Fakultatywne w Grecji Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Półwysep Athos | Opinie | Ceny | Mapa

Wycieczki fakultatywne w Grecji, Riwiera Olimpijska: Półwysep Athos | Opinie | Ceny | Mapa

athos klasztory
Athos, widok z klasztoru / fot. visitgreece.gr

Najdalej wysuniętym na wschód i najbardziej górzystym przylądkiem Półwyspu Chalcydyckiego jest Półwysep Athos zwany również Agios Oros- Świętą Górą. Swoją nazwę wziął od mitologicznego giganta z Tracji. Według legendy podczas jednej z walk jakie prowadził z bogiem morza Posejdonem, rzucając go głazami, rozwścieczony bóg zabił giganta i zakopał pod wysoką górą nazwaną imieniem pokonanego nieszczęśnika.

Większa część Athos, za wyjątkiem jego północnej części należy do autonomicznego państwa mnichów prawosławnych – Republiki Teokratycznej na teren której nie mają wstępu kobiety, a nawet samice zwierząt domowych. Również mężczyźni nie mogą „od tak” wejść na terytorium państwa mnichów. Jedynym sposobem zobaczenia pustelni, domków, w których mieszkają pojedynczy mnisi, starych kamiennych mostów, kapliczek, bogatych w kopuły i baszty monastyrów, a także wspaniałych krajobrazów: lasów, wąwozów, wodospadów jest otrzymanie specjalnej przepustki (liczba mogących zwiedzić ten zupełnie inny świat jest ograniczona do 120 Greków i 10 cudzoziemców oczywiście mężczyzn dziennie). Najstarszy klasztor powstał tutaj za sprawą mnicha, później wyświęconego jako Anastazy około roku 960. Poparcie kolejnych cesarzy bizantyjskich oraz patriarchów gwarantowało Świętej Górze rozwój i potęgę.

chalkidiki mapa athos
Athos na Półwyspie Chalkidiki

Obecnie Athos jest duchowym centrum prawosławia, a wszystkie monastyry (a jest ich tutaj 20) wraz z wspaniałą przyrodą wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Czas zatrzymał się w tym miejscu, jest ono bardzo tajemnicze i niedostępne, życie toczy się tutaj dokładnie tak samo jak w średniowieczu, nie ma tu żadnych zdobyczy cywilizacyjnych. Ponieważ wstęp na teren Świętej Góry jest bardzo ograniczony jedyny i najprostszym sposobem zobaczenia (zwłaszcza przez kobiety) monastyrów jest rejs statkiem wycieczkowym, który dopływa bardzo blisko Świętej Góry, potem oddala się na przepisową odległość 500 metrów i płynie wzdłuż pięknych, skalistych brzegów półwyspu Tam.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE NA ŚWIĘTĄ GÓRĘ (ATHOS)?

Przykładowy ramowy program wycieczki fakultatywnej:

1. Wyjazd autokarem we wczesnych godzinach rannych na Półwysep Chalcydycki (charakterystyczny trójpalczasty półwysep na Morzu Egejskim) do Ormos Panagias.
2. W miejscowości położonej na Przylądku Sithonia (drugi palec Półwyspu Chalcydyckiego) uczestnicy wycieczki przesiadają się na statek wycieczkowy i rozpoczyna się rejs wzdłuż zachodniego wybrzeża Przylądka Athos (trzeci palec Półwyspu). Jest to jedyny możliwy sposób zobaczenia przez wszystkich, bez względu na płeć, słynnych, niedostępnych monastyrów i wspaniałych krajobrazów Świetej Góry.
3. Po rejsie czas wolny w miejscowości Uranupolis- możliwość kąpieli w morzu, zrobienia zakupów (niektórzy organizatorzy nie przewidują postoju w mieście).
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, STROJE I RĘCZNIKI KĄPIELOWE, KREM Z FILTREM
CENY: około 40-50€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE- REJSIE WZDŁUŻ PRZYLĄDKA ATHOS? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI