Ciekawe miejsca w Azji Ciekawe miejsca na Bliskim Wschodzie Ciekawe miejsca w Izraelu Akka – ostatnia twierdza Krzyżowców. Miasto, które nas zachwyciło najbardziej [WIDEO]

Akka – ostatnia twierdza Krzyżowców. Miasto, które nas zachwyciło najbardziej [WIDEO]


akka zmrok

Takie miasta bardzo lubimy – niewielkie, ale z wielką historią, nieco „poobdzierane” ale niezwykle klimatyczne. Poza tym miasta portowe, gdzie doskonale podziwia się zarówno wschody jak i zachody słońca, gdzie morze rozbija się o kamienne mury i nabrzeże.

Takim miastem okazała się Akka (lub jak kto woli Akko lub Acre). Mamy teraz wielki problem, które jest piękniejsze – Essaouira w Maroko, czy Akka właśnie… One są bardzo podobne, jak dalekie kuzynki, które los rzucił na różne strony świata. Może lepiej nie wybierać, tylko „kolekcjonować” i zapamiętywać widoki z murów obronnych z każdego tego typu miejsca, jakie udało nam się do tej pory zobaczyć. Nie bez znaczenia jest też fakt (zwłaszcza dla Marcina), że  stąd właśnie na swoją podróż wyruszał Marco Polo z ojcem i wujem. Swego czasu była to „brama do Lewantu”, brama do Orientu, cel podróży wielu kupców, o czym świadczy mnóstwo pamiątek po kupieckich faktoriach z Genui, Pizy czy Wenecji…

Izrael Akka 100px – Duża galeria dużych zdjęć z Akki

akka stara rycina

Historia. Po kolei…

Akka założona została przez Fenicjan. Powiedzieć można, że od zawsze była bardzo ważnym miastem – portem, o którego zabiegali Grecy, Rzymianie, Arabowie i wreszcie – Krzyżowcy. Okres wypraw krzyżowych jest tym czasem, z którym większość z nas kojarzy właśnie miasto. Uczyliśmy się przecież w szkole o tym, jak w 1104 roku Akka znalazła się w rękach krzyżowców, jak stała się celem licznych pielgrzymek wiernych z Europy i miejscem, gdzie zakładały swoje siedziby liczne zakony rycerskie. Po tym jak sułtan Saladyn „odbił” miasto z rąk krzyżowców zorganizowana została kolejna wyprawa krzyżowa – trzecia już, na której czele stanął wszystkim nam znany Ryszard Lwie Serce. Nie można zapomnieć o tym, że Akka (po tym jak krzyżowcy utracili Jerozolimę ) była także przez czas jakiś stolicą Królestwa Jerozolimskiego. Ten etap, niezwykle ciekawej, choć bardzo brutalnej historii miasta zakończony został w 1291 roku – to data słynnego upadku ostatniej twierdzy krzyżowców w Ziemi Świętej.

oblężenie akkiDo dzisiaj podziwiać możemy ślady historii, które widoczne są tutaj na każdym kroku. Wspaniałe mury obronne, które zachowały się niemal w nienaruszonym stanie (można po nich swobodnie spacerować – to chyba najwspanialsza atrakcja jaką można sobie wyobrazić) robią niesamowite wrażenie. Tym większe, że postawione zostały także od strony morza – co bardzo rzadko się zdarza. No ale Akka to przecież średniowieczna, niezdobyta twierdza… (Napoleonowi się nie udało!). Nie trzeba chyba wspominać, że całe stare miasto wpisane zostało na listę UNESCO

A co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Akce? Oto nasze propozycje:

1. Mury obronne, spacer po wzniesionych przez krzyżowców, a potem jeszcze „udoskonalonych” w XVIII wieku to jedna z największych atrakcji miasta. Niezwykle interesujący jest odcinek prowadzący od malowniczo położonej restauracji do miejsca tuż pod latarnią morską (po drodze mija się ładny kościół – nam przypominał nieco te widziane na Santorini). Możemy podziwiać stąd dawny port a także pozostałości po Twierdzy Buj el Kashla (dziś miejscowi łowią tu ryby). Po północnej stronie murów obronnych znajduje się gigantyczna cytadela, która wzniesiona została w XVIII wieku na pozostałościach twierdzy krzyżowców.

Izrael Akka

2. Plątanina wąskich uliczek, choć wiele budynków do specjalnie zadbanych nie należy, to jednak, spacer po zakamarkach miasta z tak wielką historią (zawsze wyobrażamy sobie jak miasto wyglądało na przykład w średniowieczu – w tym przypadku wystarczyłoby się pozbyć wszystkich zaparkowanych wzdłuż uliczek aut) zawsze jest niezwykłą przyjemnością. Zwłaszcza wcześnie rano, kiedy słońce oświetla wszystkie elewacje na złoto albo też późnym wieczorem, kiedy ulice rozświetlają latarnie. No i zawsze można spotkać jakiegoś kota 🙂 I to niejednego… Wiele placów nosi nazwy europejskich miast, no bo przecież kwitł tutaj handel a także znajdowały się siedziby kupieckich faktorii z Europy (Plac Genueński, czy Pizański)

akka mury

3. Zabytkowe meczety, jak chociażby meczet El Dżazzara (wstęp niestety płatny), z charakterystyczną zieloną kopułą, w którym znajduje się bardzo ważne dla muzułmanów sanktuarium gdzie czci się włos z brody Proroka (poza tym dziedziniec jest naprawdę piękny – przypomina wręcz ogród),  meczet Piaskowy albo też meczet Isnan Baszy. W pobliżu meczetu el Dżazzara zobaczymy stary Seraj – ładny budynek z dziedzińcem i okazałą bramą wjazdową z XVIII wieku.

akka meczet duzy

4. Podziemne miasto krzyżowców (Sale Bankietowe Rycerzy, pozostałości po dawnej fortecy Krzyżowców), to nie lada gratka dla miłośników historii. Archeolodzy odsłonili na „widok publiczny” znajdujące się niegdyś pod poziomem współczesnego miasta (pod wspomnianą już Cytadelą i dawnym więzieniem) sale wykorzystywane przez Krzyżowców. Możemy przejść się między innymi po wielkiej sali (Sala Kolumnowa), refektarzu, czy też dawnych lochach.

5. Przystań jachtowa i spacer wzdłuż nadmorskiej promenady to atrakcja, jaka wydaje się szczególnie interesująca o wschodzie słońca, kiedy w wodzie błyszczą się złote refleksy, a mury obronne po drugiej stronie miasta są bardzo ładnie oświetlone. Z samego krańca promenady obserwować można pobliską plażę, malutką wysepkę zwaną Wieżą Much oraz liczne statki turystyczne (małe i większe) z, których wydobywa się głośna muzyka, a które „wiozą” turystów na rejs wokół murów obronnych (także ” na zachód słońca”)

akka port

Co jeszcze warto zobaczyć w Akkce:

Oczywiście targowiska (suki), bo to niezwykle ważny punkt na mapie każdego arabskiego miasta. Uwagę przyciągają tu zawsze kolory i zapachy – przypraw, ziół, owoców i warzyw. Warto też wstąpić do tureckich łaźni al – Basza (Hammam al – Basza) – luksus to chyba najlepsze określenie na to miejsce, dziś znajduje się tutaj interesujące muzeum, a także zwrócić uwagę na stare karawanseraje na przykład Khan al – Umdan pochodzący z XVIII wieku z dziedzińcem  otoczonym arkadowym budynkiem z kolumnami oraz z dobudowaną później wieżą zegarową.

Zarezerwuj nocleg w hostelu, w którym spaliśmy

Zobaczcie też trzeci „odcinek” naszego cyklu „Ania+Marcin”. Właśnie o Akce

[sprawdz] Zobacz więcej naszych zdjęć z Akki. DUŻE FOTOGRAFIE [/sprawdz]

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI