny” zupełnie, nowoczesny kompleks wypoczynkowy. Nawet przystań dla jachtów i otaczająca port stylizowana na andaluzyjską architekturę stylistyka domów, to dzieło kuwejckich szwejków, którzy zamarzyli sobie wybudować tu wakacyjne centrum wypoczynkowo-rozrywkowe. Raj dla bogatych turystów i zamożnych Tunezyjczyków, którzy przyjeżdżają tu wypoczywać w jednym z wielu luksusowych hoteli, czy korzystać z innych atrakcji miejsca jak na przykład pola golfowe. Miejsce razi sztucznością, nie polecamy go. Jednak dla upartych, 10 km dalej znajduje się cicha i spokojna jeszcze nie skażona turystyką wioska Hergla.

5. Monastir, miasto z licznymi hotelami i jeszcze liczniejszymi turystami ale też z ciekawą historią, no i słynnym mieszkańcem – Habibem Burgibą (pierwszy prezydent niepodległej Tunezji, który tu się urodził i którego imponujące mauzoleum tutaj się znajduje). Plaże są czyste i ładne, a nadmorska promenada z palmami, która biegnie do portu jachtowego jest miejscem spacerów wielu przybywających tu obcokrajowców. W Zatoce Monastiru można odpocząć też na skalistych wysepkach połączonych z lądem groblami albo też na niewielkiej plaży z małą wysepką (Wysepka Gołębi). W Monastirze znajduje się międzynarodowe lotnisko, na które przylatuje większość turystów oraz sporej wielkości medina.

tunezja mahdia medina

6. Mahdia, to znany ośrodek turystyczny, który jednak oprócz hoteli i przepięknych plaż proponuje coś więcej, a mianowicie piękną medinę, wciętą w morze w postaci wąskiego półwyspu, która zachowała swój urok średniowiecznego Orientu. Miasto od stuleci utrzymują się z rybołóstwa, a także z produkcji wyrobów z jedwabiu. Można, przechadzając się po wąskich uliczkach mediny, zajrzeć do jednej z niewielkich pracowni, w której uśmiechnięci mieszkańcy przędą tkaniny i przejść się do starego portu z licznymi kolorowymi łodziami rybackimi albo usiąść w jednej z kawiarni na place du Caire, by pod cieniem rozłożystych drzew obserwować okolicę.

POŁUDNIOWA TUNEZJA

7. Dżerba, to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w całej Tunezji. Stąd do Libii jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów a ląd łączy się z nią wąską groblą. Wyspa przyciąga spragnionych słońca urlopowiczów zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, bo woda jest tu wciąż ciepła a klimat łagodny (w okresie od marca do listopada na długi, piaszczysty półwysep Ras Rmel przylatują majestatyczne flamingi). Piękne plaże (Sidi Mahres i La Seguia, plaże kurortu Aghir), błękitne morze, słońce to nie wszystkie atrakcje tego uroczego miejsca. Długa historia, tradycja połowu gąbek i ośmiornic, malownicze zakamarki medin, handlowa przeszłość nadmorskich miejscowości, a także tło do niektórych scen kręconych tu „Gwiezdnych Wojen”, wspaniałe zabytki, słynna ceramika z Guellali, to tylko niektóre powody, gwarantujące, że wakacje tutaj będą bardzo ciekawe. Co ciekawe na wyspie odnajdziemy sporo pamiątek po niemałej społeczności  Żydów Sefardyjskich.

PÓŁNOCNA TUNEZJA

8. Tabarka, znajduje się w północno-zachodniej części wybrzeża tuż przy granicy z Algierią. Wizytówką miasta jest genueński fort na wyspie połączonej z Tabarką groblą. Słynie również z rafy koralowej, dlatego to miejsce polecane miłośnikom nurkowania (najlepszą pamiątką jest biżuteria z koralami), a także malowniczych klifowych wybrzeży i piaszczystych plaż (na zachodzie, niewielkie, pojedyncze wciskające się w ląd spokojne zatoczki, na wschodzie- długi pas piaszczystych i otoczonych nowoczesnymi hotelami plaż). Niedaleko starego portu z morza wystają 25 metrowe skały Aiguilles (czyli Igły) smagane wiatrem i morskimi falami.

9. Bizerta to znany kurort znajdujący się przy ujściu kanału łączącego wody jeziora Bizerta z wodami Morza Śródziemnego. To miejscowość, która urzeka średniowiecznymi uliczkami, malowniczym portem (z pastelowymi domami, kolorowymi łodziami, licznymi kawiarniami przypomina raczej miasteczka z południowej Europy), szerokimi bulwarami i nowoczesną architekturą najmłodszych dzielnic. Miasto jest najbardziej europejskim, spośród wszystkich miast Tunezji. Plaże są długie i piaszczyste, ciągną się w kierunku położonego około 10 km od miasta Cap Blanc. Warto się tu wybrać, by zobaczyć wspaniałe białe klify opadające do krystalicznie czystej wody.

fot. Dżerby – fileone – flickr, CC

BYLIŚCIE NA WAKACJACH W TUNEZJI? KTÓRE KURORTY NADMORSKIE ODWIEDZILIŚCIE? JAKIE MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWE POLECACIE INNYM? PISZCIE

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W maju wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo!