Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne na Krecie: Wąwóz Samaria | Opinie | Mapa | Ceny

Wycieczki fakultatywne na Krecie: Wąwóz Samaria | Opinie | Mapa | Ceny

Wąwóz Samaria
Wąwóz Samaria / fot. visitgrecce.com

Wąwóz Samaria to najdłuższy wąwóz w Europie. Bierze on swój początek na równinie Omalos u stóp granitowej góry Gingilos. Trasa najpierw schodzi na dno wąwozu po wyciętych w skale stopniach z drewnianymi poręczami Ksiloskalo– mają one 2 km długości i 1000 metrów deniwelacji. Tutaj właśnie rozpoczyna się wędrówka po mających 18 km długości wąwozem, którego ściany dochodzą do 500 metrów wysokości. Jego szerokość waha się od 150 metrów w najszerszych punktach do niecałych 3 metrów w najwęższym.

Podczas wędrówki zobaczyć można dzikie i płochliwe kozice kri kri, zachwycać się bogatą roślinnością, znajduje się tu około 450 endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Warto jest tu przybyć w porze wiosennej, kiedy ściany wąwozu rozkwitają wielobarwnym kwieciem i ziołami, rozpościerających cudowną woń.

wąwóz samaria mapa
WąwózSamaria mapa

Najbardziej spektakularnym odcinkiem wąwozu są Sideresportes – trzy sklane bramy , z których ostatnia ma 210 metrów szerokości, i ponad 300 metrów wysokości i niemal łączą się ze sobą na samej górze. Nad wąwozem rozpościerają się majestatyczne szczyty Gór Białych . Na dnie wąwozu, na wytyczonej trasie pieszych wędrówek znajduje się mały kościółek Aghios Nikolaos a także jedyna opuszczona już wioska- Samaria. Ujście wąwozu zlokalizowane jest niemal nad samym morzem- 2 km od nadmorskiej miejscowości Agia Roumelia z piękną plażą, na której odpoczywają turyści po dość trudnej i długiej wędrówce.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO WĄWOZU SAMARIA?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd autokarami do Xyloskalo (Ksiloskalo) na wysokości 1100 metrów n.p.m. Tam rozpoczyna się trwająca około 6 godzin wędrówka.
2. Wędrówka cały czas wiedzie wąwozem, gdzie podziwiać można przepiękne krajobrazy, kozice, szczyty Gór Białych, jaskinie, monumentalne skalne ściany, przesmyki skalne, a także kościółek Aghios Nikolaos i opuszczoną osadę Samaria.
3. Koniec trasy wiedzie aż nad morze, gdzie będzie możliwość zażycia odświeżającej kąpieli po wędrówce i odpoczynek na plaży.
4. Kolejny etap wycieczki to rejs statkiem (około 1-1,5 godziny) do Chora Sfakion, gdzie na turystów czeka autokar.
5. Powrót do hoteli w późnych godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: REKREACJA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: WYGODNE BUTY, NAKRYCIA GŁOWY, KREM Z FILTREM, MINIMUM 2 LITRY WODY, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE
CENY: około 50-60€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W WĄWOZIE SAMARIA? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI