Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Meteory | Opinie | Ceny

Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Meteory | Opinie | Ceny

Klasztory Meteora
Klasztory Meteora / fot. flickr / Cod Gabriel

Meteory – „skały zawieszone w powietrzu” znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Najbardziej spektakularne występują niedaleko miasta Kalambaka, w której zaczynają się piesze trasy prowadzące do „Skalnego Lasu”. Te fantastyczne formacje skalne powstały najprawdopodobniej na skutek znajdującego się tam miliony lat temu wielkiego słonego jeziora do którego wpływała rzeka nanosząc liczne osady skalne. Przez pęknięcie w masywie Olimpu woda jeziora uszła do morza, a dawne dno stało się rozległą równiną z mnóstwem osadów. Procesy erozji i wietrzenia od tego momentu zrobiły swoje- luźne formacje przekształciły się w skalne słupy, maczugi i inne masywy o fantastycznych kształtach.

Dzięki procesom, które miały miejsce miliony lat temu, mamy obecnie możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na świecie. Do dzieła stworzonego przez naturę, swoje dodali w czasach późniejszych ludzie. Począwszy od wieku XI na opisywane tereny przybywać zaczęli liczni pustelnicy. W 3336 roku dotarł tutaj mnich ze świętej Góry Athos- święty Atanazy i założył swoją pustelnię w jaskini znajdującej się pod wierzchołkiem najwyższej skały i nazwał ją Meteoronem. Stworzył wspólnotę kilkunastu zakonników i doprowadził do wybudowania na szczycie pierwszego kościoła i monastyru Marii Panny z Meteorów. Legenda głosi, że wzbił się na szczyt skały na skrzydłach wiary lub dzięki wielkiemu orłowi.

skały meteora
Meteora formacje skalne / fot. visitgreece.gr

Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. Obecnie do zwiedzania przeznaczonych zostało sześć monastyrów, spośród których cztery należą do mnichów, a dwa do mniszek (Moni Agias Triados, Moni Agios Stefanos, Moni Varlaam, Moni Magalou Meteorou, Moni Roussanou, Moni Agiou Nikolau Anapafsas, Moni Agiou Georgiou tou Mandila). By zwiedzić zabudowania monastyrów należy wspiąć się po specjalnie przygotowanych schodach lub moście (w przypadku Agios Stefanos). Początkowo, by dostać się na skalne wzniesienia trzeba było odbyć niebezpieczną i dość męczącą podróż po sznurowych drabinach i drewnianych rusztowaniach, w latach 20 XX zbudowano schody, które bardzo ułatwiły zwiedzanie zabytkowych monastyrów.

W monastyrach, zwłaszcza tych wielkich zobaczyć można zabudowania gospodarcze, pomieszczenia dawnej kuchni, reflektarz, główny kościół a także bogate zbiory muzealne wśród których na uwagę zasługują: ikony, tkaniny i hafty liturgiczne, stare rękopisy, pięknie wykonane i kosztowne przedmioty liturgiczne. Wewnątrz budynków klasztornych nie wolno robić zdjęć i kręcić filmów, ponadto trzeba pamiętać o stosownym stroju.

Meteory wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, są też drugim najważniejszym ośrodkiem monastycznym w Grecji (najważniejszym jest Święta Góra Athos).

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO METEORÓW:

Przykładowy, ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli autokarem we wczesnych godzinach rannych w kierunku miasteczka Kalambaki. Trasa jest niezwykle malownicza, wiedzie przez Równinę Tesalską wzdłuż masywu Olimpu.
2. Na miejscu rozpoczyna się piesza wędrówka w kierunku klasztorów zawieszonych w powietrzu. Uczestnicy wycieczki mają możliwość zwiedzenia dwóch spośród sześciu udostępnionych turystom klasztorów (należy być odpowiednio ubranym- długie spodnie lub spódnice za kolano, zakryte ramiona).
3. W czasie drogi powrotnej z Kalambaki, planowany jest postój w Dolinie Tembi i zwiedzanie kościoła św. Paraskiewi- patronki niewidomych. Według legendy obmycie oczu w płynącym niedaleko kościółka źródełku chroni przed chorobami oczu a nawet uzdrawia niewidomych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: WYGODNE BUTY, ODPOWIEDNIE UBRANIA (DŁUGIE SPODNIE, SPÓDNICE POD KOLANO, BLUZKI ZAKRYWAJĄCE RAMIONA)
CENY: około 30-40€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE DO KLASZTORÓW METEORA? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI