Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Belgii Zwiedzamy Brukselę bez pieniędzy. Darmowe atrakcje turystyczne miasta

Zwiedzamy Brukselę bez pieniędzy. Darmowe atrakcje turystyczne miasta


Bruksela kosmopolityczne miasto, ważne dla każdego Europejczyka i słynące z czekolady, koronek oraz serii komiksów opisujących Przygody TinTina stworzonych przez belgijskiego artystę Herge. Miasto przyciągające wspaniałymi zabytkami, modnymi sklepami oraz bogatym nocnym życiem.

Czy najważniejszy ośrodek Unii Europejskiej i stolica całej Europy będzie dla nas na tyle przyjazny, by zaoferować nam atrakcje oraz zabytki do zwiedzania zupełnie za darmo? Przekonajmy się, zwłaszcza, że opisywane do tej pory miasta jak chociażby: Rzym, Paryż, Londyn, Mediolan, Lizbona i wiele innych nie zawiodły nas! Więc i Bruksela…

Cathédrale des Saint Michel et Gudule Bruksela
fot. TravelingLao / flickr.com / CC

1. Katedra św. Michała i św. Guduli, piękny gotycki  kościół położony na wzgórzu  Treurenberg. Zarówno fasada kościoła jak i jej wnętrze z bogatą kolekcją dzieł sztuki (barokowa ambona, barokowe rzeźby i posągi, organy, XVI- wieczne witraże) robią niesamowite wrażenie. Można wejść również do krypt oraz zwiedzić muzeum ze skarbami katedralnymi – jednak za to trzeba już zapłacić (ceny – około 2,5€ i 1€).

2. Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych, otwarte jest od wtorku do niedzieli od 9:00 do 12:00 i od 13:00 do 16:45. Możemy zobaczyć tu kilka interesujących wystaw jak np. Wystawa Napoleon i jego czasy albo Galeria Techniczna. Wszystkie prezentują różnego rodzaju broń (miecze, samoloty, pojazdy opancerzone) i przedstawiają historię wojen a także zawieranych pokojów na przestrzeni wieków.

3. Pałac Królewski znajduje się w samym sercu miasta i stanowi oficjalną rezydencję królewską (na co dzień jednak rodzina królewska zamieszkuje Zamek Laeken na obrzeżach miasta), wokół którego rozciąga się piękny park. Obecna fasada budynku, to dzieło zaprojektowane na zlecenie króla Leopolda II. Warto jest wstąpić do pałacu i zwiedzić  (możliwe jest to począwszy od 21 lipca do połowy września) Salę Tronową, Salę Lustrzaną, czy wspaniały hall – salę balową. Pałac zamknięty jest w poniedziałki.

4. Wielki Plac, przepiękne historyczne centrum miasta ze wspaniałą zabudową ze

Grand Place Bruksela
fot. zcamerino / flickr.com / CC

spektakularnym późnogotyckim ratuszem na czele, wpisaną na listę UNESCO. Mówi się nawet, że brukselski rynek jest jednym z najpiękniejszych w całej Europie. Nie dziwi więc, że zawsze mnóstwo tu turystów! Oprócz wspomnianego wcześniej Ratusza, zobaczymy tu również Dom Królewski (Dom Króla – dzisiaj Muzeum Miejskie) i piękne zdobione kamienice cechowe. Plan placu a także lista imprez jakie się tam odbywają (np. co dwa lata w sierpniu układany jest tutaj wielki kwiatowy dywan,  i jego historię znajdziecie tutaj.

5. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się w „dzielnicy”  Koekelbergogromny (89 metrów wysokości i 167 metrów długości), bo piąty pod względem wielkości kościół na całym świecie. Jego historia nie jest długa, po sięga lat 30′ poprzedniego wieku ale warto tu zajrzeć ze względu na ciekawą architekturę w stylu art deco, no i wielkość kościoła.

6. Parlament Europejski, zwiedzić go możemy przez cały tydzień w określonych godzinach (poniedziałek: 13 – 18, wtorek i środa: 9 – 20, czwartek i piątek: 9 – 18, sobota i niedziela: 10 – 17). Centrum dla Zwiedzających, bo tak nazywa się „strefa” zwiedzania Parlamentu, udostępnia turystom poręczne przewodniki multimedialne w 23 językach, które można ustawić na wybrany język. Poza tym znajdują się tam dynamiczne, interaktywne ekrany multimedialne, które zabiorą zwiedzających w podróż przez historię integracji europejskiej i pokażą, jak UE wpływa na nasze codzienne życie. Więcej możecie znaleźć na stronie parlamentu.

7. Sablon Antiques Market, Sablon to jest jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic w stolicy Belgii i raj dla miłośników zakupów, mody i dzieł sztuki, a także dobrego jedzenia, bo są tu znakomite restauracje, kawiarnie i cukiernie. Tutaj właśnie możemy „zwiedzić” mnóstwo sklepów z antykami i galerie sztuki a raz w tygodniu ( w sobotę i niedzielę) ma tu miejsce targ, na którym możemy kupić niemal wszystko od biżuterii po meble.

Galeria świętego Huberta
fot. James G. Milles / flickr.com / CC

8. Pasaż świętego Huberta, pochodzi z 1847 roku i przypomina bardzo zadaszoną Galerię Vittorio Emmanuelle w Mediolanie. Zobaczymy tu sklepy najbardziej znanych światowych marek, a także ekskluzywne cukiernie ze słynną belgijską czekoladą. Zadaszony pasaż aspiruje do wpisania na listę UNESCO.

Co jeszcze możemy zwiedzić za darmo:

W pierwszą środę każdego miesiąca możemy udać się na przykład do: Muzeum Sztuki Dawnej, lub  Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za darmo zobaczymy też symbol Brukseli – Manneken pis, czyli fontannę – figurkę wykonaną z brązu i przedstawiającą sikającego chłopczyka (poprzednia – kamienna pochodziła z XV wieku, dziś oczy cieszy młodsza – XVII – wieczna). Koniecznie trzeba też zobaczyć słynne Atomium – powiększony model kryształu żelaza, zbudowany specjalnie na Wystawę Expo w 1958 roku. Znajduje się w dzielnicy Laeken.

fot. Marcin Nowak

Możemy również odpocząć w jednym z licznych parków i ogrodów miejskich (Bruksela Park – czyli zielone płuca w sercu miasta, Osseghem Park, Park Leopolda, Park Laeken). Informacje o wszystkich parkach w Brukseli znajdziecie tutaj.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Brukseli | Zarezerwuj hotel w Brukseli

COŚ JESZCZE WASZYM ZDANIEM WARTO DODAĆ DO NASZEJ LISTY? KOMENTUJCIE!

>>POLECAMY RÓWNIEŻ: JAK DOJECHAĆ DO BRUKSELI Z LOTNISKA W CHARLEROI?

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Beneluks says:

  Super, że piszesz o darmowych atrakcjach w Brukseli. Wiele osób uważa, że Belgia jest droga, a to nie do końca prawda. Zależy, jak szukamy atrakcji. My również podpowiadamy, jak wykorzystać czas na zwiedzanie Belgii.

 • Piotr Nowak says:

  Fotki parlamentu nie jest pewna, kurde, to jest w Strasburgu!!!! Ja mysle ty nie podrozowales nigdy do Brukseli.

  • Wędrowne Motyle says:

   Wiesz co prawda. Wdarł się chochlik. mieszkałem i w Brukseli i w Strasburgu, pracowałem w jednym i drugim budynku. Musiało dojść do niezamierzonej pomyłki. Przepraszam. Marcin

 • Marcin says:

  Skoro w Belgii byliście już 10 lat temu, to może czas pojawić się tam raz jeszcze? 🙂 Ja mam do Belgii stosunkowo blisko, dlatego też mi ten kraj bardzo odpowiada. Lubię czytać Wasze wpisy, dlatego też zależy mi na prezentowaniu przez Was trochę liczniej Europy Zachodniej 😉

 • Dorota says:

  Belgia, to piekny kraj, szkoda, ze tak malo o nim na Waszym blogu 🙁

  • Wędrowne Motyle says:

   Moze dlatego, że to byłą podróż w sumie ponad 10 lat temu. No i bardziej służbowa niż turystyczna 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI