Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Dojazdy do Jak najtaniej dojechać do Pragi z Polski. Oto kilka propozycji

Jak najtaniej dojechać do Pragi z Polski. Oto kilka propozycji

Jak najtaniej i najszybciej dojechać do Pragi z Polski? Jest kilka możliwości, w zależności z których miejsc w Polsce jedziecie. Załóżmy, że podzielimy Was na dwie grupy. Tych, którzy jadą z Polski zachodniej i tych z Polski wschodniej i południowej.

>> Sprawdź najtańsze hotele w Pradze. Niektóre nawet 80% TANIEJ!

DOJAZD DO PRAGI SAMOCHODEM

Dla mieszkańców Poznania, Bydgoszczy, Gdańska najlepiej kierować się w kierunku Wrocławia. To miasto można potraktować jako bazę wypadową do Pragi.

GÓRAMI PRZEZ JAKUSZYCE  – Póki nie zostanie zbudowana szybka trasa S3 pomiędzy Polską a Czechami trzeba kierować się albo do przejścia granicznego w Jakuszycach, koło Szklarskiej Poręby, czyli jechać trochę AUTOSTRADĄ A4 potem skręcić na węźle na Jelenią Górę i za znakami DROGI KRAJOWEJ NR 5 PRZEZ STRZEGOM I BOLKÓW do Jakuszyc. W zimie możliwy utrudniony przejazd – śnieg, lód, potrzebne łańcuchy. Po czeskiej stronie po około 40 minutach drogi w okolicach Turnowa wjeżdżamy na EKSPRESÓWKĘ NR 10 i jedziemy już spokojnie i szybko prosto do Pragi (droga częściowo płatna)

AUTOSTRADĄ PRZEZ ZGORZELEC – Co ciekawe szybszą i bezpieczniejszą trasą jest droga AUTOSTRADĄ A4 i A 18 aż do Zgorzelca, gdzie odbijamy w stronę przejścia granicznego w Zawidowie. Tutaj jedyny fragment gorszych dróg lokalnych aż do Liberca, gdzie znów wjeżdżamy na wspomnianą wcześniej EKSPRESÓWKĘ NR 10. Trasa ta na mapie wygląda na dłuższą, ale jest szybsza o około 10-15 minut. A już na pewno w przypadku gorszych warunków pogodowych, typu deszcz i śnieg.

Dla mieszkańców Śląska, Krakowa, Warszawy i całej wschodniej Polski polecamy udać się właśnie na Śląsk, skąd pojedziemy do Pragi od strony wschodniej

PRZEZ KOTLINĘ KŁODZKĄ – Z Katowic należy jechać AUTOSTRADĄ A4 aż za Opole, gdzie należy odbić na DROGĘ WOJEWÓDZKĄ NR 45 na Niemodlin i Nysę. Potem kierujemy się na Kłodzko i do przejścia granicznego KUDOWA/NACHOD. Od teraz ważne, by drogą 33 kierować się na Jaromer i Hradec Kralowe, w okolicach którego rozpoczyna się wygodna DROGA EKSPRESOWA NR 11 prosto do Pragi. Od Węzła A1 i A4 koło Gliwic jest to trochę ponad 5 godzin.

OD STRONY BRNA AUTOSTRADĄ –  Choć znów z mapy wydaje się, że to dłuższa droga, to łukiem od południowego wschodu dojedziemy do Pragi w maksimum 4 godziny i 20 minut. Na wspomnianym węźle należy skierować się AUTOSTRADĄ A1 w kierunku Rybnika. Choć droga nie dochodzi do granicy to warto te kilkadziesiąt kilometrów do Chałupek  pokonać po to, by tuż za granicą w Starym Bohuminie wjechać na nową czeską AUTOSTRADĘ NR 1. Mijamy Ostrawę, Ołomuniec i jedziemy aż do Brna, gdzie wjeżdżamy na najstarszą czeską AUTOSTRADĘ Brno – Praga. Też ma numer 1

wroclaw praga      katowice praga

DOJAZD DO PRAGI POCIĄGIEM, AUTOBUSEM

Kilkanaście pociągów kursuje z Polski do Czech, jednak zazwyczaj są to pociągi bardzo drogie lub drogie. Najpopularniejszy sposób na tanią podróż koleją do Pragi to tzw. bilet łączony. Próbujemy dostać się pod granicę – np. do Cieszyna, Zebrzydowic lub Chałupek przejść a drugą stronę (polecane w przypadku Cieszyna) lub kupić bilet u konduktora w czasie przekraczania granicy pociągiem. Przez Czeski Cieszyn kursuje sporo pociągów łączących Słowację z Czechami – kiedyś to był główny korytarz wschód-zachód w Czechosłowacji. Stąd właściwie za kilkanaście Euro można „rychlikiem” jechać bezpośrednio do Pragi na Hlavni Nadrazi. Podróżujący od strony Wrocławia pociągiem mają paradoksalnie trudniej, jednak korzystając z połączenia regionalnego Wrocław – Trutnov lub Wrocław – Międzylesie – Lichkov. Warto wspomnieć, że po czeskiej strony bardzo dużo połączeń kolejowych można łączyć na wspólnym bilecie z autobusowymi i odwrotnie.

Nie trzeba jednak wspominać, że Wrocław ma sporo dobrych połączeń autobusowych z Pragą. To zapewne się jeszcze poprawi wiosną i latem 2012 ze wzgledu na Euro 2012 i fakt, że Czesi grają właśnie we Wrocławiu. Wystarczy wspomnieć o sieci polskibus.com, gdzie bilet do Pragi z Wrocławia można upolować czasem za mniej niż 50zł a z Pragi do Wrocławia za mniej niż 20 zł!

SAMOLOTEM

To opcja wciąż droga i jeśli nie jesteście biznesmenami lub kasiastymi snobami na pewno Was nie interesuje. Choć… na upartego, jeśli mieszkaniec Suwałk, Olsztyna czy Białęgostoku sam chce się wybrać samochodem do Pragi, to najprawdopodobniej kwota za paliwo dojdzie do ceny biletu lotniczego. Do Pragi lata się z Warszawy za minimum 600zł. Jednak można polować na promocje „Szalona Środa”, gdzie ta cena czasem spada do 300-400zł.

>> Sprawdź najtańsze hotele w Pradze. Niektóre nawet 80% TANIEJ!

>> PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: PRZEPIĘKNE OKOLICE PRAGI. CO WARTO ZOBACZYĆ ?

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

 • Marcin says:

  6 lat po tym artykule loty do Pragi są już TANIE! 🙂 Nawet taniej niż busem czy pociągiem i dużo szybciej! Warto szukać połączeń z Krakowa 🙂

 • Tomek says:

  moja propozycja dojazdu do Pragi jest troszkę inna, w drugi dzień świąt wybraliśmy się z żoną na wycieczkę tym razem jednodniową, na stronie http://www.cd.cz zarezerwowaliśmy bilet na Pendolino (cena weekendowa tam i z powrotem dla dwóch osób to w przeliczeniu 122 PLN) z Bohumina do Pragi w naszym przypadku ze względu na zimową porę wybraliśmy wyjazd o 9:06 przyjazd 11:50 (3h 34min) a można o 7:06 i na miejscu jest 10:24(3h18min). Powrót 19:39 z Pragi w Bohuminie 22:53 (w niedzielę ostatnie pendolino jest o 20:39 na miejscu 23:53) pozostaje dojazd do Bohumina my dojechaliśmy własnym samochodem ok.35min A1 z Zabrza. Jak łatwo policzyć mieliśmy ponad 7h czasu na spacer po świątecznej Pradze, oczywiście można w tej cenie pojechać w sobotę a wrócić w Niedzielę.
  bilet wydrukowany w domu- https://plus.google.com/photos/115221703669507436076/albums/6071647194639397473/6098272775628364322?pid=6098272775628364322&oid=115221703669507436076.

 • ona says:

  najtaniej to pojechac trzbea polskimbusem (bylam w pradze i jechalam polskim busem ale cos za cos bo sie jedzie 12h. )

 • wntl says:

  Z Katowic o 23:59 jedzie bezpośredni pociąg do Pragi 😉 Kupujemy bilet do Zebrzydowic, potem bilet transferowy, a na końcu bilet z czeskiej stacji do Pragi (można w pociągu). W czeskich pociągach są zniżki, im więcej podróżójących, tym taniej – dlatego opłaca się kupować grupowy 🙂

  • Iza says:

   Jedziemy do Pragi w sobotę 10.12.2016r.W sumie jedziemy w 7 osób: 4 dorosłe i 3 nastolatków (12, 13, 14 lat) płacimy za pociąg w obie strony 299 koron od osoby. Bilety kupiliśmy już w Bohuminie kilka dni temu. Nie wiem ile rzeczywiście wynosi koszt na dorosłych, a ile na dzieci, ale kupowaliśmy tzw, bilet grupowy. Warto więc wcześniej rozważyć różne warianty. Trzeba jeszcze wiedzieć, że różna jest cena biletu w zależności od przewoźnika.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W marcu wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo! *POLITYKA PRYWATNOŚCI