Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Portugalii Z cyklu darmowe atrakcje miast. Zwiedzamy Porto bez pieniędzy

Z cyklu darmowe atrakcje miast. Zwiedzamy Porto bez pieniędzy

Porto jest miastem uroczym, przepięknie rozłożonym na skalistych wzgórzach nad rzeką Douro. To miasto posiadające atmosferę i klimat, który ciężko opisać, czy porównać to czegokolwiek. Zabytków, malowniczych krajobrazów i innych atrakcji – jak chociażby możliwość odwiedzenia piwnic z butelkami pysznego porto jest tu pod dostatkiem. Czy jednak mamy szansę zobaczyć tu coś i zwiedzić zupełnie za darmo?

porto panoramafot.  lilivanili / flickr.com /CC

>> Już jest! Zobacz nasz pełen, autorski przewodnik po Porto. Co zobaczyć w 2 dni?

Propozycje darmowych atrakcji Porto:

1. Spacer po wpisanej na listę UNESCO dzielnicy Ribeira, to symbolem miasta, który właśnie buduje jego niepowtarzalny klimat. Spacer wąskimi, krętymi średniowiecznymi uliczkami ciągnącymi się wzdłuż charakterystycznych domków krytych czerwonym dachem robi wrażenie. Zobaczymy tu zwykłe życie mieszkańców Porto, będziemy mieli wrażenie że czas stanął w miejscu. W dzielnicy tej znajduje się także dom, w którym przyszedł na świat propagator wypraw eksplorujących morza i oceany –  Henryk Żeglarz (Casa do Infante).

porto ribeirafot. @ Tchacky’s… / flickr.com / CC

2. Dworzec Sao Bento, znajduje się w centrum Porto i mimo, iż jest zabytkiem młodym (gmach pochodzi z 1916 roku), to warty jest zobaczenia głównie z powodu przepięknych azulejos (charakterystyczne niebieskie płytki), które ozdabiają wewnętrzne ściany budynku. Te niezwykłe ozdoby prezentują historię miasta, codzienne życie i zwyczaje miejscowych

3. Katedra Se pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to świątynia obronna o potężnych i wysokich murach, która pierwotnie zbudowana była w stylu romańskim. Z biegiem lat wieloktotnie ją przebudowywano (nie straciła jednak swojego uroku). Wnętrze ze znakomitym ołtarzem w znacznej mierze prezentuje styl barokowy. Wstęp na klasztorny krużganek zdobiony azulejos niestety jest płatny

katedra sefot. Yellow.Cat / flickr.com / CC

4. Portugalskie Muzeum Fotograficzne będzie zapewne dużą atrakcją dla miłośników fotografii, ale nie tylko. Można zobaczyć tu wystawę zdjęć obrazujących historię miasta i wielu innych zakątków Portugalii. Największą popularnością cieszą się fotografie archiwalne, nawet z początków XIX wieku.

5. Igreja do Carmo, przyciąga swoją uwagę głównie za sprawą  jednej z największych w kraju wykonanych z płytek azulejos dekoracji znajdującej się na zewnętrznej ścianie kościoła. Poza tym świątynię zdobią rzeźby wielu świętych umieszczone na postumentach, a wewnątrz kryją się wspaniałe rokokowe ołtarze.

azulejos porto igrejafot. Yellow.Cat / flickr.com / CC

6. Po długich godzinach zwiedzania można tu odpocząć w Jardim do Palacio de Cristal wśród ciszy, z dala od miejskiego zgiełku a bardzo blisko bujnej roślinności: kwiatów, pięknie zadbanych klombów i drzew. Tutaj też znajduje się Galeria Sztuki, w której organizowane są bezpłatne wystawy czasowe.

7. Casa da Musica, to z kolei gratka dla miłośników współczesnej architektury. Nowoczesny obiekt jak sama nazwa wskazuje mieści sale koncertowe ale także sklepy, lokale gastronomiczne (ze znaną restauracją na samym szczycie 12- piętrowej bryły budynku)

casa da musicafot. fortes / flickr.com / CC

8. Villa Nova de Gaia, samodzielna wioska leżąca na południowym brzegu Douro, którą można określić jako  przedmieścia Porto. Zamieszkiwane przez „winiarzy” którzy od wieków zajmują się rozlewaniem, butelkowaniem i przechowywaniem przybywającego tu z doliny Douro młodego wina porto. Nieodłącznym elementem krajobrazu tego miejsca są podłużne budynki rozlokowane głównie przy nadbrzeżu – piwnice, gdzie leżakuje porto a także tradycyjne barcos rabelos, którymi niegdyś transportowano wino w dół rzeki Douro. Piwnice te można oczywiście zwiedzać – niektóre nawet za darmo!

Co jeszcze możemy zwiedzić za darmo w Porto:

fot. Fiona Bradley / flickr.com / CC
fot. Fiona Bradley / flickr.com / CC

Za darmo możemy też wejść do Kościoła Świętej Klary z listy UNESCO, zobaczyć równie piękny romański kościół Martinho de Cedofeita, Kościół Świętego Ildefonsa ozdobiony pięknymi azulejos, zobaczyć (a także podziwiać z niego nadbrzeżne dzielnice) stalowy Ponte Dom Luis I łączący brzegi rzeki Douro to jeden z symboli miasta. Można też skorzystać z wyznaczonych darmowych dni, w czasie których zwiedzimy niektóre ciekawe muzea jak np.  Solar do Vinho do Porto – winiarnia otwarta przez Instytut Porto, Museu Romantico w Ogrodzie Kryształowego Pałacu (w soboty i niedziele), Muzeum Numizmatyczne z pokaźną kolekcją monet czy Muzeum Sztuki Współczesnej (niedzielę od 10:00 do 14:00). Dla miłośników zakupów proponujemy udać się na halę targową Mercado do Bolhao (w niedzielę zamknięta)

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I ZABYTKÓW PORTO. JEŚLI O CZYMŚ ZAPOMNIELIŚMY – UZUPEŁNIAJCIE!

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Janusz says:

  Bardzo sobie cenię to co robicie, korzystam kiedy mogę
  ale niestety muszę zwrócić uwagę na kilka błędów.
  pkt. 2 „niebiesie pytki” – aż boję się pomyśleć :-))))
  pkt. 5 „gównie za sprawą”
  pkt. 6 „kląbów i drzew”
  pozdrawiam 😉

  • Wędrowne Motyle says:

   Dziękujemy za pomoc 🙂 To bardzo stary i bardzo nieświeży materiał. Jak widać też z innych powodów, niż wiek 🙂

 • Kasia says:

  zapraszam na spacer po Porto 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI