Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Vergina i Pella | Opinie | Cena

Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Vergina i Pella | Opinie | Cena

Vergina grecja
Skarb z Verginy / fot. visitgreece.gr

Vergina i Pella leżą w greckiej części historycznej Macedonii. Wioska Pella leży około 35 km. na zachód od Salonik na rolniczym terenie w dolinie między dwoma rzekami.  Niegdyś była największym miastem i stolicą Macedonii, a za czasów panowania Filipa II nawet całej Grecji. Tutaj przyszedł na świat jego syn- Aleksander zwany Wielkim.

Dzisiaj Pella słynie głównie ze znajdujących się nieopodal miasta wykopalisk. Choć prace archeologiczne wciąż tutaj trwają, to odsłonięto już agorę, część ulic oraz pozostałości wielkiego pałacu królewskiego, fundamenty antycznej rezydencji oraz fundamenty budynków publicznych. W mieście znajduje się muzeum archeologiczne z bardzo ciekawymi ekspozycjami wśród których warte zobaczenia są: makiety antycznej Pelli, znaleziska z agory, świątyń oraz nekropolii, sześć mozaik z prowadzonych w mieście wykopalisk pochodzących z IV w.p.n.e

pella ruiny
Ruiny w Pelli / fot. visitgreece.gr

Dużo ciekawszym miasteczkiem jest niewątpliwie Vergina. W czasach antycznych nosiła nazwę Aigai i była stolicą królestwa Dolnej Macedonii. Słynie ona przede wszystkim z nekropolii, gdzie grzebani byli między innymi królowie macedońscy. To tutaj właśnie odkryto kurhan z nienaruszonym grobem Filipa II oraz jednej z jego żon. Obecnie stanowi on wraz z trzema innymi grobami pochodzącymi z II połowy IV w. p.n.e bardzo oryginalne, bo we wnętrzu ogromnego kurhanu podziemne  muzeum. Grób króla nie był w ogóle naruszony, więc znaleziono w nim wiele ciekawych przedmiotów i mnóstwo kosztowności.

Będąc w mieście warto jest przejść kawałek na porośnięty sosnami pagórek, by zobaczyć pozostałości po niegdyś najwspanialszym z pałaców królewskich Macedonii. Obecnie podziwiać można jedynie fundamenty, kapitele, fragmenty kolumn i mozaikę z motywami roślinnymi. Zachowały się one po tragicznych w skutkach trzęsieniach ziemi. Nieopodal pałacu znajduje się amfiteatr, który był świadkiem tragicznego zdarzenia- mordu dokonanego na królu Filipie II podczas uroczystości zaślubin Aleksandra władcy Epiru  z córką Kleopatry.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO PELLI I WERGINY?

Przykładowy ramowy program wycieczki:

1. Wyjazd z hoteli we wczesnych godzinach rannych do ważnego regionu starożytnej Grecji- Macedonii.
2. Zwiedzanie nekropolii w starożytnej Aigai, dzisiejszej Werginie, gdzie w oryginalnym  muzeum powstałym na terenie wielkiego kurhanu zobaczyć można grób króla Filipa II- ojca Aleksandra Wielkiego wraz z znalezionym w nim całym wyposażeniem. Na porośniętym sosnami wzniesieniu znajdują się pozostałości po najwspanialszym z pałaców królewskich Macedonii, a także amfiteatr, gdzie zamordowany został FIlip II.
3. Przejazd do Pella- dawnej stolicy Macedonii a nawet Grecji, zobaczyć tu można  między innymi pozostałości po pałacu królewskim, budynków publicznych i mieszkalnych, pozostałości agory.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 30€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W PELLI I WERGINIE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI