Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Saloniki | Opinie | Ceny | Mapa

Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Saloniki | Opinie | Ceny | Mapa

Tesaloniki
Tesaloniki nocą / fot. visitgreece.gr

Saloniki, stolica Macedonii, obecnie najbardziej wielkomiejskie, europejskie i eleganckie miasto w Grecji, które leży przy głównych szlakach z zachodu na wschód i z południa na północ, w sąsiedztwie dużych rzek i blisko morza. To dogodne położenie gwarantowały miastu rozkwit, bogactwo i różnorodność kulturową.

Nazwa miasta pochodzi od imienia żony króla Macedonni, założyciela miasta – Thessalonike, która była przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego. Miasto może się poszczycić oprócz wspaniałych zabytków i niepowtarzalnej atmosfery również kilkoma ważnymi postaciami, które przeszły do historii i znane są na całym niemal świecie. W Salonikach urodzili się bracia- Cyryl (Konstantyn) i Metody, którzy przyczynili się do chrystianizacji Słowian. Ten pierwszy stworzył najstarsze pismo słowiańskie i przełożył na nie Pismo Święte. Obaj ogłoszeni zostali przez papieża Jana Pawła II patronami Europy. Tutaj również przez pewien czas przebywał, uciekający przed rzymskim prześladowaniem słynny mówca Cyceron, a także święty Paweł, który stworzył tu jedną z pierwszych gmin chrześcijańskich.

Najbardziej znanymi i godnymi zobaczenia salonickimi zabytkami są: zbudowana w XV wieku przez Wenecjan Biała Wieża- okrągła kamienna baszta, która w czasach niewoli tureckiej była więzieniem dla janczarów,dzisiaj jest symbolem Salonik. Kolejnym jest Kościół Mądrości Bożej (Agia Sofia), wzorowany na świątyni pod tym samym wezwaniem znajdującej się w Konstantynopolu- Stambule. Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza– Kamara, wzniesiony po zwycięstwie nad Persami w 297 roku, a także kompleks pałacowy wraz z hipodromem to kolejne warte zobaczenia zabytki miasta.

thessaloniki agios nicolaos
Św. Dymitr / fot. flickr / Tony Fisher

W Salonikach znajdują się również wczesnochrześcijańskie kościoły z bogatymi freskami i starymi mozaikami. Najważniejszym z nich, bo posiadającym kaplicę z relikwiami świętego Dymitra jest bazylika Agios Dimitrios. Święty męczennik jest patronem Salonik oraz całej Macedonni. Kościół jest ogromny, największy w całej Grecji i można w nim zobaczyć coś zupełnie nadzwyczajnego, a mianowicie marmurowy nagrobek darczyńcy kościoła, co nie zdarza się w kościołach prawosławnych, w których nie umieszcza się epitafiów, nawet najbardziej zasłużonych śmiertelników.

Najstarszym zabytkiem, który podziwiać można w Salonikach jest Rotunda pochodzaca z przełomu III i IV wieku, która niegdyś tworzyła całość z Łukiem Galeriusza, prawdopodobnie była świątynią Zeusa, później zaadaptowaną na kościół z bogatymi, obecnie widocznymi w jej wnętrzach mozaikami. W mieście znajduje się również najpiękniejszy turecki kryty bazar na całych Bałkanach- bezesten pochodzący najprawdopodobniej z XVI wieku. Dzisiaj odrestaurowany, zachowany w doskonałym stanie jest miejscem, gdzie skupiły się liczne sklepy z ekskluzywnym asortymentem oraz zakłady jubilerskie.

Tesaloniki
Centrum miasta / fot. visitgreece.gr

Na uwagę zasługuje również kilka znajdujących się w mieście pomników. Najbardziej okazały jest wielki posąg Aleksandra Wielkiego, który dosiada swego konia Bucefała, inny to posąg jego ojca Filipa II, a także zupełnie inny, bo uwieczniający współczesnego bohatera Grecji- Elefterisa Venizelosa, polityka i bojownika o niepodległość Grecji oraz człowieka, który przyczynił się do przyłączenia Macedonnii do macierzy.

Warto wspomnieć również, iż w 1917 roku miasto nawiedził ogromny pożar, który strawił niemal wszystkie budynki w centrum, wielu mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. Zabudowania centrum zaplanowano wówczas zupełnie od nowa, według francuskich wzorów urbanistycznych.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO SALONIK?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli w godzinach porannych do Salonik- drugiego pod względem wielkości miasta Grecji, położonego nad Zatoką Salonicką, bogatego w liczne zabytki bizantyjskie, rzymskie i osmańskie oraz ciekawą historię i atmosferę wielokulturowości.
2. Przyjazd do miasta. Zwiedzanie: Białej Wieży, gdzie obecnie znajduje się wystawa historyczna oraz ekspozycja sztuki bizantyjskiej, bazyliki patrona miasta i całej Macedonii- Świętego Dymitra, w której znajdują się jego relikwie oraz wspaniałe mozaiki. Wycieczka uda się również na najwyższy punkt miasta- Akropol, z którego rozciąga się panorama na stare miasto z murami obronnymi oraz do Muzeum Archeologicznego, gdzie zgromadzono eksponaty z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta oraz najbliższej okolicy. Wśród zbiorów największą popularnością cieszy się dział „Złota Macedonia” opowiadający o roli tego kruszca w tutejszej kulturze (w zależności od organizatora, w programie nie znajdzie się zwiedzanie muzeum ale za to zwiedzanie innych obiektów: Łuku Galeriusza, Rotundy).
3. Czas wolny na swobodne zwiedzanie miast, spacer po dawnych zabudowaniach oraz na zakupy (znaleźć tutaj można bogatą ofertę orientalnych produktów po atrakcyjnych cenach w licznych sklepach oraz bazarach).
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 30-40 €

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W SALONIKACH? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI