Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca na Malcie Urwiska są piękne! Obskoczyliśmy wszystkie klify Malty

Urwiska są piękne! Obskoczyliśmy wszystkie klify Malty


Pewnie nigdy byście nie przypuszczali, że ta mała wyspa ma coś „naj”. A tymczasem oprócz największych k0ściołów Europy, największej kopule i najstarszych świątyniach megalitycznych ma też największe klify nad Morzem Śródziemnym

Kiedyś sobie marzyliśmy… pojechać na eurotrip po wielu krajach europejskich, wziąć namiot i nocować nad klifami, rano się budzić do taktu szumu fal zamiast budzika. i tak Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia… Malta.

malta gozo klify mapa

Zmywacie naczynia, prawda?

Malta i Gozo to takie dwa talerze, albo deski do krojenia. Już sobie wyobraziliście? Myjecie naczynia i każda deska z jednej strony zanurza się całkowicie w wodzie a z drugiej – lekko wystaje ponad – taka jakby barka z przeciążeniem po jednej stronie. Taka właśnie jest Malta – południowe brzegi są urwiste i wysokie – praktycznie brak tu plaż – północne – spokojne, niskie i płytkie – jest tu wiele plaż.

Postanowiliśmy podążyć południowym brzegiem dwóch wysp i zobaczyć jak to jest oglądać Morze Śródziemne ze swoistego „megabalkonu” i gdzieś tam w oddali wyobrażać sobie, że majaczy Afryka.

Najpiękniejsze klify na Malcie i Gozo

Po pierwsze okolice Blue Grotto – klify Zurrieq. Dostępne od strony morza

IMG_5052-2

IMG_4998

Po drugie – najwyższe klify Malty i Morza Śródziemnego – Dingli (200m)

Klify Dingli Malta

IMG_5086-2

IMG_5094-2

Po trzecie – najwyższe klify Gozo – Ta Cinc, dużo bardziej dzikie i niedostępne

Malta klify Ta cenc

IMG_5519-2

IMG_5517-2

Po czwartek Munxal Cliffs w środkowej części Gozo, gdzie dotarliśmy z krótką wyprawą

munxal cliffs

IMG_5299-2

Po piąte – niesamowita skalista zatoka Xlendi – tam nocowaliśmy

Xlendi bay zatoka gozo

Malta Gozo xlendi

zachod slonca gozo

Po szóste. 'Must see’ na Gozo czyli zatoka Dwejra i smagane falami klify i łuk 'Azurre Window’

Dwejra Bay

azurre window malta

Ilość komentarzy: 10 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • gonet@go2.pl says:

  Łuk Azzure Window runął do morza w 2017 roku. Tydzień po mojej wizycie, ale to na prawdę nie moja wina. Całe szczęście że nikt nie zginął , bo po zwykle po łuku spacerowali turyści.
  Marek z Warszawy

 • daras says:

  witam,chce zobaczyc przede wszystkim klifi na malcie,bede 4 dni ,czy warto wypozyczac auto,czy korzystac z komunikacji publicznej,ponoc dobrej ,cj
  hoc niezbyt punktualnej…pzdr

 • Ewa says:

  mam pytanie,wybieramy się na Maltę w marcu na tydzień, jak lepiej rezerwować hotel od razu na wyspie Gozo czy zostawić na koniec pobytu? Ile poświęcić czasu na Malcie ile na Gozo? Bardzo proszę o podpowiedź.

  • Marcin Nowak says:

   Najlepiej 3+2 albo 4+3 🙂
   hoteli szukać albo dużo wcześniej albo… na ostatnią chwilę 🙂 Gozo jest tańsza niż Malta, tak czy siak

 • Majka says:

  Ja też mam kilka pytań, gdyż marzy mi się zwiedzanie na własną rękę. Jak najwięcej i jak najtanień abym mogła wyjeżdżać z synem . Wyjazd na Kretę mnie „zrujnował” 1700zł za hotel i przelot z biurem podróży bez wyżywienia x2, do tego wynajem samochodu na 5 dni, paliwo, wyżywienie, zwiedzanie – łącznie za wyjazd ok 6000 (dla mnie całe oszczędności). Fakt, zwiedziliśmy całą wschodnią i środkową część, a wyjazd był spontniczny i pełen obaw, bo język mój kuleje, ale jestem szczęśliwa, ze to zrobiłam. Teraz się nie boję i pragnę jak Wy zwiedzać 😀
  Rozumiem, że spaliści pod namiotami. Czy były tam pola namiotowe? jakie są ich ceny? Jeżeli nie na polu, to czy nie jest to zbyt niebezpieczne? Czy wynajęliście w tym celu samochód, czy skuter? Może polecacie jakąś firmę wynajmująco w miarę tanio?

 • joana says:

  Dwa pytanka od strony praktycznej. Czy wzdłuż klifów są jakieś szlaki turystyczne? I ile czasu zajęło wam przejście wyznaczonej trasy?

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI