Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Grecja poradnik Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami na Krecie?

Gdziewyjazdownik przed podróżą: O czym należy pamiętać przed wczasami na Krecie?

 

Plaża Balos KretaDla każdego, kto interesuje się kulturą śródziemnomorską, lubi zwiedzać antyczne zabytki, spacerować krętymi, wąskimi uliczkami klimatycznych miasteczek no i kocha słońce, Kreta jest wymarzonym miejscem na wakacje.

Kreta to  największa Grecka wyspa, gdzie wspaniałe krajobrazy gór, morza, żyznych równin i malowniczych plaż przeplatają się z mnóstwem zabytków pochodzących z różnych okresów długiej historii wyspy. Jeśli już zdecydowaliście, że Kreta to idealne dla Was miejsce na wakacje, to przeczytajcie kilka praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się podczas planowania wyjazdu na wyspę. 

>>POLECAMY: Wszystko o Krecie – zabytki, rankingi, porady

KIEDY WARTO JECHAĆ:
Kreta jest piękna o każdej porze roku, jednak jeśli zależy Wam na upale, słońcu i ciepłej wodzie, to koniecznie wybierzcie się tu w środku lata (czerwiec, lipiec, sierpień). Niestety, musicie się wówczas liczyć z tłumami turystów, co może być nieco  uciążliwe, zwłaszcza, gdy mieliście zamiar odpoczywać i relaksować się w ciszy i spokoju, a także przywyknąć do żaru lejącego się z nieba i do widoku spalonej przez słońce ziemi. Zimą, można natomiast, spokojnie zwiedzać najważniejsze zabytki Krety, odwiedzać ciekawe muzea, albo po prostu spacerować po urokliwych zakamarkach Chanii, Iraklionu czy Rethimonu.

Naszym zdaniem Kreta najpiękniejsza jest na wiosnę, kiedy drzewa są soczyście zielone i wszędzie, gdzie okiem sięgnąć możemy podziwiać przepiękne, kolorowe kwiaty, prezentujące się cudownie, zwłaszcza na tle antycznych ruin, czy ośnieżonych szczytów Gór Białych

(Pamiętajcie jednak, że największa atrakcja wyspy, czyli Wąwóz Samaria, otwarty jest dla zwiedzających dopiero od maja, ze względu na topniejący w górach śnieg)

>>POLECAMY: POMYSŁ NA 14-DNIOWE WCZASY NA KRECIE. TOP 10 ATRAKCJI
>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: KRETA Z DZIECKIEM. GDZIE WARTO POJECHAĆ? 

PASZPORT I WIZY:
Turyści z krajów Unii Europejskiej mają nieograniczone prawa wjazdowe na Kretę.  Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium całej Republiki Greckiej (w tym Krety oczywiście) do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości, by uniknąć stresujących sytuacji podczas odprawy).  W przypadku, gdy wybieracie się do Grecji samochodem przez Serbię i Macedonię musicie mieć przy sobie ważny paszport oraz zieloną kartę pojazdu.

INNE DOKUMENTY:
Kierowca posiadające polskie prawo jazdy może swobodnie prowadzić samochód po greckich ulicach. Kierujący pojazdem obowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Nie wolno prowadzić pojazdów pożyczonych okazjonalnie od znajomych Greków lub członków rodziny, można poruszać się jedynie wynajętymi z wypożyczalni samochodami (co jest dobrym pomysłem, gdy chce się w dość krótkim czasie zwiedzić dużą część wyspy). Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ, wydawana przez NFZ zupełnie bezpłatne, należy zgłosić się do oddziału NFZ w swoim rejonie wraz z wypełnionym formularzem oraz dokumentem poświadczającym opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego) mogą korzystać z publicznej służby zdrowia (przychodnie IKA i szpitale państwowe).

PRZEPISY CELNE:
Przewóz (wwóz i wywóz) towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w całej Unii Europejskiej (można wwieźć i wywieźć 800 sztuk papierosów, 200 cygar, 1 kilogram tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu, 90 litrów zwykłego wina (w tym max. 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa, perfumy- bez ograniczeń, leki i prezenty- bez ograniczeń. Przekraczając granicę Unii należy zgłosić gotówkę powyżej 10.000 EUR)

WALUTA I PRZYKŁADOWE CENY:
Walutą obowiązującą na Krecie jest Euro (1€ to 4,21 PLN – stan na lipiec 2012). Na Krecie nie wymienimy polskich pieniędzy na Euro, musimy to zrobić przed wyjazdem. Na wyspę możemy wwieźć dowolną ilość obcej waluty (np. funtów, czy dolarów), zaleca się jednak, aby przy wjeździe zgłosić kwotę przekraczającą 250 funtów albo 500 dolarów, jeśli mamy zamiar wywieźć te pieniądze z powrotem bez żadnych komplikacji. Transakcji można dokonywać również międzynarodowymi kartami płatniczymi (w większych sklepach, restauracjach), a bankomaty są powszechnie dostępne niemal wszędzie. W przypadku małych, codziennych wydatków warto jest raczej płacić gotówką, a w przypadku większych zakupów, warto jest skorzystać z transakcji bezgotówkowych (kartą płatniczą). Cena na Krecie (zwłaszcza żywności) są nieco wyższe  niż w Polsce ale zależy to oczywiście od rodzaju kupowanych produktów, a także od miejsca gdzie kupujemy (w dużych sklepach jest taniej, najdrożej w obleganych kurortach). Na wyspie na przykład, niemal każdy, nawet najtańszy sok pomarańczowy jest o niebo lepszy niż najdroższy kupiony w Polsce.
Przykładowe ceny na Krecie: chleb około 1- 2€, mleko 0,8- 2€/1 litr, ser feta od 9€/ 1 kg, parówki od 3€/300 gram, pomidory 0,5-1,5€/1 kg (w sezonie cena jest najniższa), ogórki 0,70/1 kg, arbuz około 1€/1 kg, oliwki około 2,5-3,5€/300 gram, coca-cola 0,9€/0,5 litra, sok pomarańczowy od 1,5€/1 litr, piwo około 2€, woda mineralna od 0,6€.

>>POLECAMY: TOP 10 NAJPIĘKNIEJSZYCH PLAŻ NA KRECIE (MAPA)
>>POLECAMY RÓWNIEŻ: PROPOZYCJE WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH NA KRECIE 

CO KONIECZNIE TRZEBA ZE SOBĄ ZABRAĆ:
Jeśli wybieracie się na Kretę w okresie letnim, koniecznie zabierzcie ze sobą kremy lub olejki z wysokim filtrem UV, nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, specjalne obuwie do pływania, by  uniknąć pokaleczenia się w wodzie, lekkie, przewiewne ubrania. Jeśli planujecie wycieczki górskie albo wyprawę do Wąwozu Samaria weźcie też odpowiednie obuwie (w przypadku trekkingu w górach, pamiętajcie o lekkim swetrze lub innym okryciu chroniącym przed wiatrem oraz chłodem). Jeśli wybieracie się na Kretą zimą, kiedy jest dość chłodno i mokro weźcie ze sobą ciepłą, nieprzemakalną odzież. Pamiętajcie też o zabraniu karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), a w przypadku, gdy planujecie samodzielny wyjazd na Kretę, koniecznie zadbajcie o ubezpieczenie NNW i zabierzcie tą polisę ze sobą (EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych). 

UWAGA! Turyści, którzy w planach mają nurkowanie, powinni uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym właściwym dla ich miejsca pobytu. Zezwolenie określa rejon, w którym dozwolone jest nurkowanie (można nurkować tylko i wyłącznie w rejonie określonym w pozwoleniu). Surowo zabronione i dotkliwie karane jest również  wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów (kamieni, muszli, skorupiaków).

BYLIŚCIE NA KRECIE? PAMIĘTACIE CENY NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI INFORMACJAMI

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI