Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Bułgarii Co warto zobaczyć we wschodniej Bułgarii i na wybrzeżu? Proponowane atrakcje

Co warto zobaczyć we wschodniej Bułgarii i na wybrzeżu? Proponowane atrakcje

Bułgaria. Wciąż czołówka wakacyjnych kierunków Polaków. Głównie turystyki zorganizowanej. Kiedyś jeździło się do Bułgarii do ośrodków wczasowych, potem, żeby zakosztować wschodniego słońca za niewielką cenę, potem Bułgaria stała się modna wśród młodzieży i imprezowiczów. Dziś panuje moda na wyjazdy całymi rodzinami oraz zwiedzanie miejsc również poza kurortami. Jeśli tylko wytrzymacie wśród dziesiątek tysięcy Rosjan.

A co jeśli Bułgarskie wybrzeże potraktować tylko jako „bazę” i nie próżnować tylko zjeździć je oraz wnętrze kraju wzdłuż i wszerz?
Wybraliśmy dla Was TOP 10 miejsc do zobaczenia na wybrzeżu Morza Czarnego oraz troszeczkę wgłąb w odległości 2-3 godzin na jednodniową wycieczkę, niezależnie czy wczasujecie się w okolicach Burgas czy w okolicach Warny. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy też dwie poglądowe mapy Bułgarii i wybrzeża czarnomorskiego. Żółtym kolorem zaznaczyliśmy naszym zdaniem „best of the best” w tej części Bułgarii. Na końcu możecie przeczytać o cenach w Bułgarii w 2018 roku.

Pałac i ogród botaniczny w Bałcziku

Kiedyś należał do Rumunii, bo to południowe rubieże Dobrudży. Ulubione miejsce  rumuńskiej królowej Marii Koburg, żony króla Rumunii Ferdynanda. Letnia rezydencja królowej zaprojektowana została przez włoskich architektów na trzech tarasach w stylu stanowiącym mieszankę bułgarskiego odrodzenia i stylu mauretańskiego. Ogród wokół pałacu stanowi część większego ogrodu botanicznego i stanowi przestrzeń, która stworzona była na wzór labiryntu z wieloma alejkami i tajemniczymi przejściami, taki jak mitologiczny labirynt Minosa. Podziwiać tu można liczne gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych a także jeden z największych zbiorów przeróżnych odmian kaktusów. Niestety w Bałcziku byliśmy trochę za późno, ogród otwarty jest do godziny 18:00.

Rezerwat przyrodniczy Pobiti Kamani

Inaczej „Kamienny Las” około 30 km na wschód od Warny. Można tanio dojechać taksówką. Niesamowite miejsce, gdzie rzeczywistość miesza się ze snem. Oto na piaszczystej wydmie widzicie setki kamiennych kolumn – czase kilkumetrowych a wcale nie są one dziełem człowieka, choć jeszcze w XIX wieku tak myślano. To geologiczne cudo stanowi jeden z najciekawszych plenerów krajobrazowych w Bułgarii

bulgaria-mapa-rysunek

Jeździec z Madary

Jedna z najsłynniejszych atrakcji historycznych Bułgarii, wpisana na listę UNESCO. W skale tuż nad miasteczkiem wyryto postać 23-metrowego rycerza oraz towarzyszącego mu psa. relief ma kilkaset lat i przypomina bardziej azjatyckie, perskie pamiątki historyczne, niż europejskie. A tak naprawdę miał wychwalać potęgę średniowiecznych władców Bułgarii – chanów. Niedaleko leży Pliska, najstarsza stolica Państwa Bułgarskiego. Czyli bułgarskie Gniezno. Bo Krakowem jest Wielkie Tyrnowo. Oczywiście takie porównania użyte tylko obrazowo.

Półwysep Kaliakra i klify Kamiennego Brzegu

Miejsce przypomina trochę Irlandię lub Szkocję. Wysunięty jest on ponad 2 km w morze, ma wysokość około 70 metrów i zbudowany jest z brązowo-czerwonych piaskowców oraz wapieni z licznymi jaskiniami, grotami i niszami. Wraz z historycznymi ruinami: trackiej warowni, fortecy tureckiej i innych a także bogatą florą i fauną: foki mniszki, delfiny, kormorany, kosy skalne stanowi 687 ha rezerwat Kaliakra. Dalej na północny – wschód niedaleko wioski Kamienny Brzeg, skaliste klify opadają nawet 100 metrów do morza.

Niebieskie skały koło Slivenu

Rezerwat górski, położony nad miastem Sliven, niecałe 2 godziny drogi od Burgas. Same miasto może nie wydawać się ogromnie ciekawe, choć interesująco prezentuje się stara, często drewniana architektura miasta, zwłaszcza w północnej części. Nad miastem górują ruiny zamku-twierdzy Tuida, sami Bułgarzy często odwiedzają Muzeum Hadżi Dimityra, działacza niepodległościowego Bułgarii. Na szczyt wjeżdżamy kolejką krzesełkową, dość wysłużoną, pokonując kilkaset metrów wysokości i wyjeżdżając na ponad 1100 metrów. Tutaj formacje skalne, uległy pięknej, kreatywnej erozji,mieniąc się barwami szarości, turkusów i… błękitów. Stąd nazwa „Błękitne Skały” i wyznaczenie w tym miejscu rezerwatu przyrodniczego. Tutaj widzieliśmy na żywo m.in. żbika.

Neseber (Nessebyr)

 

Rawenna Wschodu. Albo Dubrovnik wschodu. Zdaniem niektórych najpiękniejsze miasto Bułgarii. Naturalnie w całości wpisane na listę UNESCO. NA urzekła jego różnorodność architektoniczna. Mieszają się tu wpływy tureckie, rosyjskie, greckie, bizantyjskie, weneckie i wiele innych. Miasto jest położone pięknie na wysepce, połączone z wybrzeżem groblą. Tuż przy wjeździe charakterystycznym elementem są słynne wiatraki i ciuchcia kolejka. Nesebyr przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem a przede wszystkim wspaniałą zabudową w stylu czarnomorskim. Neseber nazywany jest miastem 40 cerkwi (choć wcześniej było ich 80), które powstały dzięki licznym darom pieniężnym w czasie rozbudowy miasta za czasów cara Iwana-Aleksandra. Najstarszą z nich, z przełomu IV i V w. Stara Metropolija jest największą, trzynawową bazyliką służącą biskupom. Gdy narodził się w XIII i XIV w.  nowy styl architektoniczny w Nesebyrze zwany malarskim –  najstarszym jego przykładem jet pochodząca z XIII w. cerkwia Sweti Archangeli Michaił i Gawraił. Rekomendujemy spacer tutaj o poranku lub wieczorem, gdyż w samym środku dnia często, gęsto miasteczko jest wypełnione przez dość spore grupy turystów z całego wybrzeża bułgarskiego.

Góry Strandża

Miejsce jeszcze mało znane powoli przekształcane w centrum bułgarskiej agroturystyki i miejsce wypoczynku dla tych, co nie lubią zgiełku nadmorskich kurortów. To niskie, ale stare góry, gdzie wytyczono już dziesiątki szlaków rowerowych, pieszych i konnych. Pomiędzy wioskami często jest kilkadziesiąt km odległości a na drogach wciąż nie ma asfaltu. Strandża to też jeden wielki rezerwat przyrody. Polecamy np. miłośnikom survivalu czy namiotowania pod gołym niebem. To też jedno z dwóch miejsc, gdzie nad prawosławiem dominuje Islam. Ponieważ wiele wiosek zamieszkują Turcy. Tędy z resztą biegnie też szlak do Turcji, autobusy do Stambułu czy wycieczki kilkudniowe tędy właśnie udają się nad Bosfor.

Rejs w Parku Narodowym Ropotamo

Pomiędzy Sozopolem a wspominanym wyżej pasmem górskim Strandża leży Primorsko. Często organizowane są tu jednodniowe wycieczki w połączeniu z odwiedzinami nad rzeką Ropotamo. Z pewnością warto ją zwiedzić łodzią. Jak? Po ostatnim, dolnym odcinku meandrującej rzeki Ropotamo płyną turystyczne łodzie, z pokładu których można obserwować wylegujące się na brzegach żółwie, kormorany czy żurawie. Do tego lasy namorzynowe, lilie wodne, różne gatunki ryb i ptactwa wodnego. Tuż przy ujściu znajduje się mały, dziki port rybacki i teren sporych wydm, podobnych do naszych w Słowińskim Parku Narodowym.

Rezerwat Kamczija i wybrzeże środkowe

Tutaj mało kto się zapuszcza a szkoda. To dzika okolica, gdzie do morza wpada największa rzeka Bułgarii w zlewni morza – Kamczija. W 1977 roku teren dookoła ujścia rzeki wpisano na listę rezerwatów UNESCO. Chroni się tu iście tropikalną florę i faunę. Czasami jest parno i wilgotno jak w dżunglach Ameryki Południowej. Plaże na południe od tych terenów należą do najdzikszych i najpiękniejszych w całej Bułgarii. Ulokowały się tu dwa spokojne kurorty Obzor i Biała. Gdy tu byliśmy grupą dominującą byli surferzy i windsurferzy, z uwagi na wyjątkowo przyjazne czarnomorskie wiatry tutaj.

Sozopol

Sozopol znajduje się około 34 km. od Burgas. W starożytności miasto zwane było Apollina, na cześć boga greckiego Apolla (tutaj osiedlili się greccy koloniści z Miletu). Spacerując wzdłuż pięknych zabudowań starego miasta odnosi się wrażenie jakby się przeniosło w czasie. Malownicze domki, wybudowane w stylu czarnomorskim przez kupców i rzemieślników są naprawdę urokliwe. Charakteryzują się kamiennymi parterami oraz suterenami i kontrastującymi z nimi drewnianymi, nadwieszanymi piętrami. I to stanowi największy wyróżnik tego miasta, które typuje się za jedno z najpiękniejszych… na Bałkanach. Dodając do tego kręte, wąskie uliczki z licznymi zaułkami i zakątkami oraz słoneczną pogodę ma się pewność, że warto było tu przyjechać. Nawet jeśli w sezonie mogą męczyć tłumy jednodniowych wycieczek.
Będąc w Sozopolu warto jest wstąpić do tamtejszego Muzeum Archeologicznego, gdzie zobaczyć można znaleziska z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta. Dla kogoś interesującego się historią starożytną i Grecji – punkt obowiązkowy.

Wielkie Tyrnowo

Wielkie Tyrnowo nazywane było w Drugim Cesarstwie Bułgarskim Drugim Konstantynopolem i Miastem Carów, wtedy też miasto nad rzeką Jantrą było stolicą Cesarstwa. Dla miasta charakterystyczne są cztery wzgórza: Cerewec, Momina Krepost, Trapezica i Sweta Gora i to, że położone jest na klifach głębokich wąwozów.
Najbardziej interesującym miejscem w mieście, przyciągającym wielu turystów z całego świata jest wspomniane wcześniej wzgórze Cerewec na którym dumnie wznosi się spowita w chmurach twierdza okolona grubymi murami. Prowadzi do niej kamienna grobla nad rzeką Jantrą.
Tutaj zobaczyć można również pałac patriarszy oraz domy innych hierarchów kościelnych i carski pałac, a także budowle gdzie stracony został władca Cesarstwa Łacińskiego- Baldwin, od jego imienia nazwano bastion ten Wieżą Baldwina. Na przeciwległym krańcu twierdzy znajduje się kolejne, słynące z niechlubnych wydarzeń miejsce- Skała Straceń, gdzie pozbawiani byli życia poprzez zrzucanie ich ze wzgórza spiskowcy.

Dolina Róż i Kazanłyk

Jedna z najciekawszych opcji wypadu „wgłąb” Bułgarii z wybrzeża, polecana głównie miłośnikom roślin, zapachów,wyrobów tradycyjnych i… historii Traków.  Ze względu na łagodny klimat miejsce to jest obszarem ogromnej (6 tys. ha) plantacji róż, co sprawia, że jest ono piękne i słodko pachnące. Warto jest przyjechać do doliny w połowie maja i w czerwcu, ponieważ wtedy kwiaty są pięknie rozwinięte i tworzą cudny, ukwiecony dywan. Bułgarski olejek różany jest niezwykle ceniony na świecie, wykorzystywany jest on do produkcji wielu kosmetyków a także najwspanialszych perfum. Litr czystego olejku różanego otrzymuje się z około 4 ton płatków, nie trudno więc sobie wyobrazić jak jest on drogi, stanowi bowiem towar bardzo ekskluzywny. Obszar ten zamieszkiwany był przez Traków (Trakiem był np. Spartakus), po których pozostały liczne pozostałości, wśród których największą popularnością cieszą się stare trackie kurhany, co sprawiło że miejsce to nazywane jest często drugą nazwą – Dolina Trackich Królów. Stolicą tego regionu oraz siedzibą Muzeum Róż jest Kazanłyk.

Warto zobaczyć tutaj kopułowy grobowiec tracki datowany na 310-290 w.p.n.e gdzie pochowany został prawdopodobnie władca lub bogaty wielmoża tracki wraz z żoną. Główna komora grobowa zbudowana z cegieł i przykryta kopułą a także wąski korytarz, który do niej prowadzi ozdobione są kolorowymi freskami przedstawiającymi sceny bitewne oraz „obrazki” z życia pochowanej tu pary. Grobowiec wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Turyści mają okazję zobaczyć jedynie wierną kopię grobowca.

Wpis powstał we współpracy z marką vivus.pl, autora raportów, dotyczących cen usług i produktów w krajach, które są najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi Polaków. W tym cen w Bułgarii w 2018.

Ceny w Bułgarii 2018

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Bułgarii | Zarezerwuj hotel w Bułgarii

Ilość komentarzy: 6 - dołącz do dyskusji!
 • Jo. says:

  Świetna mapka, dziękuję za wskazówki ;).

 • damian says:

  płynąc ropotamo mniej więcej w połowie drogi patrząc na prawo jest góra która z określonego kąta wygląda jak kamienna głowa lwa super

 • ela w says:

  Byłam w wielu miejscowościach na wybrzeżu Bułgarii. Pierwszy wyjazd to było Obzor – tedy ciche i spokojne miasteczko, bez fontanny w centrum, amfiteatru i hoteli wybudowanych na plaży. Potem był m.in. Sozopol, Ahtopol, Sinemorec, Nesebar, Primorsko, Burgas. Co kilka lat wracałam jednak do Obzor, ale miasteczko zaczęło zmieniać się w kurort i dla mnie straciło swój urok. Potem zaczęłam poznawać bułgarskie góry – są przepiękne! Ale wracając do wybrzeża – ostatnio trafiłam do Kamchij – najdłuższa plaża 14 km. Plaża jest szeroka, piaszczysta, raj dla dzieciaków – mnóstwo dużych muszli, można zbierać koszami. Przy plaży działa kilka knajpek, w Kamchij są sklepiki. Nie ma tu dyskotek, hałasu i straganów, ale jest cisza i spokój. Mieszkałam w Oasis Beach Resort Kamchia – ok. 2,5 km od plaży, apartamentowiec z trzema basenami z przepięknym widokiem na morze. Dla zainteresowanych: https://oasis-beach-kamchia.com/

 • wiesia says:

  Wlaśnie jestem na wakacjach w Bułgarii. W tym roku postanowilśmy pojechać do Sezopola. Byłam w w Rawdzie, Białej i Obzorze, to co zabaczyłam w Sezepolu to mnie przeraziło. Tłum ludzi mimo że to nie sezon, na ulicach nie ma gdzie postawić samochodu (brak parkingów), a całe miasto to jeden plac budowy. Brak chodników , chwasty i wszędzie prowizorka. Z różych opisów jak również z mapy spodziewałam się małych plaż, ale to co zobaczyłam to nie plaża a wysypisko śmieci zarosnięte trawą, z dziurami jak na poligonie. Mimo późnej godziny szybko z przepięknego Sozopola wyjechaliśmy. Sozopol na pewno można zwiedzić ale nie w sezonie. Obecnie jesteśmu w Obzorze. Uwarzam że na chwilę obecną Obzor, Rawda i Biała to miejscowości które można polecić. Widać starania władz i mieszkańców , aby wczasowiczom było miło. Miaseczka czyste, plaże zadbane a jeśli trwaja roboty budowlane to sa nieuciążliwe. Jestem dziwiona że bułgarzy tak mało korzystają ze środków unijnych. Czytając co niektóre wpisy, to mam wrazenie że autorzy tam nie byli tylko oparli się na przewodnikach pisanych na zlecenia. Mogę powiedzieć że Bułgarię znam nie tylko z wybrzeża, przejechałam ja całą. Widziałam wsie gdzie w co piątej chałupie ktoś mieszkał, na ogół to starzy ludzie, zrujnowane kołchozy, zaniedbane miasta w tym Sofię, ale też przepiękne gury, rezerwaty, łany przenicy i słoneczników, dobre drogi dla turystów. Pozdrawiam.

  • Kyla B-tów says:

   I właśnie Wiesiu takich opini potrzeba. Ja do Obzor jeżdżą 5 lat i chciałem coś zmienić, myślałem o tym Sozopolu właśnie. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Właśnie najlepiej jest coś z czymś porównać, a nie pisać jak jest pięknie nie mając pojęcia co dla kogo jest piękne. Obzor jest dla mnie rewelacja. Piaszczysta duża plaża, każdy znajdzie na niej miejsce o każdej porze dnia. Wiele restauracji z przeróżna muzyką, daniami. Codziennie na runku coś się dzieje. Kwatery droższe i tańsze, z klimą lub bez, koloseum gdzie co kilka dni są występy itd. Ale czy Obzor porównał bym do Białej? Na pewno nie! Biała to mała wioska dla ludzi szukających własnego siebie. Tam możesz całkowicie odpocząć od gwaru, tłoku być tylko ze sobą. Natomiast w porcie w Białej są piękne muszle, gdzie nie znajdziesz takich w Obzor. Ale to jedyny plus tej wioski.
   Pozdrawiam wszystkich.
   Krzysiek.

  • anna piwko says:

   Do Wiesi 1.błędy ortograficzne bardzo widoczne.2.jeśli tak lubisz zwiedzać i bywać to dlaczego tak negatywnie oceniasz,myślę że dużo przesady.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI