Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne na Krecie: Pałac w Knossos i Heraklion (Iraklion) | Opinie | Mapa | Ceny

Wycieczki fakultatywne na Krecie: Pałac w Knossos i Heraklion (Iraklion) | Opinie | Mapa | Ceny

Pałac w Knossos
Pałac w Knossos / fot. visitgrecce.gr

Pałac w Knossos to hit Krety! Knossos to miejscowość położona około 8 km na południe od Heraklionu (Iraklion) wśród pięknych krajobrazów o łagodnych wzniesieniach porośniętych winoroślami. Miejscowość znana jest z Mitologii, według Homera Knossos było stolicą Krety minojskiej. Być może jest to prawda, bowiem w 1899 r.  Arthur Evans wraz ze swoim zespołem odkrył kompleks rozległych ruin pałacu pochodzącego z okresu 2000–1400 p.n.e. (kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Kontrowersyjnym faktem jest to, iż rekonstrukcja pałacu dokonana została raczej według osobistych wyobrażeń Evansa, niż rzetelnej wiedzy na ten temat. Może właśnie dlatego niektórzy nazywają kompleks ten „archeologicznym Disneylandem„.

Niezaprzeczalnym faktem jednak jest to, iż w tej minojskiej stolicy Krety znajdował się niegdyś największy i najbardziej rozbudowany zespół pałacowy na wyspie. Według legendy Knossos było miejscem gdzie znajdował się podziemny labirynt zbudowany przez Dedala, w którym uwięziony został pół człowiek- pół byk Minotaur, którego matką była żona króla Minosa. Tutaj również Dedal wraz ze swoim synem Ikarem konstruowali skrzydła, bu wzbić się na nich w powietrze i opuścić wyspę, co skończyło się tragicznie dla tego drugiego. To wreszcie tutaj Tezeusz rozprawił się z Minotaurem i powrócił ze skomplikowanych dróg labiryntu dzięki kłębkowi nici otrzymanemu od Ariadny.

Sztuka minojska
Sztuka minojska w Knossos / fot. visitgrecce.gr

W rozczłonkowanej strukturze pałacowej skupionej wokół dziedzińca centralnego można zobaczyć wiele ciekawych pomieszczeń, malowideł, ornamentów. Główne wejście do pałacu prowadzi Korytarzem Procesyjnym bogato zdobionym freskami na których dostrzec można postaci niosące gryfy. Po północnej  stronie wspomnianego dziedzińca znajduje się ozdobiona freskiem z gryfami Sala Tronowa z kamiennym tronem, po wschodniej zaś Wielkie Schody. Dalej można zobaczyć Salę Podwójnego Toporu, która nazwę wzięła od znajdującego się na stropie symbolu minojskiego. Bardzo ciekawym pomieszczeniem jest łazienka przylegająca do apartamentów królowej. Zobaczyć tam można ceramiczną wannę oraz spłukiwaną toaletę. Na terenie kompleksu zobaczyć można również Drogę Królewską, która jest najprawdopodobniej najstarszą utwardzaną drogą w Europie. W pobliżu pałacu znajdują się pozostałości Willi Królewskiej, Małego Pałacu, Domu Kapłana oraz minojskiej gospody.

Iraklion port
Iraklion / fot. flickr / GNTO / Yannis Skoulas

Obecna stolica Krety – Iraklion / ZOBACZ MAPĘ IRAKLIONU (PDF) / to kolejne miejsce warte zobaczenia, głównie dzięki znajdującym się tutaj zabytkom a także największej atrakcji turystycznej tego miasta- muzeum archeologicznego. Przechadzając się po mieście zwłaszcza na wysokości dawnego portu w obrębie weneckich murów zobaczyć można wiele interesujących zabytków i miejsc. Wśród nich wyróżnić można fort Kastro Koule, który powstał w 1540 roku a który dziś pełni funkcję centrum kultury i sztuki, katedra Agios Titos, ratusz w dwóch weneckich, eleganckich budowlach (jedna najprawdopodobniej była niegdyś arystokratycznym klubem, druga- arsenałem), bazylika San Marco powstała w XIII wieku (dziś podobnie jak fort zaadaptowana została na galerię sztuki). Pośrodku głównego placu Venizelou znajduje się bogato zdobiona fontanna Morosiniego, nieco dalej znajduje się zamknięty dla ruchu kołowego bazar na którym kupić można owoce i przyprawy z całego świata. Dla osób zainteresowanych sztuką interesującym miejscem będzie bazylika Agia Ekaterini, która była niegdyś ośrodkiem kultury kreteńskiej, w tutejszym kolegium uczył się El Greco, a kolekcja ikon zawiera również te stworzone przez mistrza i nauczyciela El Greko. W mieście odwiedzić można również mogiłę słynnego greckiego pisarza Nikosa Kazandzakisa, znanego na świecie głównie z „Greka Zorby”.

Będąc w Iraklionie koniecznie trzeba zajrzeć do słynnego muzeum archeologicznego, gdzie znajdują się zbiory archeologiczne z terenu całej wyspy między innymi: ceramika minojska, neolityczne posążki, freski z pałaców minojskich (w większości domalowane w czasach współczesnych), dysk z Festos, puchar w kształcie byczej głowy, malowane wazy, barwne sarkofagi minojskie i wiele innych eksponatów. Oprócz tego muzeum warto jest też wejść do Historycznego i Etnograficznego Muzeum Krety, gdzie można zapoznać się z historią wyspy od czasów wczesnochrześcijańskich aż do współczesnych oraz z tradycją ludową i etnografią Krety. Tutaj znajdują się też dwa obrazy El Greco.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO IRAKLIONU I PAŁACU W KNOSSOS?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hotelu we wczesnych godzinach w kierunku Knossos.
2. Na miejscu zwiedzanie największego i najbardziej rozbudowanego zespołu pałacowego na wyspie- Pałacu Minosa, gdzie według legendy wśród labiryntu wybudowanego przez Dedala zamknięty był pół- bóg pół człowiek Minotaur. Zobaczyć tutaj można między innymi Salę Tronową, Salę Podwójnego Toporu, Drogę Królewską, łazienki królewskie z ceramicznym sanitariatem oraz system kanalizacyjny.
3. Kolejny etap wycieczki do zwiedzanie muzeum archeologicznego w Iraklionie- stolicy Krety, gdzie w kilkunastu salach znajdują się bogate zbiory archeologiczne z terenu całej wyspy- jest to największa atrakcja turystyczna w mieście. Następnie czas wolny na swobodny spacer po mieście, możliwość zobaczenia licznych zabytków i ciekawym miejsc związanych z historią i kulturą miasta.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, WYGODNE BUTY I UBRANIA, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 40-50 €

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W KNOSSOS I IRAKLIONIE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI