Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Chorwacja poradnik Likier wiśniowy, lawenda, pierniki czy koronki? Najciekawsze pamiątki, które warto przywieźć z Chorwacji

Likier wiśniowy, lawenda, pierniki czy koronki? Najciekawsze pamiątki, które warto przywieźć z Chorwacji

Większość turystów jeździ do Chorwacji samochodem, więc wygodnie jest przywieźć stamtąd pamiątki – i to różnych gabarytów. A jakie są najpopularniejsze, albo charakterystyczne?

Jedzenie, picie, zioła…

Chorwacja słynie ze wspaniałych wyrobów spożywczych, będąc w tym pięknym i różnorodnym kraju warto jest kupić na przykład butelkę istryjskiej oliwy z oliwek, która ma posmak dziurawca, miód, suszone figi albo herbatniki paprenjak, wśród turystów dużą popularnością cieszą się również małe pierniki w kształcie serca z Dubrownika.

Jeśli chodzi o wyroby alkoholowe, spróbować i kupić warto wódkę z winogron czyli rakiję, doskonały produkowany w Zadarze likier wiśniowy (maraschino), czy doskonałe chorwackie wina (Merlot, Teran, Cabernet Sauvignon, Pinot, Vranac, czy deserowy Prosec).
Koniecznie trzeba przywieźć z Chorwacji produkty dalmackiego zielarstwa, produkowane na bazie lawendy i rozmarynu (herbaty, lawendowe olejki czy woreczki zapachowe). Motywy lawendy popularne są głównie na wyspie Hvar (zdjęcie).

lawenda hvar

Ozdoby nie tylko dla pań

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Chorwacja jest „ojczyzną” krawatów. Tak! To właśnie tutaj w XVII wieku wymyślono ten element męskiej garderoby. Warto jest więc może przywieźć do kraju dobrej jakości, elegancki krawat?
Panie natomiast mogą kupić sobie biżuterię, wśród której najbardziej popularną jest morcić, czyli podobizna głowy w turbanie lub inne wyroby jubilerskie na przykład z koralowcem.
Dużą popularnością cieszą się kamienne płytki i ozdoby z motywem chorwackiej plecionki (pletnicy) lub napisami z głagolicy, w Puli natomiast kamienne rzeźby z motywami i wzorami rzymskimi.

Wyroby rękodzielnicze

Znakiem rozpoznawczym wyspy Pag są przepiękne koronki, takie najwyższej jakości kupić można w jednym z wielu małych sklepików lub pracowni hafciarskich, które znajdują się na wyspie.
Jeśli ktoś z Was będzie z Rijece, niech koniecznie kupi maszkarony, które są symbolem hucznie obchodzonego w mieście karnawału, słynącego zwłaszcza z parady masek organizowanej w ostatnią niedzielę zabawy.
Na wyspie Brac dużym powodzeniem cieszą się ­wyroby z  kamienia (np. kamienne domki), a na Korculi przedmioty związane z grą rycerską zwaną Moreska (do dziś kultywuje się tradycję tańczenia Moreski podczas dni miasta) lub podróżnikiem, który urodził się na tej wyspie, czyli Marco Polo.

CO WEDŁUG WAS WARTO PRZYWIEŹĆ Z CHORWACJI? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI PROPOZYCJAMI

Europa Lato 22112012 Image Banner 728 x 90

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI