Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Chorwacji Zabytki UNESCO w Chorwacji. Czyli to trzeba albo wypada zobaczyć!

Zabytki UNESCO w Chorwacji. Czyli to trzeba albo wypada zobaczyć!

artykuł pochodzi z naszej aplikacji Mobilizator Podróżny i nie jest wpisem blogowym

Chorwacja jest krajem niezwykle różnorodnym. Każdy turysta znajdzie w nim coś atrakcyjnego dla siebie: miłośnicy plażowania i morskich kąpieli – wspaniałe, bardzo czyste żwirowe i piaszczyste plaże, miłośnicy wędrówek: liczne, malownicze szlaki górskie czy objęte ochroną Parki Narodowe, miłośnicy sportów wodnych i nurkowania: wiele miejsc, gdzie można aktywnie spędzać czas w ten właśnie sposób, wreszcie miłośnicy zabytków i urokliwych miasteczek: wiele obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO.

Właśnie z myślą o tych turystach, którzy podróżując „kolekcjonują” obiekty wpisane na listę UNESCO przygotowaliśmy chorwacką listę tych niezwykle cennych zabytków przyrodniczych i antropogenicznych.

Trogir starówka

1. STARÓWKA W DUBROWNIKU – miasto jest jednym z najpiękniejszych na świecie, znajduje się w południowej Dalmacji. Stare Miasto otoczone grubymi murami obronnymi wzmocnionymi 15 wieżami, 5 bastionami, twierdzą św. Jana oraz dwoma fortami poza ich obrębem niemal w całości zbudowano z kamienia. Zwłaszcza z oddali prezentuje się niezwykle imponująco: majestatyczne mury z potężnymi basztami i bramami, kamienne zabudowania z pomarańczowymi dachami, błękitne morze, port i góry w oddali – to znany z wielu folderów krajobraz „perły Adriatyku”. Wiele jest tutaj do zobaczenia między innymi: pochodząca z XV wieku Wielka Fontanna Onufrego, jeszcze starszy bo z przełomu XIV i XV wieku żeński Klasztor Świętej Klary, kompleks klasztorny Franciszkanów, renesansowy kościół świętego Zbawiciela, przepięknie zdobioną Małą Fontannę Onufrego, gotycko – renesansowy Pałac Sponza, Kościół świętego Błażeja ze znajdującym się w jego wnętrzu srebrnym posągiem patrona miasta trzymającego w ręce model miasta sprzed XVII wiecznym trzęsieniem ziemi, Pałac Wielkiej Rady i Stoczni, Pałac Redaktorów, duża barokowa przykryta kopułą Katedra pw. Wniebowzięcia NMP (legenda głosi, że fundatorem pierwszej katedry, która zniszczona została przez trzęsienie ziemi był Ryszard Lwie Serce – król Anglii), kościół oraz klasztor Dominikanów, liczne kościółki, cerkiew, synagoga a nawet meczet. Oczywiście atrakcją samą w sobie są mury obronne oraz bramy prowadzące do miasta (brama Ploce – wschodnia i brama Pile – zachodnia). Warto jest przespacerować się murami obronnymi wzdłuż miasta (mają 1,4 km długości w najwyższym punkcie dochodzą do 25 metrów wysokości ich grubość jest różna: od strony lądu do 6 m, od strony morza do 3 m. grubości), by podziwiać wspaniałe widoki na miasto, morze i całą okolicę.

2. STARÓWKA TROGIRU (na zdjęciu) – kolejna niezwykle piękne i malowniczo położona najstarsza część miasta. Zlokalizowana na wyspie połączonej ze stałym lądem z jednej strony mostami, a z drugiej z wyspą Ciovo. Reprezentuje wzorowy przykład średniowiecznej zabudowy i układu  urbanistycznego. Koniecznie trzeba przespacerować się wzdłuż wąskich i krętych uliczek Starówki oraz zobaczyć najwspanialsze jej skarby: najważniejszy zabytek miasta – Katedra Świętego Wawrzyńca z przepięknym romańskim portalem wieńczącym główne wejście oraz z renesansową kaplicą św. Jana Ursiniego – patrona miasta (jego rzeźba znajduje się również na Bramie Północnej zwanej Lądową), romańsko – gotycki ratusz, loggia miejska z charakterystyczną wieżą zegarowa, najstarsza budowla w mieście z fragmentami antycznych zabudowań wewnątrz – kościół św. Barbary (IX/X wiek). W Trogirze znajdują się również pozostałości potężnych murów obronnych oraz wspaniała ozdobiona palmami promenada, pałace, bramy oraz twierdza Kamerlengo na której mury można się wdrapać, by podziwiać krajobrazy.

3. PAŁAC DIOKLECJANA W SPLICIE – ogromny, prostokątny pałac (215m. długości na 181 m. szerokości w sumie około 39 tys.m2) wzniesiony dla cesarza Dioklecjana w latach 295 – 305 z najwspanialszych marmurów sprowadzanych z Włoch i Grecji. Całą budowlę okalają grube i wysokie mury obronne z licznymi basztami, obecnie jest mało widoczny ze względu na czas, który zrobił swoje a także zniszczenia wywołane przez barbarzyńskie plemiona i to, że w obrębie pałacu budowane były przez wieki domy i inne budowle miejskie oraz usługowe (można powiedzieć – „miasto w pałacu”). Fakt jest jeden: przechadzając się po uliczkach miasta trzeba mieć świadomość że niegdyś były to korytarze i pomieszczenia cesarskiego pałacu. Warto zwrócić uwagę na Złotą Bramę – niegdyś bogato zdobiona główna brama prowadząca do pałacu, perystyl – najlepiej zachowany fragment pałacu, jego główny dziedziniec z zachowanymi kolumnami, cesarskie apartamenty (prawie nic z nich nie zostało) z których można zejść do dolnych komnat, które dzisiaj znajdują się poniżej poziomu miasta,

4. KATEDRA ŚWIĘTEGO JAKUBA W SZYBERNIKU – wspaniała katedra reprezentująca doskonałe połączenie stylów gotyku i renesansu oraz jedyny na świecie kościół zbudowany z samego kamienia bez użycia żadnego spoiwa. Znajduje się w samym sercu miasta tuż przy XVI wiecznym ratuszu. Katedra budowana była ponad 100 lat według wzorów różnych architektów – głównie Weneckich(stąd jej wspaniała różnorodność, połączenie stylów a także paradoksalnie ich niezwykła harmonia). Warto zwrócić uwagę na znajdujący się po stronie zewnętrznej fryz przedstawiający ułożone w szeregu 71 głów mieszczan reprezentujących różne stany emocjonalne, a także wspaniałe portale. Wewnątrz każdego zachwyca wspaniałe sklepienie, baptysterium, krypta biskupa Juraja, boczny oraz główny ołtarz, czy płaskorzeźby aniołów.

5. BAZYLIKA EUFRAZJANA W PORECUnajwspanialszy zabytek sztuki bizantyjskiej w całej Europie. Niegdyś na miejscu dzisiejszej bazyliki znajdowało się oratorium świętego Maura, który poniósł tu męczeńską śmierć w początkach IV wieku. W niedługim czasie w tym świętym miejscu zbudowano kościół, który krył w swoich wnętrzach relikwie świętego (dziś niewielki sarkofag z relikwiami znajduje się w kaplicy, do której prowadzą drzwi w lewej nawie). W VI wieku kościół przebudowano na „zlecenie” biskupa Eufrazjana i dobudowano liczne zabudowania „towarzyszące” (atrium, baptysterium, lapidarium, dzwonnica, pałac biskupów). To co najbardziej przyciąga wzrok wszystkich turystów to wspaniałe, niezwykle kolorowe bizantyjskie mozaiki licznie zdobiące wnętrze całej bazyliki.

6. PARK NARODOWY JEZIORA PLITWICKIE – powstał w 1949 roku i znajduje się w centralnej części Chorwacji na wzniesieniu (najwyższy punkt ma 11280 m n.p.m) i jest zupełnie odmienne od tego, co można zobaczyć na wybrzeżu. W parku znajdują się liczne turkusowe jeziora, wapienne skały, jaskinie, wodospady (w tym 80 metrowy Wielki Wodospad) no i wspaniała nieskażona niczym przyroda : pastwiska, łąki, porośnięte lasem wąwozy a nawet niedźwiedzie. To miejsce doskonałe dla miłośników przyrody pragnących spędzić trochę czasu na łonie natury.

GDZIE CHCESZ JECHAĆ DO CHORWACJI TANIO? ZAPYTAJ O NAJTAŃSZE WYCIECZKI

 

Ilość komentarzy: 4 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Dalmacja.pl says:

  Chorwacja i jej stare miasta to jeden, wielki, cudowny zabytek. Niecodzienna architektura, świetnie utrzymana, a przy tym życie toczy się normalnie. Wyjątkowy klimat. Warto odwiedzić Dalmację – ten region polecany jest dla osób ceniących sobie spokój i towarzystwo pięknej przyrody.

 • Tomek Cz says:

  Niemal 10 lat temu jako podróż poślubna zaplanowałem podróż śladem Skarbów UNESCO w Chorwacji, zastępując jedynie Porec innym świetnym miejscem – starówką w Mostarze. Dwie bazy noclegowe – jedno 30 km od Plitvic na dwie noce, plus małe miasteczko oddalone o 20 km od Makarskiej. To pozwoliło mieć do każdej z miejscówek zaplanowanych do odwiedzenia max 110 km autem (autostrada wtedy jeszcze nie była dokończona). Schemat był prosty, zazwyczaj przedpołudnie na plaży, później zwiedzanie (czasem schemat był łamany :))). Do tego dołożyłem 5 dni na Hvarze, Knin i parę drobiazgów. Chorwacja jest cudowna i zdecydowanie polecam :))

 • Marzena K says:

  W Chorwacji najbardziej lubię PN Krka, niby mniejszy, niby mniej okazały, ale na żywo wygląda lepiej niż Plitwickie 🙂 do tego można popływać pod wodospadem. W jednym i drugim parku byłam po 2 razy i za każdym razem mam ten sam wniosek – Plitwickie są bardziej fotogeniczne, Krka lepsza na żywo 🙂

 • Wojtek says:

  Jeziora Plitwickie piękne są latem ale również jesienią, kiedy otaczający je las liściasty zaczyna nabierać jesiennych barw 🙂 Jest tam naprawdę pięknie. Nie bez znaczenia jest też numer bramy, którą wchodzimy 🙂
  Nasz opis zwiedzania jezior znajduje się tutaj: https://crolove.pl/jeziora-plitwickie-piekno-chorwackiej-przyrody/
  Polecam i pozdrawiam
  Wojtek

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI