Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca we Francji Zwiedzaj Paryż szlakiem kościołów. 10 świątyń, które musisz (jak zdążysz) zobaczyć!

Zwiedzaj Paryż szlakiem kościołów. 10 świątyń, które musisz (jak zdążysz) zobaczyć!


Większość kościołów w Paryżu jest za darmo. O proszę! Dlatego powinny się znaleźć w planie każdego ekonomicznego zwiedzania miasta. O ile w pojedynku miast Rzym zdecydowanie bardziej przypada nam do gustu to w Paryżu zachwyca nas niezmiennie to, czego nie ma w Wiecznym Mieście – gotyku, zapachu piaskowca, strzelistych sklepień i gigantycznych rozet. To jest w Paryżu.

I tym z pewnością miasto nad Sekwaną bije wszystkie inne w Europie. Podążajmy więc szlakiem najwspanialszych paryskich kościołów ( naszym zdaniem…)

1. Katedra Notre Dame de Paris, znajduje się na Cite – wyspie na Sekwanie i miejscu, gdzie historia Paryża się rozpoczęła. To jeden z niekwestionowanych symboli Paryża. Cechuje ją wspaniała gotycka architektura  z maszkaronami, zdobieniami, rzeźbami, łukami przyporowymi, dwiema wieżami i znacznie ciemniejszą iglicą widocznymi z wielu miejsc w Paryżu (najlepszy punkt widokowy na katedrę, gdzie można ją objąć wzrokiem  niemal w całości jest Pont de La Tournelle). A w środku – przestronne, tajemnicze, ciemne wnętrze rozświetlone jedynie błyskiem zapalonych świeczek z charakterystycznym okrągłym niebieskim witrażem (rozeta) i strzelistymi łukami nad prezbiterium. Mieści się tu również XIX wieczny skarbiec, który kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki oraz relikwiarze z czasów napoleońskich. Do Katedry Marii Panny można wejść bezpłatnie (nie należy przestraszyć się długiej kolejki przed wejściem – bardzo sprawnie się posuwa do przodu), jeśli ktoś ma ochotę wspiąć się po prawie 400 schodach na wieżę, by podziwiać panoramę miasta,  niestety musi zapłacić około 7,5€. Podobnie jest w przypadku chęci zwiedzania krypty (około 3,5 €). Pamiętajmy o tym, że w katedrze nie można robić zdjęć z fleszem oraz używać statywów do aparatów fotograficznych. W niewielkiej odległości od zabytku znajdują się ciekawe Krypty Archeologiczne z wykopaliskami z czasów rzymskich.

2.  Bazylika Sacre Coeur, znajduje się na wzgórzu w dzielnicy Montmartre – jednej z najchętniej odwiedzanych dzielnic paryskich. Sama bazylika Serca Jezusowego powstała jako podziękowanie Bogu za zakończenie Komuny Paryskiej na wapiennym szczycie. Wyróżnia się kształtem z charakterystyczną kopułą (dwie mniejsze i duża pośrodku) oraz kolorem (śnieżnobiały wapień, który odbija promienie słoneczne podczas ładnej pogody). Do świątyni wejść można po monumentalnych schodach , które prowadzą do niej od stóp wzgórza lub wjechać specjalną kolejką linową. Z dziedzińca przed głównym wejściem do kościoła roztacza się znakomity widok na Paryż. Wewnątrz zachwycają galerie różnokolorowych mozaik. Można również zejść do krypt, gdzie znajduje się skarbiec. Kościół możemy zwiedzać za darmo (wejście do kopuły około 4,5 €)

3. La Madaleine, znajduje się na placu, który przyjął nazwę od imienia tej samej świętej co kościół. Rozpoczął jej budowę Napoleon Bonaparte, który zaplanował, by budynek przypominający antyczną świątynie wzniesiony został na cześć Wielkiej Armii (Świątynia Chwały Wielkiej Armii). No i rzeczywiście kościół pod wezwaniem św. Magdaleny do złudzenia przypomina grecką świątynię – 52 korynckie kolumny biegną wzdłuż całej budowli podtrzymując fryz kościoła, a nad głównym wejściem zachwyca scena Sądu Ostatecznego wyrzeźbiona przez Lemaire’a. Wnętrze kościoła, do którego prowadzą monumentalne schody charakteryzuje się elegancją, przestronnością i harmonią, a szczególnie piękne jest sklepienie, które przykryte jest trzema kopułami. Zwiedzanie kościoła jest za darmo.

4. Kościół Saint  – Germain – l’Auxerrois, znajduje się w centrum Paryża przy Luwrze a jego historia jest bardzo długa, o czym przypominają równe style architektoniczne (romański, gorycki – gotyk promienisty i płomienisty oraz renesans), różne elementy i detale pochodzące z różnych epok historycznych. Za czasów Walezjuszy stanowił kościół parafialny i był miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe. Wnętrze zachwyca zdobieniami, detalami architektonicznymi z różnych okresów i pięknymi witrażami. W kościele pochowano wielu artystów. Warto wspomnieć o ty, że bicie dzwonu tego pięknego kościoła dały sygnał rozpoczęcia tzw. Nocy św. Bartłomieja (24 sierpnia 1572 – pogrom protestantów).

5. Kościół świętego Pawła i Ludwika, znajduje się w dzielnicy Marais. Powstał w XVI wieku dzięki hojności Ludwika XIII, który nadał ziemię pod jego budowę Towarzystwu Jezusowemu. Kościół wyróżnia się piękną architekturą, ładnym wnętrzem z bocznymi kaplicami zamiast naw i kolebkowym sklepieniem, bogactwem zdobień i wyposażenia – obrazy (w tym Chrystus w Ogrodzie Oliwnym Delacroix), czy też rzeźby (posąg Matki Boskiej Bolesnej). Marcinowi się nie za bardzo podobał.

6. Kościół Sorbony, jest najstarszą, pochodzącą z XVII wieku częścią Uniwersytetu. Fasada renesansowego kościoła zwieńczonego charakterystyczną niebiesko – szarą kopułą z ażurową latarnią może wzbudzić zachwyt niejednego. Wewnątrz na uwagę zasługuje nagrobek kardynała Richelieu. W tej samej – Dzielnicy Łacińskiej – znajduje się kolejny wspaniały, choć architektonicznie odmienny niż poprzedni kościół – świętego Seweryna. Zbudowany w średniowieczu – dominuje tu styl gotyku promienistego i płomienistego. Wewnątrz dostrzec można kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

7. Kościół Świętego Eustachego, potężna bryła kościoła dominuje  dzielnicy Les Halles. Wzniesiony został w XVI/XVII wieku. Przy jego budowie wykorzystano plany architektoniczne katedry Notre Dame. Śmiało można powiedzieć, że swoją urodą nie odbiega od słynnej katedry z Cite. Również tutaj możemy zobaczyć piękne witraże – także w kształcie rozet, a także znakomite rzeźby i inne detale zdobnicze oraz architektoniczne. Zwiedzamy kościół za darmo, a naszą wędrówkę po kościele, który zachwyca strzelistym gotyckim sklepieniem (jeśli dobrze trafimy) może nam umilić melodia pieśni śpiewanych przez chór dający właśnie koncert (my zwiedzaliśmy w niedzielę tuż po jednej z mszy i właśnie na taki występ trafiliśmy). Przed kościołem znajduje się słynna rzeźba – głowa wsłuchująca się w rytm serca miasta autorstwa de Millera.

8. Saint – Germain de Pres, niegdyś znajdowało się tutaj opactwo benedyktyńskie (powstało tu już w VIII wieku), następnie mieściło się tu więzienie. Ten dawny kościół przyklasztorny w bardzo dużej części zachował swój pierwotny średniowieczny wygląd (podobnie jego wyposażenie). Wewnątrz zobaczyć możemy grób św. Stefana a także płytę nagrobną słynnego Kartezjusza. Szczególnie dla nas interesujący jest fakt, iż pochowane tu zostało serce króla Polski Jana Kazimierza (po abdykacji wyjechał do Paryża i został opatem kościoła).

9. Kościół Dome (Kościół Inwalidów), zbudowany w stylu klasycyzmu francuskiego na planie krzyża greckiego zwieńczonego piękną, złoconą kopułą widoczną z wielu miejsc w mieście, która zdobiona jest od wewnątrz pięknym freskiem. Wnętrze zachwyca przepychem godnym wiecznego spoczynku generała i cesarza Narodu Francuskiego – Napoleona Bonaparte. Spoczywa w on w sześciu trumnach – ostatnia widoczna nam, to trumna – sarkofag wykonany z czerwonego porfiru. W kościele spoczywają również inni znakomici generałowie oraz syn Bonaparte – Napoleon II, a także jego bracia.

10. Kościół Saint – Etienne – du Mont, wspaniały kościół w dzielnicy Łacińskiej, który zachwyca renesansową, ażurową galerią (lektorium), która służyła jako miejsce czytania Biblii. Wzniesiony został w XIII wieku lecz kilkakrotnie był przebudowywany – stąd można tu dostrzec różne style architektoniczne. Wewnątrz zachwyca wysokie sklepienie, wspaniałe witraże oraz zobaczyć tu można relikwie św. Genowefy – patronki Paryża.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJPIĘKNIEJSZYCH PARYSKICH KOŚCIOŁÓW. PISZCIE, LISTA JEST OTWARTA!

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • weronika says:

    W moim odczuczuci Saint Sulpice ( za ewentualny błąd w pisowni najszczerzej przepraszam ). Zachwyca pięknem i wspaniałą architekturą zarówno wewnątrz jak i w swym wnętrzu. Usytułowany niedaleko Saint Germain de Pres.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI