Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Krecie Jakby ktoś nas pytał: Co ciekawego można zobaczyć w Heraklionie? Pokazujemy więc… TOP 5

Jakby ktoś nas pytał: Co ciekawego można zobaczyć w Heraklionie? Pokazujemy więc… TOP 5


Heraklion (Iraklion) to stolica wyspy, nie ma co ukrywać, bez wątpienia dużo mniej interesująca niż Chania czy Rethymno (Ale to nasze, skromne zdanie), aczkolwiek niezwykle ciekawa. Przede wszystkim… inne miasto.

heraklion

Turyści przybywają tu głównie po to, by wstąpić do znakomitego Muzeum Archeologicznego albo też w drodze do kompleksu pałacowego w Knossos. Bez względu jednak na wszystko warto tu zostać przynajmniej jeden dzień – pospacerować po najstarszej części miasta albo też wspiąć się na monumentalne weneckie mury obronne, z których roztacza się piękny widok. Zasadnicza różnica pomiędzy Heraklionem a innymi miejscami na Krecie: Jest tłoczno, stosunkowo drogo, panuje duża rotacja turystów (przypływają z wielu miejsc Morza Egejskiego albo jadą wgłąb wyspy)

Uwaga, podpowiedź: Może tego nie wiecie, ale do Heraklionu latają samoloty Wizzair z Budapesztu

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

Atrakcje, zabytki, które warto zobaczyć w Heraklionie?

1. Bazylika Agios Marcos (lub też San Marco), ładna świątynia, która dziś pełni rolę galerii sztuki. Niedaleko znajduje się XVII – wieczna wenecka fontanna Morosiniego z rzeźbami przedstawiajacymi sceny z mitologii i loggia wenecka (na głównym, gwarnym placu przy którym rozmieszczone są liczne kawiarnie) ozdobiona arkadami. Najlepiej jest tu przyjść wcześnie rano, kiedy swobodnie można pospacerować, bez konieczności przepychania się przez tłumy.

heraklion patio

2. Dawny Port Wenecki, dzisiaj to przyjemna, choć nie tak malownicza jak w Chanii przystań gdzie zacumowały łodzie i kutry rybackie oraz jachty. Od razu rzuca się tu w oczy pochodząca z XVI wieku twierdza Rocca del Mare (lu z tureckiego Kastro Koule), w której mieści się dzisiaj centrum kultury i sztuki. Port znajduje się zaraz przy głównej drodze, wzdłuż której zobaczymy również ciągnące się (na przeciwko portu) stare kamienne pozostałości po monumentalnych arsenałach.

heraklion port

3. Muzeum Archeologiczne, znajdują się tu zbiory z terenu całej wyspy między innymi: ceramika minojska, neolityczne posążki, freski z pałaców minojskich (w większości domalowane w czasach współczesnych), dysk z Festos, puchar w kształcie byczej głowy, malowane wazy, barwne sarkofagi minojskie i wiele innych eksponatów. Oprócz tego muzeum warto jest też wejść do Historycznego i Etnograficznego Muzeum Krety, gdzie można zapoznać się z historią wyspy od czasów wczesnochrześcijańskich aż do współczesnych oraz z tradycją ludową i etnografią Krety. Tutaj znajdują się też dwa obrazy El Greco. Niestety nam nie było dane zwiedzić muzeum w całości (zobaczyliśmy jedynie niewielki fragment zbiorów muzealnych pochodzących między innymi z Knossos z powodu remontu obiektu)

muzeum heraklion

4. Katedra Agios Titos, może poszczycić się długą i burzliwą historią – zbudowali ją Bizantyjczycy, potem przebudowali Wenecjanie, a jeszcze później przekształcili na meczet Turcy. Obecnie jest bardzo ważną świątynią na Krecie, wyróżnia się ładną architekturą (biała prawie gładka fasada zwieńczona kopułą) a także ukrytym wewnątrz skarbem – czaszka św. Tytusa – pierwszego biskupa Krety. UWAGA! Zawędrowaliśmy w okolicę kościoła w niedzielę, tuż przed mszą, było bardzo tłoczno ale też niezwykle odświętnie.

katedra heraklion

5. Spacer po weneckich murach obronnych, z których rozpościera się niesamowity widok na miasto i morze to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny punkt na turystycznej mapie Heraklionu. Mury są niezwykle okazałe – wysokie, masywne, potężne z wieloma bastionami. Na jednym z nich pochowany został znany grecki pisarz Nikos Kazantzakis, który napisał Greka Zorbę. Miejsce to jest bardzo dobrym punktem widokowym i na odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Zarezerwuj nocleg w miejscu, w którym spaliśmy

heraklion panorama

Co jeszcze warto zobaczyć w Heraklionie:

Warto wstąpić do Muzeum Ikon w dawnym kościele Agia Ekaterinis, a także do znajdującego się tuż obok jednego z największych kościołów w całej Grecji – Agios Minas (Magalos). Z Heraklionu warto również udać się miejskim autobusem do Knossos.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

>> ZOBACZ TEŻ: Pałac w Knossos na Krecie. Nasze foto + wideo
>> POLECAMY: Jak dopłynąć z Krety na Santorini promami?

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Zdegustowany says:

    Przykro mi to mówić, ale straszne panuje tu złodziejstwo, moja żona i jej dobra koleżanka zostały okradzione przez kieszonkowców. Nie jest to odosobniony przypadek, a policji nie można uświadczyć…Zdecydowanie odradzam to miasto…

  • Beata says:

    Nie ma co ukrywać, że zwiedzanie Heraklionu nie należy do największych atrakcji Krety. Owszem, jako miasto jest bardzo fajne, przyjemne, z porcją zabytków do zobaczenia. Przebywając jednak na Krecie i robiąc sobie plan zwiedzania, z pewnością stolica nie znajdzie się na szycie listy 🙂

  • W sumie stolica tej pięknej wyspy nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia. Zdecydowanie bardziej podobał mi się pałac minojski w Knossos, a także krajobraz plaży Vai i wąwóz Samaria. Ale to oczywiście kwestia gustu i tego, co kto lubi 🙂

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI