Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Grecji No to może Kefalonia? Zwiedzamy największą wyspę Archipelagu Wysp Jońskich

No to może Kefalonia? Zwiedzamy największą wyspę Archipelagu Wysp Jońskich


Sytuacja jest jasna: Kefalonia to na pewno największa spośród wszystkich wyspa Archipelagu Wysp Jońskich oraz z pewnością najbardziej zróżnicowana jeśli chodzi o krajobrazy. Wyróżnia się stromymi klifami, malowniczymi górami, śnieżnobiałymi plażami, zatoczkami z turkusową, niemal krystaliczną wodą i licznymi osobliwościami przyrody. Wszystko w jednym.

kefalonia grecja

Wyspa o dziwnym kształcie jest też bardzo interesująca dla turystów, którzy lubią zwiedzać, bo i zabytków jest tu pod dostatkiem (choć trzęsienie ziemi w latach 50′ XX wieku niestety zrobiło co swoje) . Jeśli więc planujecie wakacje na tej rajskiej i jeszcze nie tak bardzo przez turystów obleganej wyspie, ten wpis powinien Was zainteresować.

Propozycje najpiękniejszych miejsc i atrakcji na wakacje na Kefalonii

1. Argostoli, piękny port i stolica wyspy, która ucierpiała właśnie podczas wspomnianego trzęsienia ziemi, co jednak nie odebrało uroku temu miejscu. Warto udać się tutaj do ciekawego Muzeum Archeologicznego, które posiada w swojej kolekcji liczne „skarby” wydobyte podczas wykopalisk na wyspie, czy do równie interesującego Muzeum Historii i Folkloru Korgialenio, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć jak wyglądała wyspa – jej miasta i architektura przed trzęsieniem ziemi. Jeśli ktoś nie lubi zwiedzać muzeów, niech po prostu pospaceruje po mieście, uda się do portu, usiądzie w jednej z licznych kawiarenek na głównym placu Vallianou.

myrtos plaża kefalonia2. Bajeczne plaże, które ciągną się niemal wzdłuż całego wybrzeża wyspy zauroczą nie tylko tych, którzy wakacje najbardziej lubią spędzać na leżaku, pod kolorową parasolką. Wśród najpiękniejszych warto wymienić: plażę Mirtos otoczoną klifami ze śnieżnobiałym piaskiem, plażę Antisamos – kamienista i otoczona lasem, piaszczyste plaże niedaleko stolicy w znanym kurorcie Lassi, plażę Lourdata, gdzie „za plecami” odpoczywających na białym piasku wczasowiczów znajduje się masyw Enos, czy Lepedę o zupełnie innym, bo nieco czerwonawo -pomarańczowym piasku, czy plażę Petani.

3. Agios Georgios, to dawna (średniowieczna) stolica wyspy, którą niestety zniszczyło trzęsienie ziemi. Mimo tego warto tu przyjechać i zobaczyć pozostałości wspaniałego weneckiego zamku – twierdzy wzniesiony na wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na całą okolicę (doskonały punkt na robienie zdjęć). W pobliżu zajrzeć można do kilku interesujących kościółków.

assos kefaloniafot. EEPaul – flickr.com / CC

4. Assos (na zdj. powyżej) jedna z ładniejszych wiosek na Kefalonii. Mimo, iż zniszczona podczas trzęsienia ziemi, to odbudowana w taki sposób, że trudno jest się  ogóle zorientować, że tragedia ta miała i tutaj swoje straszliwe skutki. Utrzymane w jasnej-pastelowej tonacji domki, lazurowe morze, plaża i uroczy okolony platanami placyk przesądzają o atmosferze tego miasteczka.

5. Jaskinia Melissani i grota Drogarati, ta pierwsza znajduje się w niewielkiej odległości od głównego portu wyspy – Sami (w zatoce, którą otaczają malownicze, wysokie klify). Pięknie wygląda podczas, gdy promienie słoneczne przedzierają się przez otwory w skale i odbijają się od wody wypełniającej grotę. Według mitologii była to jaskinia nimf. Druga jaskinia – Drogarati (również niedaleko Sami), równie piękna, choć zupełnie inna od Mellisani – zobaczymy tu przeróżne w kształtach i barwach formy naciekowe – stalagmity, stalaktyty, stalagnaty.

fiskardo grecja kefaloniaCo jeszcze warto zobaczyć na Kefalonii?

Skala, mała malownicza miejscowość na samiutkim południowym krańcu wyspy. Można zobaczyć tu pozostałości rzymskich willi z pięknymi mozaikami podłogowymi, a także – nieco dalej – ruiny rzymskiej świątyni. Dla miłośników pieszych wędrówek i niezapomnianych widoków- masyw Enos z najwyższym szczytem sięgającym ponad 1600 metrów n.p.m (Megalos Soros), który objęty został ochroną (Park Narodowy, znajdują się tu bardzo rzadko spotykane jodły kefallońskie). Niestety dość drogi kurort Fiskardo, który jest jedną z niewielu miejscowości, które pochwalić się mogą autentyczną zabudową – ocalałą z trzęsienia ziemi (zobaczymy tu między innymi dwie zabytkowe latarnie morskie). Na krańcu przylądka Pali na wznoszącym się na 90 metrów ponad poziom morza klifie wznosi się XVII wieczny monastyr Kipoureon ze znakomitą kolekcją ikon.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Kefalonii | Zarezerwuj hotel na Kefalonii

BYLIŚCIE NA KEFALONII? JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI WYSPY? PISZCIE, JAK ZAWSZE CZEKAMY!

Photocredit – EEPaul – flickr.com / CC

Ilość komentarzy: 10 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI