Blog Opinie i felietony 10 naszych najfajniejszych filmów z podróży. + Jak kręcimy wideo

10 naszych najfajniejszych filmów z podróży. + Jak kręcimy wideo

IMG_1534

Miało już nie być więcej podsumowań, choć ten post chyba jednak do takich należy. Zapewnie zwróciliście uwagę, że my akurat dość mocny nacisk kładziemy na wideo, dużo się uczymy, eskperymentujemy i pracujemy nad warsztatem i dzięki temu ten rok zapewne był pewnym zwrotem w podróżniczym vlogowaniu.

ZOBACZCIE nasz kanał podróżniczy. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych filmów z różnych miejsc

Wprowadziliśmy pewną nową jakość do naszych filmów – żeby były po prostu sensowne i wielowątkowe – wiąże się to ze sporym nakładem pracy, ale już nie jest takie trudne, jak na początku.
Wyznajemy teraz zasadę: 1) Krótkie kadry 2) Kadr główny z narracją + krótkie przebitki 3) drobny scenariusz PRZED

Dzięki temu nie ślęczymy potem cały dzień na montażu, ale tak godzinę, dwie. A przy krótkich filmach nawet pół.
Nasze wideo postanowiliśmy podzielić na 3 rodzaje:
– Krótkie filmiki (króciaki) czasami urywki z ciekawego miejsca lub minutowy vlog na jednym kadrze
– Filmiki trochę dłuższe. Które trzeba przymontować. Czasami składają się z kilku kadrów i przebitek. Mają 2,3 minutki
– Dłuższe filmy, czasami nawet 10-minutowe. Ze scenariuszem, konkretnie rozplanowanymi wcześniej kadrami itd itp…

UCZMY SIĘ OD LEPSZYCH!
Jeśli chcecie trochę bardziej specjalistycznie poczytać o kręceniu filmów z podróży – zerknijcie na ten artykuł poradnikowy  Marcina ze świetnego bloga Live a Life.
Bardzo dobrym polskim kanałem merytorycznie i jakościowo (a może i najlepszym) jest też Podróżne.tk – zerknijcie.

O dziwo też często pytacie nas czym kręcimy, jak montujemy. No dobra…

To jest Canon 60d z opcją nagrywania wideo (po to go kupiliśmy), do tego od niedawna mikrofon zewnętrzny, byście lepiej nas słyszeli. Czasami krótsze filmy nagrywamy telefonami, ale tu problemem jest dźwięk. Do montażu używamy albo tradycyjnego Windows Movie Maker, gdy się opłaca albo nieco bardziej specjalistycznego AVID Video Studio (dawniej Pinnacle), ale osobiście nas wkurza, bo się często zawiesza. Mieliśmy styczność też z Sony Vegas i Final Cut Pro – ale te programy są niepotrzebne na tym etapie kręcenia. Na razie.

Jako podkładu muzycznego używamy albo utworów na wolnej licencji CC albo któregoś z zakupionych w necie tracków. Wielu twórców wymaga tzw „darowizny”. Można zapłacić tyle, ile uważa się za słuszne. W dwóch przypadkach użyliśmy miksów innych utworów, ale Youtube zgodził się na to pod warunkiem uznania praw autorskich. Nie było to dla nas problemem. Te filmiki zmieniliśmy na niekomercyjne.

subskrybujnaytbaner

A oto subiektywne podsumowanie naszych filmów. Na naszym kanale znajdziecie ich ponad 100

Nasze dobre i najlepsze filmy podróżnicze

Najdłużej montowany i przygotowywany

Bez wątpienia ten o Pompejach, który można w sumie nazwać już małym „programem podróżniczym”. Ten akurat zajął nam 2 dni przygotowań w domu i pół dnia montażu. Ale warto było. Szkoda, że wartościowe filmy naszpikowane różnymi walorami merotyrycznymi, mają bardzo pod górkę na YT. Ale jesteśmy dumni z niego

Najlepszy i najbardziej bogaty

Pod względem ujęć i dynamiki jest ten z naszej podróży po Malcie i Gozo. To kolejny z naszych #tripklipów z muzyką Dextera Britaina. Ten chyba najbardziej spodobał się reszcie blogosfery, za co dziękujemy i pozdrawiamy Was 🙂

Najbardziej klimatyczny (ze słuchwkami!)

To wciąż ten z Jerozolimy – tak przynajmniej twierdzą nasi znajomi. Trzeba przyznać udał nam się. A utwierdził nas w tym przekonaniu sam Paul Wex, jeden z najsłynniejszych twórców wideo podróżniczych na Vimeo, który właśnie tak skomentował i ocenił nasz film. (Normalnie radość roku!)

Najbardziej spontaniczny

To ten z Krakowa. Jechaliśmy na rodzinne spotkanie i w miedzyczasie wpadliśmy na pomysł, że może nakręcimy filmik o krakowskim rynku. Przygotowaliśmy się do niego w autobusie, nauczyliśmy troche faktografii. I filmik powstał. I się spodobał.

Najbardziej /smartfonowy/

Całą Barcelonę zmieściliśmy w 9 minutach w filmie, kręconym telefonem. Został bardzo dobrze przyjęty. Ogląda go codziennie sporo osób.

Najlepiej przyjęty

Był chyba ten o Cieszynie. Dużo polubień i oglądnięć i share na facebooku. Ponadto został podpromowany i użyty przez Urząd Miejski w Cieszynie.

Najbardziej… szalony?

To pewnie ten, który rozpoczyna się w naszym łóżku, towarzyszy w parzeniu kawy a kończy nad kanałami w Sztokholmie. Widzieliście już go?

Najbardziej… edukacyjny

Dla Wiemy zapewne nudnawy, ale jest to opowiastka o tym czym jest erozja i jakie są jej rodzaje z pokazaniem na żywo przykładó w Jordanii. Może się komuć przyda przez maturą?

Najdziwniejszy, najbardziej fuszerkowaty

To chyba ten, w którym z konieczności (bo nam się skasowały kadry ze Starego Miasta) nakręciliśmy wkurzeni dubel o Starym Mieście i Wzgórzu Śwątynnym w Jerozolimie w formie rysunku na ziemii niedaleko Syjonu.

Co w 2014 roku w  kontekście wideo?

Na pewno możecie liczyć w naszych filmach jeszcze więcej odniesień do historii, sztuki i geografii, bo te trzy dziedziny chcemy przemycać jeszcze mocniej na blogu i na naszym kanale YT.

Planujemy też więcej filmów w parze, bo zaczyna nam się to podobać.

A Wy macie jakieś sugestie i pomysły? Będziemy za to bardzo wdzięczni

subskrybujnaytbaner

tagi:
Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Zdzisław says:

  Podziwiam tempo z jakim Państwo tworzycie swoje filmy. Mnie to zajmuje znacznie więcej czasu. Pomijam montaż , bo to akurat nie jest takie pracochłonne, ale napisanie komentarza i jego nagranie – dopasowanie do obrazu, powtórki, gdy coś nie wyjdzie tak, jak trzeba. Dodanie muzyki to już tylko formalność. Posługuję się wyłącznie kamerą i na ogół wyciszam oryginalny dźwięk. Zostawiam czasem szum fontann, czy śpiew ptaków, tak jak na tym filmie:
  https://www.youtube.com/watch?v=RhEvBCWqruQ

 • Kasia says:

  Zaglądnij tez na tutaj – Chiny, Tajlandia i Turcja są niesamowite. Ale ja w sumie jestem „lajkonik” w temacie filmów… 😉 Pozdrawiam słonecznie! https://vimeo.com/inspbylife/videos

 • Paweł says:

  sam zastanawiam się nad d60tką, ale czy w chwili obecnej za tą cenę nie można dostać czegoś lepszego? Choćby lepszego w robieniu filmów?Długo już używacie tego sprzętu?

  • Marcin Nowak says:

   Lepsza w filmowaniu od 60-tki jest chyba już tylko 5-tka i 7-ka ale to niestety dla nas kosmos cenowy.
   Ale 60-tka naprawdę daje radę. Seriale były nią kręcone 🙂

 • Marek says:

  Skoro już o sprzęcie piszecie, to dopytam: jaki konkretnie mikrofon zewnętrzny? Wady, zalety i czy polecacie ten konkretny? 🙂

  • Marcin Nowak says:

   Czesc Marek! Oto on: Audio-Technica ATR-3350. Niedrogi ale też nie ma cudów, jakość – poprawna. Kablowy. Marzymy o mikrofonie na radio, podwójnym. Czy Mikołaj 2014 nas słyszy!?

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI