Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Malta Gozo poradnik Najpiękniejsze piaszczyste plaże na Malcie i Gozo. Nasz nawigator i mapa

Najpiękniejsze piaszczyste plaże na Malcie i Gozo. Nasz nawigator i mapa


Choć szczerze mówiąc nie lubimy plażowania i wylegiwania się na słońcu, to jednak postanowiliśmy zrobić dla Was to krótkie zestawienie najładniejszych plaż na Malcie i Gozo. Bo pytacie, piszecie itd… 🙂

malta gozo plaże mapa

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na wyspach (jeśli chodzi o Maltę – zwłaszcza w jej części północno – wschodniej) jest mnóstwo urokliwych piaszczystych połaci, na których odpoczywają turyści, to jednak wybraliśmy tylko te, o które my „zahaczyliśmy” – głównie po to by popływać i się ochłodzić.

Choć moment, moment… żeby nie było nieścisłości. Malta nie jest typową wyspą, otoczoną piaskowy wianuszkiem. Już pisaliśmy o tym, że budowa geologiczna Malty jest nietypowa – to taki „talerz” zanurzony w zlewie z lekkim „ukosem”. To znaczy z jednej strony trochę unosi się ponad wodę (południe) a z drugiej praktycznie równa się z jej poziomem (północ). Dlatego większość plaż Malty i Gozo leży na północy. Choć są pewne wyjątki. Z resztą, jakby co – wszystko narysowaliśmy Wam na naszej mapie.

Dzięki szybkim statkom na Gozo z Valletty można dotrzeć na tę piękną wyspę w mniej niż 1 godzinę (idealna opcja na jednodniową wycieczkę).

Najpiękniejsze piaszczyste plaże na Malcie. Złota piątka:

Ramla Bay znajduje się na wyspie Gozo, w jej północnej części, tuż pod słynną Grotą Kalipso, gdzie według mitu Odyseusz spędzał błogo czas z wróżką od której imienia wzięła swoją nazwę grota. Z punktu widokowego, pod którym znajduje się grota (właściwie kilka szczelin i głazów, bo jaskinia już jakiś czas temu się zawaliła) zobaczyć można przepiękny widok – pas mocno pomarańczowego piasku, który ładnie kontrastuje z błękitną tonią morską. Do plaży można dojść pieszo z przystanku autobusowego, oddalonego około 400 metrów lub zboczami z Calypso Cave. Po drodze eksplorowaliśmy ruiny porzuconego kompleksu hotelowego.
Jest tu minimum inftrastruktury (knajpa, prysznice) oraz dwa stanowiska ratowników. Dużą atrakcją plaży jest to, iż występują tu dość duże fale – to dla miłośników sportów wodnych ale też dość silne wsteczne prądy morskie tuż przy brzegu (trzeba więc uważać). Pamiętamy, że spore wrażenie wywarły na nas nietypowe, wyżłobione przez fale płaskie kamienne „posadzki” z piaskowca, o które te fale się malowniczo rozbijają, i rozbijają i rozbijają…

Gozo plaża Ramla Bay

Dwejra Bay to bardzo ciekawa i nietypowa plaża, która oddzielona jest od pełnego morza klifem, a woda która ją oblewa przedostaje się na drugą stronę tunelem wyżłobionym w skale. Tylko, że klif skierowany jest w stronę… wnętrza wyspy. Woda jest tu wujątkowo ciepła, a nawet gorąca, bo płytka i wystawiona na podgrzewanie jak na patelni. Znajduje się w pobliżu słynnej atrakcji turystycznej Gozo czyli łuku skalnego „Azurre Window” – dosłownie 5 minut spacerkiem od przystanku autobusowego z Victorii. Plaża jest niewielka, ale fakt, bardzo malownicza i nietuzinkowa. Jak ktoś lubi takie dziwadełka – idealna.

Paradise Bay, którą wybraliśmy na chwilę relaksu po drodze na terminal w Gozo to plaża otoczona malowniczymi klifami, bardzo sprytnie „schowana”, prowadzi do niej tylko jedna stroma ścieżka, rozpoczynająca się tuż przy autobusowym przystanku (ale to boczna linia, autobusy kursują co kilka godzin, więc lepiej dojść pieszo z głównej szosy około 15 minut). Plaża jest mała ale dość kameralna. Nieco ponad tą plażą ulokowaną małą knajpkę.

Paradise Bay

Ghadira Beach (Mellieha) to długa i ładna piaszczysta plaża (tak w ogóle to największa plaża Malty), do której łatwo można się dostać. Przylega praktycznie do głównej drogi, która łączy stolicę Malty z terminalem promowym w Cirkewwa (stąd udać się można na Gozo) przy północnych obrzeżach miejscowości Miellieha (podobno najspokojniejsze i najtańszej jeśli chodzi o noclegi na Malcie). Ale uwaga! Ze względu właśnie na tą dostępność, jest także jedną z najbardziej uczęszczanych i najbardziej zatłoczonych plaż wyspy. Po drugiej stronie drogi można trochę odetchnąć z małym, bagiennym rezerwacie przyrody o tej samej nazwie.

Kolejne plaże na Malcie i Gozo. Srebrna piątka:

Oczywiście to tylko część plaż, na które warto zwrócić uwagę i nasz subiektywny wybór. Jeśli lubicie mieć większy wybór – pomyślcie ponadto o takich plażach jak:

– komercyjna Marsalforn lub prawie dzika San Blas na Gozo
– kamienna plaża przy Blue Grotto na Comino
– tłoczna i popularna Golden Beach (jedno z dwóch pól namiotowych Malty)
– zjawiskowo położona, prawie karaibska Gnejna Bay trochę bardziej na południe
– kamienista i chaotyczna Anchor Bay, ale ze świetnym widokiem na kolorowe domki Popeye Village

POLECAMY RÓWNIEŻ: Przewodnik – Co warto zobaczyć na Gozo?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI