Ten post będzie trochę inny, niż wszystkie. O Rzymie możemy pisać naprawdę dużo. Uważamy, że znamy to miasto. Nawet tu, na blogu – jest już kilkanaście postów na jego temat. Dziś inaczej. Tematycznie i filmowo.
Szlakiem czego można spacerować po Rzymie? Na pewno kościołów, na pewno szlakiem antycznych ruin, być może wzdłuż Tybru, przekraczając rzekę zygzakiem raz jednym, raz drugim mostem. Można podążać szlakiem wątków z książki Dana Browna czy kadrów z kultowych filmów: Rzymskie Wakacje czy Zakochani w Rzymie Allena.
A może by tak ambitniej? Szlakiem najpiękniejszych naszym zdaniem rzymskich placów? O każdym mieliśmy kilka zdań do powiedzenia
Wybierzcie swoją wersję. Albo filmową albo zdjęciowo – pisaną 🙂
Najpiękniejsze rzymskie place. Przejdźmy się na spacer! VLOG
1. Piazza della Bocca della Verita
To przy tym placu wznosi się znany wielu kościół, w którym znajduje się wielki medalion zwany Ustami Prawdy. Kościół ten to świątynia Santa Maria in Cosmedin, a starożytny medalion przedstawia najprawdopodobniej jedno z bóstw morskich – Okeanosa. By sprawdzić czyjąś prawdomówność – wystarczy poprosić o włożenie dłoni do „ust prawdy” – jeśli ktoś jest kłamcą, straci rękę.
2. Campo dei Fiori
Znacie ten plac z wiersza Czesława Miłosza? Jeśli nie, to małe przypomnienie:
„W Rzymie na Campo di Fiori – Kosze oliwek i cytryn, / Bruk opryskany winem – I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza – Sypią na stoły przekupnie, / Naręcza ciemnych winogron – Padają na puch brzoskwini.
Tu na tym właśnie placu – Spalono Giordana Bruna, / Kat płomień stosu zażegnął – W kole ciekawej gawiedzi…”
Tak to tutaj właśnie, w miejscu które dziś tłoczne jest od mnóstwa turystów, niegdyś tłoczno było podczas licznych uroczystości ale też publicznych egzekucji. W 1600 roku spalony został tutaj na stosie, oskarżony o herezję Giordano Bruno. Pamiątką po tym wydarzeniu jest pomnik uczonego. Nazwa placu wzięła się stąd, że w czasach średniowiecza, dominował tu krajobraz kolorowych pól i łąk, wśród których wznosiła się twierdza wpływowych mieszkańców miasta. Dziś co rano rozkładane są tutaj kolorowe stragany – nie tylko z kwiatami.
3. Piazza Navona
Powstała w miejscu dawnego stadionu Domicjana – stąd jego podłużny kształt. Raczej nie ma co liczyć na to, że w ciszy i spokoju odpoczniecie tu pod którąś z fontann – plac jest jednym z ulubionych i jednym z bardziej znanych miejsc turystycznych. A jeśli o fontannach mowa, to tutaj właśnie wznosi się słynna Fontanna Czterech Rzek dzieła Berniniego (cztery rzeki symbolizują także cztery strony świata : Dunaj – Europę, Ganges – Azję, Nil – Afrykę, Riode la Plata – Amerykę ). Poza tym zobaczymy tu także inne, obie XVI – wieczne, fontann – Maura i Neptuna.
4. Piazza del Popolo
Plac zdumiewa swoim rozmiarem – a to dlatego, że jego projektantem był architekt, który uwielbiał przestrzeń – Valadier. Na placu wznosi się przywieziony przez Oktawiana Augusta z Hielopolis obelisk – ten sam, który niegdyś stanowił element wyposażenia Circus Maximus, a na placu postawiony został na polecenie papieża Sykstusa V. Poza tym zobaczymymy tu dwa bliźniacze (z pozoru) kościoły – S. Maria di Montesanto i S. Maria dei Miracoli, a także neoklasyczne rzeźby i fontanny autorstwa wspomnianego już Valadiera (półkoliste zamknięcie placu).
5. Piazza di Spagna
Któż nie zna tego miejsca? Chociażby z filmów, czy ze zdjęć? Charakterystyczne Schody Hiszpańśkie są jednym z nierozłącznych elementów kojarzących się z Rzymem. Plac Hiszpański stanowił niegdyś miejsce spotkań znakomitych artystów – poetów, pisarzy, malarzy jak chociażby: Goethe czy Stendhall. Dziś schody hiszpańśkie są jednym z ulubionych miejsc spotkań młodych mieszkańców miasta ale też turystów, którzy uwielbiają się tu fotografować. Nazwa schodów a także placu wzięła sie od usytuowania tutaj od XVI wieku hiszpańskiej ambasady. Na szczycie schodów mieści się Kościół św. Trójcy, a u ich stóp fontanna La Barcaccia – autorstwa Berniniego.
INNE, POLECANE PRZEZ NAS PLACE:
Piazza del Campidoglio – wspaniały renesansowy plac, zabudowa placu to dzieło Michała Anioła. Z trzech stron otoczony najsłynniejszymi rzymskimi pałacami (Senatorski, Konserwatorski i Nowy). W samym środku zwieńczony zjawiskowym pomnikiem Marka Aureliusza.
Piazza di s. Maria in Trastevere – to serce dzielnicy położonej po drugiej stronie Tybru. Ponieważ Zatybrze słynie z licznych tratorri, pubów, restauracji pod gołym niebem no i ze specyficznej atmosfery, to na tym placu odnajdziemy właśnie to, co przyciąga tutaj turystów, a także coraz częściej bogatych mieszkańców Włoch – przytulne kawiarenki, wiekowa zabudowa, no i względny spokój (życie zaczyna tętnić na Zatybrzu dopiero po zmroku). Przy placu wznosi się jeden z najstarszych kościołów w Rzymie – Basilica di Santa Maria in Trastevere z charakterystyczną kwadratową dzwonnicą z zegarem, zwieńczoną malunkiem przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem.
Piazza della Rotonda, to tutaj znajduje się słynny Panteon. Na placu – w samym jego centrum zobaczymy też XVI – wieczną fontannę z egipskim obeliskiem, pochoczącym ze świątyni Izydy. Warto też wstąpić na przyległy Plac Minervy, wyróżniający się charakterystyczną budowlą. To obelisk, który wznosi się na grzbiecie marmurowego słonia – pomysł mistrza Berniniego, a wykonanie jednego z jego uczniów
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Rzymie | Zarezerwuj hotel w Rzymie