Jak tanio podróżować po świecie? PORADY Przed podróżą Jedziemy na wyprawę do Maroko. Czy trzeba się na coś zaszczepić?

Jedziemy na wyprawę do Maroko. Czy trzeba się na coś zaszczepić?

Planując wyjazd do Maroko powinniśmy widzieć jakie środki ostrożności koniecznie trzeba zachować na miejscu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar podróżować po kraju na własną rękę. Oto kilka wskazówek i podstawowych informacji dotyczących warunków sanitarnych i „pogodowych” panujących w kraju:

1. Podróżując do Maroko nie obowiązują szczepienia, nie ma tu większego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Zalecane jest jednak zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonnicy, polio, durowi brzusznemu i wściekliźnie.
2. U turystów mogą pojawić się dolegliwości układu pokarmowego (nawet zarażenie amebą lub innymi pasożytami układu pokarmowego, choć bardzo sporadycznie). By ich uniknąć trzeba zachować podstawowe zasady higieny: mycie rąk po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, picie wody jedynie butelkowanej (lub przegotowanej), jedzenie tylko obranych i dokładnie umytych owoców i warzyw, unikanie spożywania pokarmów w lokalach gastronomicznych o niskim standardzie – zwłaszcza w małych miejscowościach. Warto wziąć ze sobą z kraju środki przeciw dolegliwościom żołądkowym i biegunce (na miejscu są dość drogie).
3. Na miejscu zdarzają się również przypadki zachorowania na wściekliznę. Trzeba więc unikać kontaktu z bezdomnymi psami i kotami (tych drugich w marokańskich miastach jest bardzo dużo, są prześliczne, więc trudno jest się oprzeć, żeby takiego malucha nie pogłaskać).
4. W przypadku wycieczki na pustynię, trzeba uważać na ukąszenia węży i skorpionów (lubią wchodzić do butów, śpiworów, między poskładane ubrania).
5. Nie powinno się korzystać z kąpieli w miejscowych rzekach i jeziorach (w wodach śródlądowych żyje mnóstwo pasożytów).
6. Uważać trzeba na oparzenia słoneczne, nosić lekkie, przewiewne ubrania (najlepiej z długimi rękawami i nogawkami), nakrycia głowy, chusty chroniącą kark, okulary przeciwsłoneczne, no i używać kremów z wysokim filtrem UV.
7. By uniknąć udaru cieplnego, koniecznie trzeba wystrzegać się długiego przebywania na słońcu i regularnie uzupełniać płyny (pić dużo wody – oczywiście butelkowanej lub napojów izotonicznych).
8. W Maroko (zwłaszcza na południu kraju) mogą pojawić się kłopoty z oczami, czyli łzawienie i pieczenie wywołane silnym światłem słonecznym i dużą ilością pyłu w powietrzu. Dobrze więc mieć przy sobie krople do oczu.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI