Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Grecji Największe atrakcje Zakynthos. Co warto zobaczyć i zwiedzić na tej pięknej greckiej wyspie

Największe atrakcje Zakynthos. Co warto zobaczyć i zwiedzić na tej pięknej greckiej wyspie

Wyspa Zakynthos, to jedna z najczęściej odwiedzanych przez Polaków wysp greckich, którą upodobały sobie nasze rodzime biura i agencje turystyczne. Mimo, że niewielka, to bardzo interesująca, głównie z powodu wspaniałych widoków, przepięknych plaż i malowniczych wiosek.

Wschodnie wybrzeże wyspy jest bardziej oblegane niż jej zachodnia część (pewnie dlatego, że wschodnie wybrzeże jest zdominowane przez piaszczyste plaże i dobrze zagospodarowane pod względem turystycznym, a na zachodzie strome klify majestatycznie opadają w krystaliczną toń morską, a plaże są żwirowe). Nie tak dawno, bo w 1953 roku Zakhyntos (jak i cały Archipelag Wysp Jońskich) nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło niestety wspaniałą zabudowę w stylu włoskim i wiele innych znaczących zabytków. Dziś możemy oglądać zrekonstruowane i odbudowane miejskie zabudowy, jednak nie ma co narzekać, w końcu Zakynthos to przede wszystkim niezapomniane widoki i przepiękna przyroda. 

[Materiał ma charakter encyklopedyczny i tylko informacyjny, nie opiera się na osobistej relacji autorów a ich ogólnej wiedzy turystyczno-geograficznej]

Co koniecznie trzeba zobaczyć na Zakynthos?

plaża navagio zakynthos1. Plaża Navagio znana również jako Zatoka Wraku to jedno z najpopularniejszych miejsc wyspy – niemal jej symbol (znajduje się w północno-zachodniej części wyspy i można ją zobaczyć korzystając z wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura podróży albo samodzielnie dzięki ofercie lokalnych agencji turystycznych, które organizują rejsy stateczkami turystycznymi). Spokój plaży w kształcie podkowy otoczonej z jednej strony stromymi klifami „zakłóca” wrak statku  (no i oczywiście tłumy turystów), który osiadł tu na mieliźnie w latach 60 XX. wieku przewożąc ładunek tytoniu, tworząc obecnie niepowtarzalny krajobraz (zwłaszcza widziany z tarasu widokowego) podziwiany przez wszystkich przybyłych tu turystów. Gdy dodamy jeszcze do tego morze mieniące się licznymi odcieniami błękitu i zieleni możemy uznać, że miejsce to rzeczywiście zasługuje na miano symbolu wyspy – a może całej Grecji.

>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: NAJLEPSZE KURORTY NA ZAKYNTHOS – JAKI WYBRAĆ?

2. Część północną wyspy a zwłaszcza jej kraniec (z latarnią morską) zbudowany jest z przepięknych białych skał, usianych licznymi tajemniczymi jaskiniami, jaskinkami i grotami. Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną jest niewątpliwie Błękitna Jaskinia do której można dostać się jedynie łodzią(można skorzystać z wycieczki fakultatywnej oferowanej przez biura i agencje turystyczne albo przez lokalnych  organizatorów rejsów stateczkami lub samodzielnie, korzystając z małych łódek rybackich, które zabierają po kilka osób z portu w Agios Nikolaos). Przebyć ona musi fascynującą drogę przez trzy utworzone przez śnieżnobiałe skały bramy. Wizyta w jaskini to niezapomniane wrażenie – mieniące się różnymi odcieniami morze „odbija się” na białych ścianach jaskini, „barwiąc” wszystko na niebiesko – zielony kolor.

3. Monastyr Panagia Anafonitria, również znajduje się w północno-zachodniej części wyspy (niedaleko wioski Volimes, nota bene również wartej zobaczenia, bo najlepiej zachowała się w niej tradycyjna architektura wyspy, która dominowała tu przed trzęsieniem ziemi). Monastyr słynie z tego, że mieszkał tu patron wyspy – święty Dionizos. Zobaczyć tu można pięknie zdobioną freskami, trzynawową bazylikę pochodzącą z XV wieku.

4. Zatoka Laganas, znajduje się na południu wyspy i słynie z plaż, które upodobały sobie żółwie morskie Caretta Caretta jako miejsce lęgowe. Mimo, iż główny kurort o tej samej nazwie co cała zatoka, jest tętniącym życiem, hałaśliwym i zatłoczonym miejscem, to warto się tu wybrać, chociażby po to, by zobaczyć te niestety zagrożone obecnie stworzenia. Również plaża Garakas (na samym krańcu Półwyspu Vassilikos ale też plaża Kalamaki) jest miejscem lęgowym żółwi morskich, ponadto przy plaży działa Ośrodek Informacji o Żółwiach Morskich, gdzie można dowiedzieć się o nich wielu ciekawych rzeczy (przede wszystkim tego jak je chronić przed wyginięciem).

zakynthos miasta5. Zakinthos, stolica wyspy, która mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi, jakie miało tutaj miejsce w 1953 roku. Wiele spośród dawnej (w stylu włoskim) zabudowy udało się odbudować, niektóre cudem oparły się katastrofie. Spacerując po mieście, warto zobaczyć Bazylikę Agios Dionisos, której stojąca obok dzwonnica pięknie jest oświetlona po zmroku, wstąpić do ciekawego Muzeum Bizantyjskiego z bogatą kolekcją sztuki sakralnej ale też makietą przedstawiającą jak wyglądało miasto przed trzęsieniem ziemi i do Kościoła Agios Nikolaos tou Molou z relikwiami św. Dionizosa – patrona wyspy. Na wzgórzu, ponad miastem wznosi się majestatyczna wenecka forteca Kastro, z której rozciągają się niesamowite widoki.

Co jeszcze warto zobaczyć na wyspie?

Oczywiście wspaniałe piaszczyste plaże wschodniego wybrzeża: Tsilvi (polecana szczególnie rodzinom z dziećmi), niezbyt zatłoczone Tragaki i Ambolua, długa, piaszczysta plaża Zatoki Alikon (otoczona z jednej strony gajami oliwnymi), Porto Zoro (na południu wyspy – półwysep Vassilikos, podobno najpiękniejsza plaża w kształcie półksiężyca z różowawym piaskiem). Jeśli komuś za mało atrakcji wizualnych dostarczyła Błękitna Jaskinia, to niech uda się do innych, nieco mniej spektakularnych ale też pięknych Jaskiń Sklavou (niedaleko Zatoki Wraku) albo do przepięknie położonej na stromych klifach wioski Kambi (na zachodnim wybrzeżu) czy do małej wioski Keri na południu , gdzie zachowały się nieliczne zabudowania sprzed trzęsienia ziemi.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Zakynthos | Zarezerwuj hotel na Zakynthos

BYLIŚCIE NA ZAKYNTHOS? JAKIE CIEKAWE MIEJSCA I ATRAKCJE POLECACIE INNYM? CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI