Mapa Architektura Zobacz jak zwiedzamy Sofię nie wydając ani jednego Lewa [+WIDEO]

Zobacz jak zwiedzamy Sofię nie wydając ani jednego Lewa [+WIDEO]


Sofia to chyba najrzadziej odwiedzana ze wszystkich dużych środkowoeuropejskich stolic. Pewnie dlatego, że bułgarska turystyka skoncentrowana jest na drugim krańcu kraju. To dobrze czy źle? Dobrze… Na jednego turystę przypada tu wiele km kwadratowych. Jak na safari.

Rzadko to od nas słyszycie ale tu trzeba jednak przyznać, że miasto nie jest szczególnie zachwycające, swoim urokiem po prostu nie dorównuje Budapesztowi, Belgradowi czy nawet Bukaresztowi. Jest jednak coś co wyróżnia Sofię od tych innych miast  – ma najstarszą historię (tym się chlubią) oraz jest najwyżej położoną dużą stolicą w Europie – 550 metrów npm. A czy uda nam się zwiedzić miasto (choć oczywiście wiemy, że ceny w Bułgarii jeszcze w dalszym ciągu nie należą do najwyższych) za darmo? Przekonajcie się!


Propozycje darmowych atrakcji turystycznych Sofii:

1.  Cerkiew Bojańska,wpisana jest na listę UNESCO pewnie za sprawą znakomitych malowideł średniowiecznych zdobiących wnętrze. Freski pochodzą z 1259 r., są arcydziełem sztuki z tamtego okresu. Szczególną uwagę przykuwają portrety władców Bułgarii, która dawniej była potężnym i wpływowym państwem.

sofia serdika2. Pozostałości rzymskiej Serdiki zobaczyć możemy przy stacji węzłowej metra o tej samej nazwie. Tu krzyżują się dwie linie metra tak jak krzyżowały się Decumanus i Cardo w dużym, bogatym mieście, stanowiącym obok Konstantynopola ważny ośrodek wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego i stolicy prowinsji Dacia Mediterranea. Mówi się, że wcześniej na tym miejscu istniało miasto Traków, o czym świadczą resztki murów z 7 wieku p.n.e. Wykopaliska można oglądać za darmo, wychodząc ze stacji metra. tu też znajduje się mapa dawnego miasta nałożona na obecną zabudowę oraz wczesnochrześcijańska Kościółek Św. Petki. Miniaturowa ale niezwykle klimatyczna stara perełka Sofii.

3. Kościół Św. Zofii stoi w miejscu, gdzie znajdowała się nekropolia rzymskiej Serdiki. Wnętrza są surowe, romańskie z nutą wpływów

bizantyjskich. Fasady wyróżniają się charakterystycznym stylem tej części cesarstwa rzymskiego (podobny znamy z Nesseberu), cegły są drobniejsze a wypełnienia między nimi dużo szersze.

rotunda sw jerzego sofia
4. Rotunda Św. Jerzego, 
możemy tu wejść za darmo, choć mile widziany jest wolny datek. Cerkiew schowana jest w dziedziniec socrealistycznego budynku Ministerstwa Obrony i Pałacu Prezydenckiego. Niegdyś znajdowały się tu rzymskie termy, potem budynek przemianowany został na kościół, przez pewien czas meczet aż wreszcie na cerkiew (a także mauzoleum, magazyn, muzeum!).  Wewnątrz zobaczymy freski, które wciąż występuję w formie trzech warstw i zachowały swój pierwotny wygląd a są naprawdę stare – pochodzą z IX/X wieku. Rotunda św. Jerzego wpisana została na listę UNESCO.

sofia katedra aleksandra newskiego

5. Koniecznie trzeba też zobaczyć „młodą” bo pochodzącą z XIX wieku ale zachwycającą katedrę Aleksandra Newskiego (za zwiedzanie krypt trzeba zapłacić). Zachwyca ładnym wnętrzem, nieco tajemniczą atmosferą i monumentalnością.

Zarezerwuj nocleg w hotelu, w którym spaliśmy

Co jeszcze zobaczymy w Sofii za darmo:

Warto wejść do odrestaurowanej synagogi – trzeciej pod względem wielkości w całej Europie gdzie możemy zobaczyć monumentalny żyrandol, XVI – wieczny meczet zbudowany przez tego samego architekta, który wzniósł znany wszystkim dobrze Błękitny Meczet w Stambule. Warto też przejść przez ładnie odnowioną Główną Halę Targową i odpocząć w Parku Miejskim – Gradska Gradina z licznymi kawiarenkami, fontannami i połciami kolorowych kwiatów. W poniedziałki mamy też okazję wejść za darmo do Narodowej Galerii Sztuki Zagranicznej w pokaźnym muzeum zobaczymy dzieła sztuki pochodzące od średniowiecza aż po czasy współczesne. Za darmo można też wejść do Miejskiej Galerii Artystycznej gdzie prezentowane są dzieła współczesnych bułgarskich artystów

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Sofii | Zarezerwuj hotel w Sofii

A PONIŻEJ NASZ KRÓTKI FILM PREZENTUJĄCY GENERALNIE NAJWIĘKSZE ATRAKCJE SOFII

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI