Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Skandynawii Zwiedzamy okolice Sztokholmu. TOP 5 największych atrakcji wokół szwedzkiej stolicy

Zwiedzamy okolice Sztokholmu. TOP 5 największych atrakcji wokół szwedzkiej stolicy


Sztokholm sam w sobie jest niezwykle interesującym miastem, w którym na pewno nie sposób się nudzić. Jeśli jednak planujecie pozostać w stolicy Szwecji nieco dłużej, to koniecznie spróbujcie wyruszyć nieco dalej. Bądźcie pewni – atrakcji nie zabraknie!

>> ZOBACZCIE TEŻ: Nasza relacja ze stolicy Szwecji. Zwiedzanie Sztokholmu godzina po godzinie

Co warto zobaczyć w okolicy Sztokholmu:

1. Uppsala, piękne miasto położone 70 km od Sztokholmu, które poszczycić się może wieloma interesującymi zabytkami i sięgającą średniowiecza historią. Koniecznie zobaczyć tu trzeba największą w całej Skandynawii gotycką wybudowaną w cegły Katedrę (Domkyrkan) gdzie pochowana została Katarzyna Jagiellonka, nieco dalej wznosi się posiadające charakterystyczną kopułę Gustavianum (zobaczymy tu między innymi salę do przeprowadzania sekcji zwłok) a także wspaniały gamach uniwersytecki, w którego sąsiedztwie mieści się biblioteka z licznymi cennymi manuskryptami a także wieloma pamiątkami po Mikołaju Koperniku (przywłaszczone podczas potopu)

uppsalafot. Uppsala/ fot. Tusken91 / flickr.com / CC

2. Rezydencja Królewska, czyli Drottningholm (wpisana na listę UNESCO) oddalona jest od Sztokholmu o  jakąś godzinę drogi. Ta imponująca XVII – wieczna renesansowa budowla otoczona malowniczym ogrodem wznosi się na jeziorze Melar na wyspie Lovon. Kompleks zawiera również Teatr Dworski i Muzeum Teatralne oraz Pawilon Chiński. Można dojechać tu autobusem lub też zafundować sobie trwający około godzinę rejs stateczkiem.

Drottningholm

fot. Drottningholm/fot. Per Ola Wiberg ~ powi/ flickr.com/ CC

3. Wyspa Birka (Bjorko), znajduje się na tym samym  jeziorze co Pałac Krlóewski. Podobnie zresztą jak on, wpisana został na listę UNESCO, a to z powodu położonej tutaj osady (a właściwie pozostałości po osadzie: kurhany, kamienny mur, wały a także zrekonstruowane domy, łodzie i muzeum) wikingów Birka – najstarsza osada miejska w całej Szwecji, a nawet całej Skandynawii, która odgrywała ogromną rolę w handlu z odległymi krajami już od zamierzchłych czasów. Poza tym są tu ładne plaże i przyjemne, zielone tereny idealne na odprężające spacery. Dostaniemy się tutaj statkiem płynącym około 2 godziny w jedną stronę.

birkafot. Birka / fot.  Per Ola Wiberg ~ powi / flickr.com / CC

4. Archipelag sztokholmski, niesamowite wręcz skupisko wielu małych porośniętych zielenią wysp i wysepek (jest ich około 24 tysiące!). Nadają się idealnie na długie, odprężające spacery na świeżym powietrzu i wśród nieskalanej niczym dzikiej przyrody a także na odpoczynek na ładnych plażach. W większości wysepki podlegają ścisłej ochronie w formie rezerwatu przyrody.

archipelagfot. Archipelag / fot.  Bengt Nyman / flickr.com / CC

5. Sigtuna, to kolejne niezwykle malownicze i interesujące miasto leżące nad jeziorem Melar. Spacerując po wąskich wybrukowanych kocimi łbami uliczkach wzdłuż których wznoszą się małe drewniane domki warto pamiętać o tym, że miasto to ma bardzo długą historię, przez pewien czas stanowiło nawet stolicę Szwecji. Zobaczymy tu pozostałości po dwóch starych – XII wiecznych kamiennych kościołach, które wznoszą się wzdłuż najstarszej wytyczonej w całej Szwecji ulicy. O długiej historii miasta niech świadczą również liczne kamienie runiczne rozsiane tu i ówdzie.

ruiny kościołafot. Sigtuna ruiny kościoła / fot.Carles Tomás Martí / flickr.com / CC

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI NIEDALEKO SZTOKHOLMU? PISZCIE! JAK ZAWSZE CZEKAMY!

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • adam says:

    Ja w sprawie punktu 4. Znasz jakieś tanie rejsy po Sztokholmie na 30-90 minut?

    • Gabi says:

      Adam, zależy co rozumiesz przez tanie 😉 Sztokholm do najtańszych miast niestety nie należy, ale jeśli chodzi o rejsy po mieście i okolicy, polecam zajrzeć na stronę Stromma, oni sporo organizują (większość jednak tylko w sezonie). Poza tym, w ramach biletu na komunikację miejską, można trochę popływać promami – to na pewno wyjdzie najtaniej, ale też znacznie krócej 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI