Pomysły Na weekend w Europie W 48 godzin po Chanii. TOP10 co warto zobaczyć i zwiedzić w najpiękniejszym mieście Krety

W 48 godzin po Chanii. TOP10 co warto zobaczyć i zwiedzić w najpiękniejszym mieście Krety


Chania to najpiękniejsze miasto na Krecie, pełne weneckich, rzymskich i tureckich zabytków. Naprawdę najpiękniejsze! Przejechaliśmy Kretę od zachodu na wschód i wracając do Chanii stwierdziliśmy, że jest numerem jeden na wyspie.

Tekst: Ania Nowak, Zdjęcia: Marcin Nowak

W Chanii warto zobaczyć praktycznie wszystko – od pozostałości murów miejskich, ruin starożytnej Kydonii, niezwykły wenecki port, otoczony kolorowymi kamienicami, turecki Meczet Janczarów, twierdzę czy dzielnicę turecką. Poniżej przedstawiamy Wam TOP10 najlepszych naszym zdaniem miejsc i zabytków tego niezwykle uroczego miasta.

TRANSPORT: Lotnisko w Chanii położone jest 30 km na wschód na półwyspie Gouverneto blisko lotniczej i morskiej bazy wojskowej. Z lotniska kursują autobusy prosto do centrum Chanii. Kurs trwa 20 minut i kosztuje około 2 Euro. Ważne! Ostatnie autobusy przyjeżdżają tu o 22.20, więc na styk z tanim połączeniem Ryanair z Wrocławia. Taksówka to wydatek około 20 Euro. Warto więc szukać noclegów w Chanii razem z transferem na lotnisku. Dworzec autobusowy w Chanii znajduje się w samym centrum przy głównej ulicy, spacerkiem 5 minut od portu. Firma KTEL rozwiezie Was stąd w sezonie w kilkunastu kierunkach po całej zachodniej Krecie. Gorzej poza sezonem.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

chania kreta port
Widok na port. W tle Góry Białe

1. Port, zbudowany przez wenecjan w XVI wieku, otoczony jest kolorowymi kamienicami i licznymi kawiarenkami z krystalicznie czystą wodą. Rozpościera się z niego niesamowity widok na miasto i zachwycające szczyty Gór Białych. Zwłaszcza wieczorem miejsce to ożywa, liczni turyści gromadzą się w tradycyjnych tawernach albo restauracjach, przechadzają się wzdłuż nadbrzeża portowego, podziwiają odbijające się od tafli wody morskiej kolorowe światła rozświetlające miejsca spotkań turystów. Po zdobyciu miasta przez Turków, zbudowano w porcie Meczet Janczarów – najstarsza tego typu budowla na całej wyspie (obecnie pełni rolę galerii sztuki).

Latarnia + zachód słońca = Wielka Miłość

2. Wenecka latarnia morska pochodzi z XVI wieku,  (Turcy nadali jej później kształt minaretu) można do niej dojść przechodząc wzdłuż nadbrzeża, a potem ostrożnie po kamiennym falochronie. Stąd również podziwiać możemy wspaniały widok z jednej strony na morze, z drugiej na miasto i majestatyczne Góry Białe w tle.

3. Ogrody Miejskie, znajdują się niedaleko neoklasycystycznej hali targowej. To idealne miejsce na odpoczynek wśród zieleni i kwiatów ale powinno też spodobać się dzieciom, bo znajduje się tu mini zoo z kozami kri-kri. Nas zadziwiło bardzo stare i bardzo dziwne drzewo, które tam rośnie – powyginane, z krętymi gałęziami i korzeniami. Latem dla mieszkańców Chanii ale też pewnie z powodu licznych turystów organizowane tu jest kino na świeżym powietrzu.

Gigantyczne drzewo w Ogrodach Miejskich. Robi niesamowite wrażenie!

4.Muzeum Morskie, znajduje się przy wejściu do zabytkowej XVII wiecznej twierdzy Firkas (w dawnym więzieniu). Na dwóch kondygnacjach, można tu zobaczyć  miedzy innymi modele statków od czasów minojskich po nowożytne a także liczne przyrządy nawigacyjne, fotografie o tematyce marynistycznej, kolekcję muszli, a nawet wejść do łodzi podwodnej (specjalne pomieszczenie symulujące fragment łodzi). Otwarte jest od 8:30 do 16:00, cena biletu: około 3€.

Codziennie świeżo. Duży wybór kreteńskich miodów

5. Hala Targowa, powstała w 1911 roku, jej budowniczowie wzorowali się halą targową w Marsylii. To neoklasycystyczny, dużych rozmiarów budynek z przeszklonym dachem i zegarem wiszącym nad głównym jej wejściem. Wewnątrz rozmieszczone są liczne kolorowe stragany z przeróżnymi miejscowymi produktami, jak chociażby tradycyjny tymiankowy miód kreteński, czy migdały zanurzone w miodzie.

6. Dzielnica Willowa, na północny-wschód od wspomnianego wcześniej Parku Miejskiego znajduje się dzielnica Chalepa, która słynie ze wspaniałych XIX i XX wiecznych rezydencji (na przykład pałac księcia Jerzego), tutaj również zobaczyć można rosyjski kościół św. Magdaleny. Nieco dalej – między Chalepą a morzem rozciąga się dzielnica, która ma bardzo włoski charakter – Splantzia.

Im dalej na wschód od starówki, tym bielej…

7. Dzielnica Żydowska, zwana Evraiki (w centralnej części Starówki) zamieszkiwana była przez społeczność żydowską aż do II Wojny Światowej. Znajduje się tutaj czynna synagoga, która całkiem niedawno została odrestaurowana i ponownie oddana do użytku. Jest to jedna z nielicznych synagog znajdujących się na całej wyspie.W tej części starego miasta znajduje się również wspomniany już wcześniej XVI wieczny wenecki kościół San Francesco (dziś muzeum archeologiczne).

8. Wykopaliska Minojskie, Kreta jest jednym z najstarszych miast na całym świecie. Badacze i archeolodzy odnaleźli na wzgórzu Kastelli pozostałości po minojskim pałacu, a także liczne tabliczki gliniane z zapisane pismem linearnym A i pieczęcie. W czasach minojskich Kreta była ważnym ośrodkiem produkcji ceramiki. Warto jest się udać do miejscowego muzeum archeologicznego (znajduje się w XVI wiecznym kościółku Weneckim), by poznać bogatą historię tego miasta.

Twierdza Finikas, górująca nad starym portem

9. Dzielnica Wenecka, zwana Kasteli (we wschodniej części portu) charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami wzdłuż których ciągną się prześliczne domki a także pozostałości weneckiego Pałacu Rektorskiego i starych murów obronnych. Tutaj też prowadzone są wykopaliska, które ukazały pozostałości minojskiego pałacu. Idąc na spacer na południe od wzgórza zobaczymy między innymi katedrę Marii Panny z XIX wieku.

Piękne kolory uliczek w Topanas

10. Dzielnica Turecka, czyli Topanas znajduje się na tyłach Fortu Firkas, który niegdyś pełnił rolę magazynu amunicji, a dziś na jego terenie znajduje się między innymi ciekawe Muzeum Morskim. Z wałów obronnych fortu rozciąga się ładny widok na port, dawny meczet Janczarów a także budynków weneckich, które niegdyś pełniły funkcję stoczni remontowych, przystani galer i suchych doków (tzw. arsenali, zachowało się ich dziewięć z dwudziestu jakie tu były wzniesione). Tutaj też można wejść do dawnego kościoła San Salvatore, gdzie obecnie mieści się ciekawa kolekcja mozaik, ikon i biżuterii pochodzących z Chanii i okolicy (Bizantyjskie i Postbizantyjskie Zbiory Chanii). Dalej zobaczymy ciekawe domy tureckie oraz hammam, czyli dawną łaźnię turecką i dobrze zachowany Bastion Schiavo.

 

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Krecie | Zarezerwuj hotel na Krecie

>>ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: NASZĄ PROPOZYCJĘ NAJLEPSZYCH WYCIECZEK W OKOLICE CHANII I CAŁEJ ZACHODNIEJ KRETY. JEST CO OGLĄDAĆ, NAPRAWDĘ!

 

Sprawdź ceny noclegów w Chanii

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI