Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Francji Zwiedzanie okolic Paryża. Cuda architektury, zieleń i rozrywka

Zwiedzanie okolic Paryża. Cuda architektury, zieleń i rozrywka


Wycieczka do samego Paryża jest niezapomnianym przeżyciem. Ilość zabytków i ciekawych miejsc jakie można tam zwiedzić, zobaczyć, sfotografować jest naprawdę niezliczona. Pisaliśmy już z resztą o zwiedzaniu stolicy Francji w dwa dni i o tym, że tak naprawdę nie jest to łatwa sztuka, bo nie wiadomo co wybrać. A co dopiero okolice Paryża! Postanowiliśmy więc ułatwić Wam nieco sprawę i wybrać te miejsca, które naprawdę warte są jednodniowego wypadu poza stolicę. Jeśli macie jakieś inne propozycje, to oczywiście jak zawsze nasza lista jest otwarta:)

>> SPRAWDŹ: Najlepsze noclegi w Paryżu. TERAZ TANIEJ nawet o 80 procent

1. WERSAL

Miasto leży jakieś 16 km na południowy zachód od Paryża, a zobaczyć tu trzeba koniecznie okazałą rezydencję Ludwika XIV – Króla Słońce i wspaniałe ogrody przypałacowe (w przypadku ogrodów wstęp za darmo). Ogromny pałac jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanym zabytków całej Francji. Wejść możemy do pałacu lub też poprzechadzać się jedynie po ogrodach. Jeśli zdecydujemy się jednak zwiedzić rezydencję to na pewno nie będziemy zawiedzeni. Można tu zobaczyć między innymi apartamenty Marii Leszczyńskiej ze słynnym łożem królowej (żony Ludwika XV), apartamenty Napoleona Bonaparte, zniewalającą Salę Lustrzaną (z 17 wielkimi lustrami na ścianach), gdzie miało miejsce wiele niezwykle ważnych wydarzeń historycznych – między innymi podpisanie Traktatu Wersalskiego po I WŚ (na jego mocy Polska odzyskała niepodległość),dwukondygnacyjną kaplicę królewską, salę opery pałacowej z podnoszoną podłogą, komnaty reprezentacyjne z salą tronową Ludwika XIV, czy urządzone przez króla Ludwika Filipa muzeum historii Francji. Ogród natomiast pełen jest przeróżnych rzeźb, fontann, altan fantazyjnie przyciętych trawników, klombów i labiryntów z żywopłotów, a także wielki Kanał, gdzie Król Słońce pływał gondolami. Po ogrodach można również poruszać się specjalną kolejką, która zawiezie nas do pałacu Trianon (Petit Trianon i Grnd Trianon) na terenie kompleksu. Informacje o cenach biletów (18€ zwiedzanie wszystkich zabytków, w tym Pałaców Trianon, 15€ zwiedzanie najwspanialszych pomieszczeń wersalskiej rezydencji ) i godzinach zwiedzania znajdziecie na stronie kompleksu pałacowego.

wersalfot. Wersal / simo0082 / flicr.com / CC

2. STADE DE FRANCE

Dla miłośników sportu, a w szczególności piłki nożnej też coś się znajdzie. Pięciogwiazdkowy stadion znajduje się na obrzeżach Paryża w Saint Denis. Ten wielofunkcyjny stadion powstał z powodu organizowanych we Francji XVI finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1998 roku. Grają tu czołowe drużyny francuskiej (i nie tylko) piłki a także organizowane są mecze rugby, koncerty, zawody motorowe i lekkoatletyczne. Stadion i jego „kulisy” oczywiście można zwiedzać (cena biletu to około 15€ dla dorosłych i 12€ dla studentów i 10€ dzieci do 18 lat), oprócz spaceru po „zakamarkach” stadionu na gości czekają ciekawe wystawy i butik. Informacje o godzinach zwiedzania na bieżąco aktualizowane są na stronie stadionu.

3. KATEDRA W CHARTRES

Miasto leży 88 km od Paryża na szlaku pielgrzymim z Paryża do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Katedra w Chartres, która wzniesiona została w XII wieku i jest jedną z największych i najpiękniejszych świątyń Francji, o czym może świadczyć to, że wpisana została na listę UNESCO. Monumentalna fasada, której część zachodnia zwieńczona jest dwiema wieżami (wyższa i bardziej zdobna oraz niższa i starsza) wnętrze kościoła robią niesamowite wrażenie na zwiedzających, zwłaszcza ponad 160 witraży, które się tu znajdują (wśród nich Drzewo Jessego, Matka Boska Pięknego Szkła, czy Błękitna Róża) a także ogromna ilość rzeźb zdobiących katedrę. Tutaj również można zobaczyć coś zadziwiającego – labirynt na posadzce, który przemierzać musiał na kolanach grzesznik by odpokutować swoje winy, a także przejść symboliczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W kryptach znajdują się inne skarby – figura Czarnej Madonny i fragment ocalonego z pożaru jaki miał miejsce we wcześniejszym romańskim kościele Welonu Matki Boskiej. Jeśli będziecie mieć trochę więcej czasu, udajcie się na spacer po Starówce z zabudową sięgającą XII wieku.

katedra w Chartresfot. Katedra w Chartres / fot. Олександр / flickr.com / CC

4. BAZYLIKA SAINT DENIS

 Jak już zwiedzicie Stadion Narodowy, to koniecznie „przerzućcie” się na bardziej historyczne klimaty i zobaczcie wspaniałą Bazylikę świętego Dionizego. Nie tak dawno jeszcze, bo w XIX wieku stanowiła ona główne miejsce pochówku francuskich władców – główna nekropolia królów francuskich, tutaj również przechowywane były insygnia koronacyjne. W tej pochodzącej z XII wieku gotyckiej Bazylice pochowani są prawie wszyscy francuscy królowie począwszy od X wieku aż pod koniec wieku XVIII (ostatnim tu pochowanym był król Ludwik XVIII). Z bazyliką wiąże się ciekawa, acz makabryczna historia – tutaj właśnie podczas Rewolucji Francuskiej lud dokonał masowego zbeszczeszczenia zwłok królewskich, wyciągając je wszystkie z trumien i wrzucając do rowu przygotowanego nieopodal kościoła i zasypując wapnem. Dziś te szczątki pochowane są w pięciu trumnach. Tutaj również zostali pochowani skazani na ścięcie i początkowo wrzuceni do wspólnej mogiły – Ludwik XVI i Maria Antonina. Większa część posągów, rzeźb i zdobnych sarkofagów została odrestaurowana i można je podziwiać w kościele.

5. FONTAINEBLEAU

Leży w odległości 60 km na południe od stolicy i jest niezwykle popularnym miejscem – nie tylko wśród turystów ale też Paryżan. Tym pierwszych przyciąga przede wszystkich okazała rezydencja królewska, a tych drugich las, gdzie można uciec od miejskiego zgiełku, a nawet powspinać się na znajdujących się tam skałkach. Historia Zamku Fontainebleau sięga XII wieku a w sumie zamieszkiwali w nim władcy Francji począwszy od Ludwika VII do Napoleona III. Można zobaczyć w tym pięknym, renesansowym pałacu sale reprezentacyjne, w tym tronowa, apartamenty królewskie, muzeum Cesarzowej Eugenii, apartamenty Napoleona I i jego muzeum oraz wiele innych znakomitych sal, korytarzy, pokoi, apartamentów, dziedzińców z fontannami, rzeźbami oraz galeriami. Na zewnątrz natomiast czeka na nas okazały ogród, który założony został (i z czasem zmieniany) za czasów Franciszka I. Cały kompleks znajduje się na liście UNESCO. Bilet wstępu do wszystkich pomieszczeń to około 10€  (ulgowe 8€). Więcej informacji znajdziecie na stronie pałacu.

Pałac w Fontainebleaufot. Pałac Fontainebleau/ fot.  TravelingInEurope / flickr.com / CC

6. EURODISNEYLAND

Park rozrywki znajduje się 32 km od Paryża. Dzieli się zasadniczo na dwie części: Disneyland Park oraz Walt Disney Studios Park. W ramach Disneyland Park mamy możliwość skorzystania z wielu atrakcji którejś (albo najlepiej wszystkich) Krain. Mamy więc Krainę Dzikiego Zachodu z super kolejką, Krainę Przygód gdzie zabawa toczy się między innymi z bohaterami Piratów z Karaibów, Krainę Fantazji– idealna dla najmłodszych dzieci oraz Krainę Odkryć gdzie istnieje możliwość poznania sekretów nauki połączonej z dobrą zabawą. W Walt Disney Studios Park natomiast poznamy tajniki animacji, zwiedzimy studio filmowe, uczestniczyć możemy w licznych warsztatach a także przejechać się słynnym już Rock’n’Roler Coaster. Oczywiście wielką atrakcją jest również parada bohaterów Disneyowskich bajek, która ku uciesze dzieci maszeruje codziennie o godzinie 16:00 wzdłuż Main Street. Informacje na temat cen biletów (bilety jednodniowe do jednego albo dwóch parków, dwudniowy i trzydniowy do obu parków) i godzin otwarcia można znaleźć na stronie Parku.

7. BEAUVAIS

To  miasto, z którym zazwyczaj spotykamy się po przybyciu do Francji po raz pierwszy. Bo właśnie w tym oddalonym od stolicy o jakieś 75 km mieście znajduje się lotnisko, na którym lądują samoloty taniego przewoźnika. Warto pozostać chociaż przez chwilę w Beauvais, ponieważ znajduje się jedna z piękniejszych katedr francuskich – Katedra pod wezwaniem świętego Piotra. Wspaniała świątynia słynie z najwyższego, gotyckiego sklepienia w całym kraju (znajduje się około 50 metrów nad posadzką – to robi wrażenie). Nigdy do końca nie została skończona (obok znajduje się romański kościółek – pozostałość po dawnej świątyni, która znajdowała się w tym miejscu), a kilkakrotnie ulegała zniszczeniu i zawaleniom (do dzisiaj sklepienie podtrzymywane jest przez specjalną konstrukcję „stabilizującą”). Wewnątrz oprócz wspaniałego sklepienia, podziwiać można XVI – wieczne witraże a także zegar astronomiczny, który w okresie wakacyjnym co godzinę (poza sezonem rzadziej) staje się głównym bohaterem przedstawienia światło i dźwięk (obejrzeć je można za około 4€).

>> ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak dojechać z lotniska Beauvais do Paryża

Beauvais katedrafot. Katedra w Beauvais / fot.  Олександр / flickr.com / CC

8. PARC ASTERIX

Znajduje się 30 km od Paryża i jest jednym z najciekawszych i najlepiej wyposażonych a także największych parków rozrywki w całej Francji, który powstał na kanwie popularnego francuskiego komiksu o zmaganiach dzielnych Galów Asterixa i Obelixa z Rzymianami. Jak każdy tego typu park podzielony jest na kilka stref tematycznych. Wymienić możemy np. Miasto Rzymskie, Antyczna Grecja, Galijska Wioska, Wielkie Jezioro. Więcej znajdziecie na stronie parku.

>> POLECAMY RÓWNIEŻ: Paryż w dwa dni. Co koniecznie musisz zobaczyć w stolicy Francji

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicach Paryża?

Polecamy Wam jeszcze miejscowość Sevres, gdzie znajduje się Międzynarodowe Biuro Miar i Wag, w którym przechowywany jest wzorzec metra a także innych jednostek miar. Montmorency – miejscowość, która stanowiła schronienie dla wielu Polaków po Powstaniu Listopadowym (znajduje się tutaj cmentarz na którym pochowano wielu naszych rodaków – Cimetiere de Champeaux – przez pewien czas miał tu swój grób Adam Mickiewicz a także książę Adam Czartoryski). Na uwagę zasługuje tu również XVI – wieczna Kolegiata Świętego Marcina z przepięknymi witrażami i wieloma śladami po mieszkających tu znakomitych Polakach. Auvers sur Oise (miejscowość oddalona od Paryża o około 30 km) znane jest zapewne miłośnikom impresjonizmu. Tu swoje ostatnie dni życia spędził Vincent van Gogh (na miejscowym cmentarzu został również pochowany, namalował tu wiele znakomitych dzieł, jak chociażby znany Kościół w Auvers), tu również bywali inni znakomici malarze tego gatunku jak Pissarro czy Cezanne. W zamku Auvers mieści się dziś ciekawe muzeum impresjonistyczne. Warto też udać się na wycieczkę do Laon – dawnej stolicy Francji ze wspaniałą Starówką i potężną, dominującą w krajobrazie miasta gotycką Katedrę Notre – Dame.

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI I NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W POBLIŻU PARYŻA? PISZCIE

BILETY ONLINE! Kup bilety wstępu do atrakcji w Paryżu i omiń kolejki

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI