Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Krecie Co zobaczyć na Krecie? Gdzie warto pojechać? Nasze 14 propozycji na Wasze 14 dni wakacji

Co zobaczyć na Krecie? Gdzie warto pojechać? Nasze 14 propozycji na Wasze 14 dni wakacji

Cudowna Kreta,  największa Grecka wyspa, gdzie wspaniałe krajobrazy gór, morza, żyznych równin i malowniczych plaż przeplatają się z mnóstwem zabytków pochodzących z różnych okresów długiej historii wyspy. Dla każdego, kto interesuje się kulturą śródziemnomorską, lubi zwiedzać antyczne zabytki, spacerować krętymi, wąskimi uliczkami klimatycznych miasteczek no i kocha słońce, Kreta jest wymarzonym miejscem na wakacje.

kreta2-wyspa-mapa

Specjalnie dla tych turystów, którzy wycieczki i zwiedzanie przedkładają nad leniuchowaniem na plaży sporządziliśmy listę zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć na wyspie mitologicznego króla Minosa. No i jeszcze jedno! Polecamy, by wybrać się na Kretę na wiosnę (marzec/kwiecień), jest przyjemnie ciepło, a roślinność jest tak bujna i kwiaty kwitną mnogością kolorów przywodząc na myśli rajskie ogrody (nie zobaczymy takich krajobrazów podczas upalnego lata, kiedy wyspa wypalona jest przez słońce).

chania kreta port1. ZABYTKOWE CENTRUM CHANII: niezapomniany krajobraz weneckiego portu z krystalicznie czystą wodą, szesnastowieczną latarnią morską, zabytkowymi kolorowymi kamienicami, licznymi barami i restauracjami na tle majestatycznych Gór Białych. Niezwykle klimatyczne stare dzielnice miasta (wenecka, żydowska i turecka) z wąskimi krętymi uliczkami są idealne na długie, odprężające spacery. Ten kto chce odpocząć wśród zieleni i kwiatów powinien odwiedzić Park miejski, który zadziwia interesującymi drzewami o bardzo „krętych” konarach i korzeniach. W parku spodoba się też dzieciom, bo „mieszkają” tam małe kozy kri  kri. Ten kto chce kupić doskonały kreteński miód, przyprawy, owoce i inne smakołyki powinien udać się do zabytkowej hali targowej i na pewno nie będzie zawiedziony.
>>ZOBACZ RÓWNIEŻ: 48 GODZIN W CHANII – TOP 10 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI 

2. ZABYTKOWE CENTRUM RETHIMONU: piękne miasto z położoną na skale wenecką twierdzą Fortezza oraz otynkowaną na żółty kolor starą dzielnicą z wąskimi, krętymi, pełnymi sklepików i restauracji uliczkami (zobaczyć tu można między innymi VII wieczną fontannę Rimondi ozdobioną lwimi głowami, liczne weneckie rezydencje, meczety i stare łaźnie tureckie). Znajduje się tutaj również port wenecki, który obecnie jest przystanią łodzi rybackich oraz jachtów i niestety nie może się równać z przepięknym portem w Chanii zarówno pod względem urody, jak i klimatu.

knossos ruiny kreta3. KNOSSOS: mimo, że często nazywane jest „archeologicznym Disneylandem” (ze względu na dość kontrowersyjny sposób odrestaurowania odkrytych zabytków przez domorosłego archeologa sir Evansa) to ogromny obszar wykopalisk, skonfrontowany ze znanymi mitami i wizualizacjami kompleksu pałacowego króla Minosa robi duże wrażanie. Spacerując po mitologicznym labiryncie sal, pokoi, komnat, korytarzy według legendy zbudowanych przez Dedala i podziwiając kolorowe freski, które je zdobią można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, docenia się kunszt, pracowitość, bogactwo, potęgę, i wyczucie estetyki dawnych mieszkańców tego miejsca.

4. FESTOS (FAJSTOS): na wzgórzu z którego rozpościera się niezapomniany widok na góry Ida odkryty został przez archeologów drugie co do wielkości (po Knossos) minojskie miasto z pozostałościami po ogromnym pałacu. W przeciwieństwie do ruin w Knossos, kompleks pałacowy jest pozostawiony w takim stanie w jakim go znaleziono, prezentuje się więc mniej kolorowo, co sprawia, że odwiedzany jest przez znacznie mniejszą liczbę turystów. Mitycznym władcą Festos był brat Minosa  Radamantys a najcenniejszym znaleziskiem z tego terenu jest dysk z Fajstos, bardzo tajemniczy przedmiot z zapisanymi na nim nierozszyfrowanymi do tej pory piktogramami.

gortyna gortis kreta ruiny5. ANTYCZNA GORTYNA: to kolejna niezapomniana podróż w czasie, tym razem w czasy starożytnej rzymskiej prowincji. Gortyna była stolicą połączonej prowincji Kreta i Cyrena (w północnej Afryce) i jednym z największych rzymskich miast swoich czasów. Wykopaliska ciągną się na rozległym terenie po obydwu stronach drogi prowadzącej z Iraklionu do Festos. W części wykopalisk, które są biletowane zobaczyć można między innymi pochodzące z okresu doryckiego kamienne tablice na których spisano Kodeks Prawny Gortyny, ruiny wczesnochrześcijańskiej niezwykle pięknej bazyliki Agios Titos, czy robiące wrażenie pozostałości po rzymskim teatrze muzycznym  odeonie. Po drugiej stronie drogi wśród drzewek oliwnych można swobodnie spacerować wśród wielu odkrytych lub częściowo odkrytych zabudowań miasta. Można poczuć się jak odkrywca, który samodzielnie wytycza sobie trasę zwiedzania i odgaduje przeznaczenie mijanych szczątków nieopisanych jeszcze budowli.

6. RAJSKA PLAŻA ELAFONISSI: to jedna z najpiękniejszych plaż zachodniego wybrzeża Krety, niegdyś miejsce dziewicze, dziś cel podróży wielu turystów, którzy pragną odpocząć wśród cudownego krajobrazu. Wokół plaży właśnie z myślą o turystach poukładano parasole i leżaki. Plaża znajduje się wokół wysepki o tej samej nazwie.Wysepka Elafonissi oddzielona jest od stałego lądu jedynie płytką laguną, którą można przejść gdy morze jest spokojne. To przepiękne miejsce. Ciepła, krystalicznie czysta woda o różnych odcieniach błękitu oblewa szerokie, różowawe piaszczyste plaże. Na wysepce znaleźć również można plaże „schowane” w pięknych zatoczkach, a także kilka rzadkich gatunków roślin. Na rozległych plażach Elafonissi składają jaja znajdujące się pod ścisłą ochroną żółwie Caretta caretta.

plaża plakias damnoni7. MALOWNICZE MIRTHIOS I PLAŻE PLAKIAS: przepiękne białe miasteczko położone wysoko w górach. Trzeba się trochę namęczyć żeby tam się dostać, jednak widoki na miejscu rekompensują każde zmęczenie. Stare zabudowania niewielkich bielonych domków, wąskie uliczki tworzące labirynty, kręte schody prowadzące w górę do najwyżej położonych zabudowań a w dole widok na zatokę i miasteczko Plakias. W Plakias znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie oraz dzikie, otoczone skałami zatoczki i plaże na wschód od Plakias – np. Damnoni Beach. Kursuje tu kilka busów w Retymonu. Kilka kilometrów na wschód nad morzem leży słynny klasztor Moni Preveli i plaża, na której rosną palmy.

8. WĄWÓZ SAMARIA: To marka sama w sobie i najsłynniejsza atrakcja wyspy. Wąwóz Samaria to najdłuższy wąwóz w Europie. Bierze on swój początek na równinie Omalos u stóp granitowej góry Gingilos. Trasa najpierw schodzi na dno wąwozu po wyciętych w skale stopniach z drewnianymi poręczami Ksiloskalo- mają one 2 km długości i 1000 metrów deniwelacji. Tutaj właśnie rozpoczyna się wędrówka po mających 18 km długości wąwozem, którego ściany dochodzą do 500 metrów wysokości. Jego szerokość waha się od 150 metrów w najszerszych punktach do niecałych 3 metrów w najwęższym. Najbardziej spektakularnym odcinkiem wąwozu są Sideresportes – trzy sklane bramy , z których ostatnia ma 210 metrów szerokości, i ponad 300 metrów wysokości i niemal łączą się ze sobą na samej górze. Nad wąwozem rozpościerają się majestatyczne szczyty Gór Białych. >>Więcej informacji o Samarii.

aptera ruiny teatru9. STAROŻYTNA APTERA: najpiękniejsze ruiny antycznego miasta Dorów, pozostałości rzymskich, bizantyjskich i weneckich zabytków zlokalizowane w malowniczej górskiej scenerii na wiosnę wspaniale ukwieconych makami i margaretkami. Duże wrażenie robi wielka rzymska cysterna do której można wejść i sprawdzić grubość jej murów, a także doskonale zachowany amfiteatr, wiosną obsypany czerwonymi makami. Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w basenie Morza Śródziemnego. Świetnie prezentuje się wtedy widok na Góry Białe. Dla miłośników kotów: przy weneckim klasztorze spotkać można wesołą rodzinkę kotków, niezwykle przyjaźnie nastawionych do wszystkich odwiedzających to miejsce turystów.

10. WSPANIAŁE KLASZTORY: klasztor Gonias pochodzi z XVII wieku i można zobaczyć tu jedną z najwspanialszych kolekcji ikon na Krecie, klasztor Chrissoskalitissis zwany jest klasztorem „złotego stopnia”, ponieważ według legendy ostatni z prawie stu schodów prowadzących do klasztoru zrobiony jest ze złota, jednak tylko człowiek bez żadnego grzechu może to zobaczyć. Na Półwyspie Akrotiri zwiedzić można dwa klasztory: Agios Ioannis Prodromos, ze wspaniałym ukwieconym dziedzińcem jest idealnym miejscem na odpoczynek oraz klasztor Agia Triada: zbudowany w XVII wieku przez kupiecką wenecką rodzinę, dzisiaj tłumnie oblegany przez turystów, można tutaj zaopatrzyć się w wytwarzaną przez mnichów oliwę, wino i raki. Na półwyspie znajdują się też pozostałości jednego z najstarszych klasztorów na wyspie, pochodzącego z XI wieku klasztoru Katholiko, który obecnie jest opuszczony ale można go zwiedzać lub wziąć udział we mszy odprawianej 6 i 7 października ku czci św. Jana Pustelnika. Klasztor Arsani w Stavromenos, to kolejny ważny zabytek, który warto zwiedzić. Obecnie mieszka tu jedynie czterech mnichów, we wspaniałym kompleksie zobaczyć można piękny kościół i kolekcję ikon w klasztornym muzeum. Moni Arkadiu to najbardziej znany kreteński klasztor i słynie z tego, iż podczas oblężenia przez tureckich żołnierzy w XIX wieku, broniący się przed nimi chrześcijanie wiedząc że nie dadzą sobie rady z liczniejszymi najeźdźcami wysadzili się w powietrze.

11. PŁASKOWYŻ LASITHI: Otoczony wysokimi górami przez lata był bastionem najbardziej niepokornych Kreteńczyków w obronie przed Wenecją i Turkami. Choć znajduje się wysoko, jest tu prawie płasko, co świetnie nadawało się na rozwój rolnictwa. Krajobraz jest niemal idylliczny – kanały nawadniające, pola uprawne i wiatraki a tle ośnieżone szczyty gór. Znajduje się tu wiele autentycznych wiosek, gdzie jeszcze nie dotarł zalew turystycznej komercji. Nad jedną z nich – Psichro leży najsłynniejsza jaskinia Krety – Jaskinia Dikte, czyli mityczne miejsce narodzenia Zeusa. Jest udostępniona turystycznie i oświetlona. Jeden ze stalagmitów kształtem przypomina Zeusa i przytulającą go matkę – Reę. Na płaskowyż kursują autobusy zarówno z Heraklionu od zachodu jak i z Agios Nikolaos od zachodu.

Kretaquarium gouves12. CRETAQUARIUM: Punkt obowiązkowy dla rodzin z dziećmi. Ale nie tylko. Znajduje się około 15 km na wschód od Iraklionu (na terenie dawnej amerykańskiej bazy lotniczej w Gournes). W akwarium bez wątpienia spodoba się dzieciom, ponieważ będą miały okazję zobaczyć wiele morskich stworzeń przepływających tuż obok nich w panoramicznych akwariach między innymi koniki morskie, rozgwiazdy, rekiny, meduzy a nawet małą rybkę znaną najmłodszym z bajki „Gdzie jest Nemo”. Obiekt otwarty jest od maja do września w godzinach 9:30 21, w pozostałych miesiącach od 9:30 do 17. Na podziwianie morskich stworzeń trzeba przeznaczyć przynajmniej 1,5 godziny. Obiekt zaskakująco został uznany za największą trakcję turystyczną na Krecie, według prestiżowego portalu Tripadvisor.

13. SPINALONGA, WYSPA TRĘDOWATYCH to jedna z najbardziej znanych wysepek Krety, i najprawdopodobniej najłatwiej dostępna, bo leży zaledwie kilkaset metrów od lądu na wodach Zatoki Mirabello, a jej nazwa urzędowa brzmi Kalidon. Na wyspie znajdują się dobrze zachowane mury obronne oraz wenecka twierdza z XVI wieku, która miała chronić jej mieszkańców przed najeźdźcami. Dzięki nim wyspa prezentuje się niezwykle majestatycznie.
Oprócz wspaniałych krajobrazów i wspomnianych zabytków,wyspa słynie z jeszcze jednej, choć niezbyt przyjemnym historycznym epizodem. Po przekazaniu wyspy oraz całej Krety Grecji, rząd grecki urządził na niej kolonię dla trędowatych, która funkcjonowała tam aż do 1957 roku.

14. PLAŻA VAI to nietypowa plaża na wschodnim krańcu Krety, jest jedną z najpopularniejszych kreteńskich plaż. Jest dość szeroka, a z drobnego złotego piasku wyrasta palmowy gaj (jest ich tutaj podobno około 500), który znakomicie chroni przed słońcem dając przyjemny cień. Co prawda po pożarze z 2010 roku część palm uległa zniszczeniu, ale i tak okolica sprawia wrażenie jakbyśmy wypoczywali na Karaibach lub Bahamach a nie w Grecji. W sezonie tłoczna, mimo, że nie leży blisko żadnej większej miejscowości (najbliższa to Sitia). Tak jak niedaleko palmowej plaży Preveli leży słynny monastyr tak i tutaj kilka km na zachód znajduje się Moni Toplou. Ufortyfikowany klasztor z  XVII wieku w swoich murach kryje mnóstwo unikatorych prawosławnych malowideł i ikon. Nawet z XIV wieku

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

JAKIE CIEKAWE MIEJSCA ZOBACZYLIŚCIE PODCZAS WASZEJ WIZYTY NA KRECIE? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI WRAŻENIAMI

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Anja says:

    Możecie polecić jakieś konkretne noclegi na Krecie?

  • Magda says:

    Polecam wycieczkę nad jezioro Kournas (ok. 25 km od Rethymon). Piękny turkusowy kolor wody, blisko brzegu skaczące kozice, a kto ma więcej szczęścia może wypatrzyć też żółwie – nieskaczące 😉 Można także wypożyczyć rowerki wodne.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI