Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Francji Najwspanialsze zabytki i najpiękniejsze miejsca Bretanii. Średniowieczne zamki, klimatyczne miasteczka i przepiękne widoki

Najwspanialsze zabytki i najpiękniejsze miejsca Bretanii. Średniowieczne zamki, klimatyczne miasteczka i przepiękne widoki


Bretania (Półwysep Bretoński) to region niesamowity: malowniczy, zaskakujący pod względem pogody, tajemniczy, nieco surowy ale też romantyczny. Możemy tu znaleźć atrakcje zarówno dla miłośników przyrody ale też historii, czy architektury. W tym artykule zajmiemy się tymi drugimi. I nie chodzi jedynie o spektakularne budowle ale też „zwykłą” zabudowę małych bretońskich miasteczek czy wiosek, gdzie kamienne domki przystrojone są kolorowymi kwiatami opadającymi po parapetach i balkonach, a bluszcz wije się po okiennicach i starych murach… Nigdy nie zapomnę pobytu w tym miejscu…

Nasza lista najwspanialszych zabytków Bretanii, które koniecznie musicie zobaczyć:

1. Vitre, nie jest tłumnie odwiedzane przez zagranicznych turystów, co nadaje temu małemu miasteczku niedaleko Rennes wspaniałej atmosfery autentyczności. Znajdują się tu ładna starówka, średniowieczne mury obronne, no i największa atrakcja miejsca – Chateau Vitre – przepiękny zamek pochodzący z XI wieku (nieco przebudowany w wiekach późniejszych). Posiada głęboką fosę, ciekawe arkady na dziedzińcu,a także interesujące wieże przykryte strzelistym dachem.

Chateau Vitrefot. Chateau Vitre, fot. Jay74 / flickr.com / CC

2. Fogueres, niewielkie stare miasteczko, które rozłożyło się częściowo na wzniesieniu, częściowo w dolinie, znajduje się w okolicach Rennes.  To właśnie tutaj zobaczymy Chateou medieval – wzorcowy wręcz przykład średniowiecznego budownictwa obronnego zlokalizowany w górnej części miasta. Mimo, że po zamku nie zachowało się tak wiele jak w przypadku wcześniej opisywanego Vitre, to jednak pozostałości murów obronnych, wież i baszt otoczonych fosą robi niesamowite wrażenie.

3. Saint Malo, słynne jest przede wszystkim ze swojej Starówki (odbudowanej zupełnie po zniszczeniach wojennych) otoczonej wspaniałymi murami obronnymi. Ta część miasta nazywana jest Intra Muros albo Villa Close (wewnątrz murów, zamknięte miasto). Tutaj można również obok zbudowanych na nowo kamienic zobaczyć odbudowany zamek (dzisiaj Ratusz i muzeum) a także przespacerować się po murach obronnych i zwiedzić katedrę świętego Wincentego.

Saint Malofot. Sain Malo, fot. Ktoine / flickr.com / CC

4. Dinan, przepiękne średniowieczne miasto położone na wzgórzu (tu niegdyś znajdował się fort) i opadające wzdłuż ujścia rzeki – część portowa. Otoczone jest potężnymi murami obronnymi. Znajdują się tutaj bardzo ciekawe domy szachulcowe z XV , XVI i XVII wieku, Wieża Zegarowa na którą można wejść, by podziwiać miasto z lotu ptaka i pochodząca z XI wieku Bazylika Zbawiciela i pozostałość po dawnym zamku – donżon, w którym mieści się dziś muzeum. Oprócz tego warto spacerkiem przejść się po wąskich, brukowanych uliczkach miasta i przystanąć na chwilę, by zobaczyć pochodzący z XV wieku Stary Most i dom gubernatora z tego samego okresu.

fot. uliczka w średniowiecznym Dinan fot. tallpomlin / flickr.com / CC

5. Quimper, urokliwe miasteczko z ładną starówką i ciekawą katedrą. Najstarsza część Quimper to przede wszystkim brukowane uliczki z szachulcowymi domami a także gotycka katedra świętego Corentina z dwuwieżową fasadą (w środku wspaniałe witraże, barokowa ambona freski i piękne ołtarze w kaplicach bocznych oraz średniowieczne grobowce). Warto też wstąpić do miejscowego Muzeum Sztuk Pięknych z kolekcją obrazów od XV wieku do dnia dzisiejszego a także Muzeum Fajansu – w dawnych zakładach ceramicznych.

6. Fort La Latte, twierdza wzniesiona w XIV wieku, przebudowany w XVIII w cudownym miejscu – na skrawku lądu o którego skały rozbijają się fale oceanu. Zamek jest posiadaniu prywatnego właściciela, a to, co najbardziej tu zachwyca to krajobrazy – malownicze urwisko wzdłuż którego biegnie piesza trasa aż do kolejnego cudu (tym razem przyrody) Cap Frehel.

Fort La Latte

fot. Fort La Latte, fot. mikebrown59 / flickr.com / CC

7. Kalwarie, jest ich tu kila i każda z nich jest bardzo interesująca i często zabytkowa (pochodzą z XVI wieku i składają się z kompleksu rzeźb przedstawiających Drogę Krzyżową, kościoła, kostnicy i bramy triumfalnej). Najczęściej odwiedzane i najpopularniejsze są kalwarie Guimiliau i Pleyben (równie znane i piękne – jeśli chodzi o kunszt architektoniczny i zdobniczy są: Saint – Thegonnec i Plaugastel – Daoulas – chyba najbardziej rozbudowana ze wszystkich, postawiona po przejściu przez region śmiercionośnej dżumy)

8. Vannes, popularne wśród wielu turystów – miłośników historii, architektury ale też przyrody i pięknych widoków (punkt wypadowy do eksplorowania malowniczej Zatoki Morbihan). Podobnie jak w Quimper i Dinan zobaczyć tu można uroczą starówkę z koślawymi domami szachulcowymi przykrytymi starą dachówką – co nadaje im jeszcze większego uroku i autentyczności, a także ciekawą Katedrę św. Piotra, której historia sięga XIII wieku, oraz spore fragmenty murów miejskich z bramami i wieżami, wzdłuż których ciągną się przepiękne ogrody. Warto jest też udać się na promenadę widokową – Parc de la Garenne, z której pięknie prezentują się mury z wieżą Konstabla na czele. Tutaj też zobaczymy stare (z początku XIX wieku) pralnie. Znajduje się tu również Ogród Motyli oraz Akwarium.

Vannes fot. Vannes fot.PENnyshot / flickr.com /CC

9. Josselin, oprócz starówki z już kilkakrotnie wspomnianymi domkami szachulcowymi, miasteczko słynie ze wspaniałego zamku książąt Rohan znajdującego się tuż nad rzeką Oust. Zbudowany w stylu gotyku płomienistego w XV wieku z trzema wieżami i okazałym pasem murów obronnych wzbudza zachwyt – zwłaszcza, gdy podziwia się go z przeciwległego brzegu wspomnianej rzeki. Obok zamku znajduje się – dość dziwne jak na taką lokalizację – Muzeum Lalek a w sercu miasta – Bazylika Notre Dame de Roncier, która zachwyca zwłaszcza zdobioną fasadą.

10. Nantes, słynie z parków i ogrodów a także muzeów i znakomitych zabytków, tutaj również znajduje się ujście rzeki Loara. Zwiedzić tu należy Zamek Książąt Bretanii pochodzący ze średniowiecza i zachwycający swoją niemal w całości autentyczną architekturą (zwłaszcza mury obronne z basztami i wieżami), Katedrę św, Piotra i Pawła z XV wieku (w środku – wiele ciekawych detali architektonicznych i rzeźbiarskich oraz zabytkowy renesansowy grobowiec księcia Franciszka II i jego żony). Warto też udać się do Muzeum Sztuk Pięknych gdzie zobaczymy dzieła między innymi Picassa, czy Moneta, a dla miłośników literataury science-fiction – Muzeum Juliusza Verne’a, który urodził się w tym mieście. Ciekawy jest również fragment Nantes z XVIII wiecznymi kamienicami wyglądającymi niemal identycznie – Ile Feydau (niegdyś wysepka lecz później po zasypaniu dopływów rzecznych, przyłączona do stałego lądu). Po całym dniu zwiedzania warto odpocząć w Ogrodzie Botanicznym z wieloma gatunkami kaktusów lub w Ogrodzie Japońskim z roślinnością pochodzącą właśnie z tej części świata.

zamek książąt bretaniifot. Zamek Książąt Bretanii, fot. Julien Haler / flickr.com / CC

Co jeszcze warto zwiedzić w Bretanii:

Warto jest udać się również do malowniczej wioski Locronan (niedaleko Quimper) z granitową zabudową zdobioną niebieskimi okiennicami i kolorowymi kwiatami oraz bluszczem. Miasteczko wielokrotnie docenione było przez filmowców, którzy kręcili tu swoje dzieła. Spacer po wąskich, brukowanych uliczkach Locranon, możliwość zobaczenia pięknej XV- wiecznej katedry i  kamiennej studni stojącej na centralnym placu to  wielka przyjemność. Jeśli nie będzie Wam jeszcze dość – udajcie się do Concarneu – wioski ze starówką otoczoną grubymi murami obronnymi na skalistej wyspie w miejscu, gdzie rzeka Moros uchodzi do Oceanu (ze stałym lądem połączona jest mostami).

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bretanii | Zarezerwuj hotel w Bretanii

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ZABYTKÓW BRETANII? 

Ilość komentarzy: 7 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Jacek says:

  Jak wygląda sprawa noclegów na prowincji ?Tzn czy trzeba rezerwować czy można znaleźć po drodze ?Pytam powtórnie

 • Jacek says:

  Dzień dobry ,planujemy z żoną podróż Bretania potem Anglia.Mam pytanie czy w Bretanii można znaleźć nocleg gdziekolwiek bez rezerwacji – mam na myśli przede wszystkim wioski i małe miastecznka.Jedziemy autem.
  Pozdro J

 • ALONSO says:

  Błędna nazwa – FOUGERES

 • Dominika says:

  Na Bretanii dosyc czesto pada 🙂 takze wybierajac sie tutaj, warto przewidziec jakis stroj na te okolicznosc. Pozdrawiam i zycze milego zwiedzania Bretani bo warto.

  • Jacek says:

   Hej , czy masz może wiedzę o tym czy można znaleźć nocleg w drodze, bez rezerwacji ? oczywiście gdzieś na prowincji w Bretanii

 • Janusz says:

  Z pierwszych czterech wymienionych miejsc bylismy we wszystkich ale widzielismy troszke tylko Dinan, lalo jak z cebra i tylko w Dinan mozna bylo pochodzic pod parasolka, szkoda ale moze jeszcze kiedys …………….

 • Kagtarzyna says:

  Szkoda że tak mało zdjęć

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI