Uncategorized Zamach bombowy w Bułgarii? W Burgas zaatakowano turystów z Izraela. Nawet tam!?

Zamach bombowy w Bułgarii? W Burgas zaatakowano turystów z Izraela. Nawet tam!?

zamach bombowy burgas
gazeta Dnievnik / screen

Czy do grona krajów niebezpiecznych dołączy Bułgaria? Najprawdopodobniej zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek bombowy w autobusie z turystami z Izraela tuż po ich wyjściu z terminala lotniska w Burgas. To pierwszy zamach na terenie Bułgarii i pierwszy od dawna w kraju niemuzułmańskim. Według drugiej teorii ładunek wybuchowy był ukryty w bagażniku. Zginęło od 3 do 7 osób. Zamach potwierdziło bułgarskie MSW. Eksplozja w Burgas zbiega się z rocznicą zamachu na ambasadę Izraela w Buenos Aires w 1994 roku, kiedy zmarło 85 osób.

Port lotniczy „Sarafovo” leży 8 km na północny-wschód od Burgas przy drodze do najpopularniejszych kurortów na wybrzeżu – Nesseberu, Słonecznego Brzegu i Pomorje. Większość turystów, którzy przylatują do tych kurortów (jeśli nie lecą do Warny) znają lotnisko i znają to miejsce. Co roku port obsługuje 1,8 mln pasażerów, głównie linii czarterowych. Ale z Polski lata tu wiosną i latem np. tania linia lotnicza Wizzair z Katowic, co stanowi najtańszą drogę i najszybszą do Stambułu, wyłączając bezpośrednie połączenia LOT-u (dalej jedzie się 3-4 godziny autobusem).

Podobno Izrael ostrzegał Bułgarię o zagrożeniu atakami terrorystycznymi ze strony Hezbollahu – pisze „Jewish Chronicle”. Burgas i cała południowa część bułgarskiego wybrzeża to ulubione miejsce wypoczynku turystów z Izraela, głównie tych rosyjskiego pochodzenia .Czy zamachu mogli dokonać islamiści? Nie wiadomo. Mniejszość muzułmańska w Bułgarii to liczba rzędu kilku procent, zamieszkuje południe kraju, jest mocno zasymilowana i szanowana.

Co z polskimi turystami?

Loty do Bułgarii zostały skierowane do Warny. Powroty również rozpoczną się w Warnie. Komunikat Itaki: W związku z zamachem bombowym na lotnisku w Burgas informujemy, że żaden z Klientów B.P. Itaka nie został poszkodowany. Lotnisko w Burgas pozostaje zamknięte do odwołania. Lot powrotny z Burgas do Poznania w dniu 18.07 realizowany jest bez zmian – samolot bezpiecznie wystartował w kierunku Polski.
Lot z Warszawy do Burgas w dniu 18.07 godz. 21:05 oraz lot z Poznania do Burgas w dniu 18.07 godz. 20:45 zostaną przekierowane do Varny, skąd Klienci będą transferowani do swoich hoteli. Lot z Katowic do Burgas w dniu 19.07 godz. 02:45 oraz lot z Wrocławia do Burgas w dniu 19.07 godz. 03:05 prawdopodobnie będą także przekierowane do Varny – aktualnie oczekujemy na informacje od przewoźnika. Loty powrotne z Burgas do Katowic oraz do Wrocławia w dniu 19.07 realizowane będą również z Varny.

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI