Lukka to miasteczko, które leży w jednym z piękniejszych, a może nawet najpiękniejszym włoskim regionie. Bo czyż Toskania nie jest spełnieniem marzeń wielu turystów? My się przyznamy, że naszym była! Samo miasto może nie ma tak wielu znakomitych zabytków, co inne znajdujące się w jego pobliżu, to jednak warto tu przyjechać, pospacerować wąskimi uliczkami, usiąść na ławeczce przy głównym placu, gdzie za panowania Rzymian wznosił się okazały amfiteatr i zobaczyć zachowane niemal w nienaruszonym stanie mury obronne. Poza tym – Lukka ma klasę!
Lukka, mimo iż może nieco zapomniana, to może spokojnie konkurować z takimi „hitami” toskańskimi jak chociażby San Giminiano. To miasto jest po prostu piękne – choć trudno jest odmówić uroku jakiemukolwiek miasteczku i miastu tego regionu :)Lukka słynie także ze znakomitych muzycznych festiwali, co nie dziwi jeśli dowiemy się, że w mieście tym urodzili się Puccini, czy Boccherini
>> ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w słońcu Toskanii. TOP 10 najpiękniejszych miast i miasteczek
Oto nasze propozycje najciekawszych zabytków i miejsc w Lukce:
1. Katedra s. Martino, jest przede wszystkim bardzo ładna, jej fasada z charakterystycznymi trzema „balkonami” – loggiami z rzędem smukłych kolumienek i misternymi zdobieniami od razu rzuca się w oczy. Pierwotny swój kształt przybrała już w VI wieku, jednak z czasem wielokrotnie była przebudowywana. Jak zwykle w „toskańskich” kościołach bywa tuż obok wznosi się dwukolorowa dzwonnica. Wnętrze kryje romańską rzeźbę patrona katedry – świętego Marcina, a także legendarny wielki krucyfiks (zwany „Święta Twarz” – podobno wyrzeźbiony przez św. Nikodema – ucznia Jezusa, który przedstawił prawdziwą twarz swojego Mistrza), warto też zwiedzić byłą zakrystię zakrystię gdzie ujrzymy piękny, wykonany z biąłego marmuru XV wieczny nagrobek.
2. Kościół s. Michele in Foro, znajduje się w niewielkiej odległości od Duomo i wzniesiony został na miejscu dawnego rzymskiego Forum w XIII/XIV wieku. Również ten kościół przykuwa wzrok, głównie za sprawą pięknej arkadowej, zdobionej, wysokiej, wykonanej z różnokolorowego marmuru fasady. Wnętrze natomiast raczej skromne – romańskie kryje kilka ciekawych rzeźb.
3. Spacer lub przejażdżka rowerem wzdłuż fortyfikacji, to właśnie jedna z największych atrakcji miasta. Masywne mury obronne zachowały się w niemal nienaruszonym stanie – dobrze pamiętają czasy kiedy były wznoszone, czyli XVI/XVII wiek. Po wewnętrznej stronie czerwono – ceglanych murów obronnych znajdują się zabudowania najstarszej części miasta.
4. Plątanina uliczek najstarszej częsci miasta – brukowanych, krętych, przy których wznoszą się pomarańczowo – czerwone i żółte domy z ciekawymi bramami, kutymi balkonami, okiennicami, wieżyczkami, często przystrojone wielokolorowymi pnącymi się po nich kwiatami. Spacer po tych klimatycznych zakątkach miasta jest – nawet mimo upału – niezwykłą przyjemnością. Po długiej wędrówce warto jest usiąść w jednej z licznych kawiarenek na głównym placu, gdzie niegdyś znajdował się amfiteatr rzymski i zachwycić się jego niemal okrągłym kształtem i zółto- pastelowym „kamieniczkom” go okalającymi
5. Widok na miasto ze szczytu wieży, to jest naszym zdaniem punkt obowiązkowy podczas zwiedzania toskańskich miasteczek – widok na czerwone dachy zabudowań miejskich i dalej na połacie zielonych winorośli to kwintesencja toskańskiego krajobrazu. Widok taki możemy podziwiać wdrapując się na XV – wieczną Torre Guinigi – która sama w sobie jest nie lada atrakcją – zwłaszcza, że szczycie dumnie wznoszą się dwa dęby – jak strażnicy czuwający nad bezpieczeństwem swojego miasta. UWAGA! na wieży zwykle jest dość tłoczno – każdy chce zobaczyć ten niesamowity widok!
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Lukkce | Zarezerwuj hotel w Lukkce
Co jeszcze warto zobaczyć w Lukkce:
Będąc w mieście nie sposób nie zachwycić się okazałymi XIV- wiecznymi pałacami przy Via Guingi. Można też wstąpić Kościół s. Frediano z XII – wieczną zachwycająca mozaiką Zmartwychwstania Jezusa.
Trzeba pamiętać pierwsza sobota/niedziela miesiąca targ staroci