Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Chorwacja poradnik Zanim pojedziesz: Chorwacja – jakie ceny w 2012 roku. Jak stoi Kuna, ile za autostrady?

Zanim pojedziesz: Chorwacja – jakie ceny w 2012 roku. Jak stoi Kuna, ile za autostrady?

chorwackie kunyCzy Chorwacja jest tanim krajem? Jeszcze tak, ale powoli już nie. Czy należy do Unii Europejskiej? Jeszcze nie, ale niebawem już tak? Czy płaci się za autostrady? Już tak, bo system dróg jest nowy, był drogi i Chorwacja musi jakoś go spłacić. Przed wyjazdem do Chorwacji przypominamy:

WALUTA W CHORWACJI:

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna (kn, HRK), która dzieli się na 100 lip. Nominały banknotów t0: 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 oraz 5 kun; natomiast monety występują w nominałach: 25, 5, 2, 1 kun; 50, 20, 10, 5, 2 oraz 1 lipa.
1 kuna (HRK) to 0,5565 zł; 1 kuna (HRK) to 0,1331€, 1€ to 7,5155 HRK (stan na maj 2012). Waluty obce (również złotówki) wymieniać można w wielu miejscach w kraju na przykład w bankach, kantorach, na poczcie, w agencjach turystycznych czy w hotelach i na kempingach (najkorzystniej jest wymieniać pieniądze na poczcie, konieczne jest pokazanie w okienku kantoru paszportu).

PRZYKŁADOWE CENY:

Chorwacja jest krajem tańszym od większości krajów Europy Zachodniej. Przykładowe ceny produktów spożywczych: chleb tostowy (330 gram) około 4 HRK, bochenek chleba pszennego około 8 – 9 HRK, masło (250 gram) około 15 – 16 HRK, woda mineralna (1,5 l) około 5 -6 HRK, wino od 14 – 42 HRK, piwo około 7 HRK, kawa (250 gram) około 17 HRK, herbata (20 torebek) około 10 HRK, cukier (1 kg) około 7 HRK, mleko około 6 HRK, owoce (1 kg) około  10 – 16 HRK, ser żółty (1 kg) około 50 -60 HRK.  Za obiad w przeciętnej restauracji trzeba zapłacić około 50 -80 HRK.
Na wybrzeżu wysokie są  ceny zwłaszcza warzyw i owoców w związku z tym warto jest się udać na miejscowe targi, by skorzystać z nieco niższych cen. W resztę produktów spożywczych lepiej zaopatrywać się w supermarketach.

AUTOSTRADY WRAZ Z OPŁATAMI:

W Chorwacji opłatę za przejazd danego odcinka autostrady dokonuje się na bramce po jej przebyciu albo gotówką (Euro lub kuna) lub kartą płatniczą (AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTER CARD, MAESTRO, VISA).
Wjeżdżając na autostradę każdy kierowca otrzymuje specjalną kartę, którą trzeba zachować do końca podróży.
Ceny za przejazd zależą od kategorii pojazdu oraz odcinka jaki zamierzamy przejechać. Aktualne ceny za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady znajdują się na stronie internetowej. WIĘCEJ O AUTOSTRADACH W CHORWACJI, OPŁATACH, MAPA – ZOBACZ

>> Sprawdź najtańsze hotele w Chorwacji – teraz nawet 80% TANIEJ!

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI