Ciekawe miejsca w Afryce Ciekawe miejsca w Maroko Północne Maroko na wyciągnięcie ręki. Kosmopolityczny Tanger czy konserwatywny Tetuan?

Północne Maroko na wyciągnięcie ręki. Kosmopolityczny Tanger czy konserwatywny Tetuan?

Dwa miasta Tanger i Tetuan położone w północnej części kraju, oddalone od siebie jedynie o 60 km są diametralnie różne. Dobrze jest więc zwiedzić obydwa i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, które w większym stopniu spełni Wasze oczekiwania

Do północnego Maroko można tanio dolecieć liniami Ryanair, który lata z czterech miast do Tangeru (Bruksela Charleroi, Paryż Beauvais, Madryt, Marsylia). Z lotniska do centrum kursują tanie autobusy i taksówki. Ostatecznie można również w niecałą godzinę dojść tam na nogach. Pomiędzy Tangeren a Tetuanem kursuje mnóstwo autobusów różnych linii. Można też wynająć samochód, gdyż obydwa miasta łączy nowiutka trasa ekspresowa N2 (która dalej kieruje aż do słynnego Chefchaouen – błękitnego miasta)

maroko tanger
Panorama Tangeru – fot. La Tangerina / flickr CC

Tanger, miasto malowniczo położone nad Cieśniną Gibraltarską, nawiedzane przez wschodni wiatr sirocco, wciąż kojarzy się z ulubionym miejscem wielu artystów, hippisów, podejrzanych typków, awanturników, włóczęgów, który kusił ich aurą miasta w którym wszystko wolno, nie ma podatków, na placach targowych można kupić wszystko, alkohol jest dozwolony a domy publiczne „na oścież” otwarte. Kiedyś miasto kojarzyło się też ze szpiegami, obcymi wywiadami. O wpływy walczyły tu m.in wywiady: francuski, brytyjski, marokański czy rosyjski.

Trochę się dzisiaj już zmieniło (miasto, w którym wszystko było wolno zniknęło wraz z utraceniem przez Tanger statusu strefy międzynarodowej), choć niewątpliwie jest bardziej nowoczesne, kosmopolityczne i otwarte niż inne marokańskie miasta (jak chociażby Tetuan). Życie nocne jest tu bogate, wiele klubów i restauracji otwieranych jest dopiero w godzinach wieczornych, a na plażach funkcjonują kluby nocne otwarte do wczesnych godzin porannych.

La Tangerina / flickr CC

Obecnie jest celem podróży wielu Europejczyków ale też stał się letnim kurortem Marokańczyków, którzy przyjeżdżają tu odpocząć całymi rodzinami. Znajdziemy tu również kilka interesujących zabytków, głównie w obrębie mediny, a na skalistym zboczu na zachód od kasby (najmocniej obwarowana część mediny, coś na kształt cytadeli) można zobaczyć groby z czasów fenickich i rozkoszować się widokiem na Cieśninę Gibraltarską. Lotnisko w Tangerze leży praktycznie nad Oceanem. Na nogach w pół godziny znajdziecie się na plaży…

tetouan maroko
Widok na Tetuan – fot. Dave B / flickr CC

Tetuan, położony jest w górskiej dolinie, u stóp Rifu, ze wszystkich stron otaczają go wapienne wzgórza pokryte lasem. W zimę zdarza tu się śnieg, a jesienią należy spodziewać się deszczu. Ślady po panowaniu hiszpańskim widać tu niemal na każdym kroku – przede wszystkim w dzielnicy przez nich zbudowanej czyli Ville Nouvelle (miasto było stolicą hiszpańskich posiadłości w Maroko). Spacerując po wspomnianej, nowej części miasta, mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do któregoś z hiszpańskich miast (duże kamienice z balkonami, wysokimi oknami i typowymi dla Sewilli na przykład ornamentami krat; neoromańska hiszpańska katedra; potężny gmach, który niegdyś był rezydencją gubernatora hiszpańskiego ).

Tetuan posiada wspaniałą medinę, wpisaną na listę UNESCO, zobaczymy tu między innymi pałac królewski (niedostępny dla zwiedzających), dzielnicę żydowską czyli mellah z niespotykanymi nigdzie indziej zdobieniami okien (tradycyjnie ozdobne kraty umieszcza się na oknach od strony podwórza – wewnętrznego dziedzińca) i trzema zachowanymi synagogami (również nie można do nich wejść), a także kilka meczetów, fragmenty starych murów obronnych z ciekawymi bramami wejściowymi suków i mnóstwo wijących się jak w labiryncie uliczek. Jest jeszcze jedno, zupełnie niepowtarzalne miejsce w Tetuanie- w zachodniej części mediny znajduje się duży, stary cmentarz, w którego północnej części chowani byli Żydzi (to największy na świecie cmentarz Żydów, którzy żyli na Półwyspie Iberyjskim i w Maghrebie, czyli Żydów sefardyjskich).

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Zbigniew makowka says:

    Interesujące bardzo mi się podoba muj pierwszy lot odbędzie się do Maroka miasta tanger za 2 miesionce

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI