Blog Historia Pola bitwy, muzea, rekonstrukcje. 10 miejsc przełomowych bitew Europy, które warto odwiedzić

Pola bitwy, muzea, rekonstrukcje. 10 miejsc przełomowych bitew Europy, które warto odwiedzić

 

Od zarania dziejów ludzkość toczyła wojny. Były to wojny o niepodległość, o skrawek ziemi, o przesunięcie granic czy o zmianę rządów. Zdarzały się jednak wojny, których przebieg miał istotne znaczenie dla historii świata. Zazwyczaj przełomowymi momentami takich konfliktów były bitwy, dzięki którym możemy żyć w takim, a nie innym świecie. W każdy weekend najbliższy 14 październikowi pod Hastings w południowej Anglii odbywa się wielka rekonstrukcja. W tej okazji pokazujemy tą i 9 innych wielkich bitew, śladem, których możecie podróżować… Np. słynną i w istocie jedną z najważniejszych Bitwę pod Wiedniem.

Oto 10 najważniejszych bitew, które znacząco wpłynęły na losy Europy. Masz syna, który od małego pasjonuje się historią? Albo sam namiętnie grasz w Europa Universalis lub Age of Empires? No to zaliczaj miejsca historycznych bitew. 

bitwa pod poitiers
fot. european tribune

1. Bitwa pod Poitiers, stoczona 25 października 732 roku, na terenie dzisiejszej Francji, pomiędzy wojskami arabskimi dowodzonymi przez Abd ar-Rahmana, a frankijskimi, majordoma Karola Młota i księcia Odona.  Siły obu armii były dosyć wyrównane, po obu stronach walczyło kilkanaście tysięcy żołnierzy (dokładne liczby nie są znane). Po zaciekłej trwającej cały dzień bitwie zwycięstwo przypadło Frankom, którzy dzięki rozbiciu armii arabskiej, zahamowali ich marsz w głąb Europy i zmusili ich siły do wycofania się na półwysep Iberyjski.  Gdyby nie to zwycięstwo całkiem możliwe, iż Europa, a przynajmniej jej część, zostałaby zdominowana przez wpływy arabskie.

Zwiedzanie: Poitiers odwiedza bardzo dużo turystów. To również bardzo urocze miasto ze świetnym biurem turystycznym i stroną dla odwiedzających (jest też aplikacja mobilna i mapa interaktywna). Pole walki leżało w bliżej nieokreślonym miejscu między Poitiers a Tours, więc ciężko mowić tu o odwiedzeniu go w sensie fizyczny. Ale można próbować…

bitwa pod hastings
fot. Snake3yes / flickr.com / CC

2. Bitwa pod Hastings, finałowe i decydujące starcie pomiędzy normańskimi siłami Wilhelma Zdobywcy oraz anglosaskiego króla Haralda II, które odbyło się 14 października 1066 roku.  Bitwa stoczona na terenie dzisiejszej Anglii, w której brało udział łącznie ponad  14 000 żołnierzy, przyczyniła się do zdobycia całego kraju przez Normanów oraz rozpoczęła nowy okres w historii Anglii, która od tego czasu stała się liczącym państwem na europejskiej arenie.

Zwiedzanie: Hastings było popularnym miejscem urlopów Anglików i kurortem. Dziś trochę podupadło. Nad miastem góruje 11-wieczne zamczysko a pole bitwy znajduje się tuż pod miastem. Co roku w weekend około 14 października odbywa się wielka rekontrukcja bitwy, na którą ściągają miłośnicy historii z całego świata. Więcej o rekonstrukcji

joanna darc orlean
Joanna D’Arc Luca Bessona

3.  Oblężenie Orleanu, punkt zwrotny angielsko-francuskiej wojny 100-letniej. Odbyło się w latach 1428-1429 i było poważnym zwycięstwem  Joanny d’Arc, dzięki któremu Francuzi odzyskali przewagę w wojnie. Gdyby armia francuska pod wodzą  Joanny d’Arc nie przerwała oblężenia Orleanu, które było bardzo ważnym punktem strategicznym państwa, Anglicy byliby o krok od zwycięstwa i włączenia całej Francji do swego królestwa.

Zwiedzanie: Dziś do Orleanu przybywają turysci zafascynowani głównie postacią Joanny D’Arc, spopularyzowanej w filmie Luca Bessona z końca lat 90-tych. a wszystko o bitwie przeczytacie np. tutaj. Można zwiedzić również jej dom rodzinny – małe muzeum. Samo miasto jednak należy do najciekawszych we Francji. Jest częścią regionu Doliny Loary wpisanego na listę UNESCO, posiada dużo zabytków rzymskich, średniowiecznych, pięć starych mostów, katedra…

oblężenie konstatynopola mapa
answers.com

4. Oblężenie i upadek Konstantynopola. Starcie pomiędzy pozostałością po Cesarstwie Bizantyjskim, a armią Imperium Osmańskiego rozgrywało się pomiędzy 2 kwietnia a 29 maja 1453 roku. Zajęcie stolicy Bizancjum przez Turków oraz śmierć ostatniego cesarza, Konstantyna XI, który zginął bohaterską śmiercią broniąc wyłomu w murach, stanowiło całkowity upadek Cesarstwa Wschodniorzymskiego oraz początek świetności państwa tureckiego, które miało teraz wolną drogę do podboju Europy. Po zdobyciu miasta, Turcy zmienili jego nazwę na Stambuł i uczynili z niego swą stolicę.

Zwiedzanie: Turyści, przybywający do miasta nie do końca rozumieją, że oglądają tak jakby „drugą wersję” dużej metropolii. Na miejscu pałacu Konstantyna po udanym oblężeniu założono Błękitny Meczet. Warto jednak podejść na zachodnie rubieże centrum miasta, by obejrzeć gigantyczne i zachowane Mury Teodozjusza, które przez wieki chroniły tą dawną metropolię.

sobieski pod wiedniem
Sobieski pod Wiedniem / obraz Matejki

5. Bitwa pod Wiedniem, stoczona w dniu 12 września 1683 roku, pomiędzy wojskami polsko – austriacko – niemieckimi a armią turecką. Siłami koalicji dowodził król Polski Jan III Sobiecki, wodzem Turków był wezyr Kara Mustafa.  Zwycięstwo armii sojuszniczej pod Wiedniem doprowadziło do zatrzymania ekspansji Muzułmanów i tym samym przestali być zagrożeniem dla chrześcijańskiej Europy. Najbardziej znanym i najważniejszym  momentem bitwy była wielka szarża, w której według niektórych uczonych brało udział nawet 20 tysięcy jeźdźców ( w tym 25 chorągwi husarskich). Szarża, która zakończyła się w przeciągu pół godziny, złamała szyki tureckie i doprowadziła do ich całkowitej klęski.

Zwiedzanie: Tak naprawdę, aby fizycznie podążyć śladem bitwy trzeba udać się na Wzgórze Kahlenberg pod miastem (Łysą Górę), gdzie rozegrała się bitwa. Dziś funkcjonuje tu Opactwo Zmartwychwstańców (polskich zakonników, tablica pamiątkowa i izba upamiętniająca zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Wzgórze znajduje się jakieś 25 minut na zachód od centrum Wiednia.

5. Bitwa pod Połtawą, decydujące starcie III wojny północnej, stoczone pomiędzy armiami Szwecji pod dowództwem króla Karola XII oraz Rosji- cara Piotra Wielkiego.  Do bitwy doszło 8 lipca 1709 roku i wzięło w niej udział około 18 000 Szwedów i aż 61 000 Rosjan. Dzięki przewadze liczebnej Rosjanie rozbili armię szwedzką, hamującym przy tym ich ekspansję na wschód i kończąc erę mocarstwowości Szwecji.  Dzięki tej bitwie Carstwo Rosyjskie wyrosło z lokalnej potęgi na światowe mocarstwo, pozostając takim przez kolejne stulecia.

Zwiedzanie: Miejscem, związanym z bitwą pozostał dziś Park Listopadowy, w którym znajduje się monumentalna kolumna, upamiętniająca stoczoną tu bitwę.

Waterloo pole bitwy
fot. geograph.co.uk / CC

6.  Bitwa pod Waterloo, ostatnia bitwa i ostateczna klęska cesarza Napoleona Bonaparte. Starcie miało miejsce 18 czerwca 1815 roku, i odbyło się pomiędzy siłami Koalicji Antyfrancuskiej (Wielka Brytania, Prusy, Królestwo Zjednoczonych Niderlandów) oraz Cesarstwem Francuskim. Na polu bitwy łącznie stanęło blisko 180 tysięcy żołnierzy. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Francuzów, zmusiła Napoleona do ponownej abdykacji ( wcześniejsza w 1813 roku po bitwie pod Lipskiem).  Zwycięzcy wysłali byłego cesarza na wyspę św. Heleny gdzie w 1821 roku zmarł. Po bitwie nastąpił nowy porządek w Europie ustalony na Kongresie Wiedeńskim.

Zwiedzanie: Rzeczywiste miejsce bitwy leży około 5 km na południe od miasta, w pobliżu miejscowości Mont-Saint-Jean. NAd rozległym terenem góruje kopiec-monument. W mieście warto odwiedzić Muzeum Księcia Wellingtona czyli największego triumfatora tej kampanii. Waterloo leży około pół godziny drogi od Brukseli. Są też wycieczki półdniowe organizowane przez biura podroży z przewodnikiem-historykiem Uwaga! Co roku w czerwcu odbywa się gigantyczna rekonstrukcja bitwy. Warto tu przybyć wtedy

7. Bitwa nad Marną, nazywana również cudem nad Marną. Jedno z najważniejszych starć I wojny światowej, rozgrywało się od 5 do 9 września 1914 i pochłonęło blisko 500 tysięcy ofiar. Nad Marną wojska francuskie zatrzymały niemieckie natarcie, które według planu wojny błyskawicznej  miało w krótkim czasie wyeliminować Francję z wojny i tym samym przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zamiast błyskawicznego zwycięstwa, Niemcy musieli prowadzić wyczerpującą wojnę pozycyjną w okopach.

Bitwa warszawska
UM Radzymin

8. Bitwa warszawska,  stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 pomiędzy wojskami polskimi a bolszewickimi, przeszła do historii pod nazwą „cudu nad Wisłą”. Zwycięska dla Polski bitwa, pozwoliła utrzymać jej niedawno odzyskaną niepodległość oraz zahamować rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej, chroniąc przy tym Europę Zachodnią przed bolszewizmem.  Starcie, w którym po obu stronach brało udział ponad 100 tysięcy żołnierzy, ukazało siłę militarną Polski oraz kunszt wojskowy głównodowodzącego Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników.

Zwiedzanie: Rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej (jeszcze inne niż te w filmach „Bitwa Warszawska” i „Przedwiośnie”) odbywają się co roku w Ossowie. Na specjalnej stronie dowiecie się wszystkich szczegółów o samej bitwie. W planach są budowy dwóch muzeów o futurystycznych kształtach, upamiętniających bitwę. W Ossowie i Radzyminie. Póki co można odwiedzić wiele pamiątek i cmentarzy rozsianych po całym Mazowszu

obronimy moskwe plakat
Plakat propagandowy

10. Bitwa pod Moskwą, jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej, rozgrywająca się od października 1941 do stycznia 1942 pomiędzy siłami wojskowymi III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Zwycięstwo wojsk radzieckich zatrzymało idące w niesłychanym tempie niemieckie natarcie i tym samym uchroniło stolicę i cały kraj od upadku. Porażka Rosjan w tej bitwie stawiała by Niemców na zwycięskiej pozycji, mieliby oni realne szanse na zwycięstwo w całej wojnie.
Starcie pod Moskwą było jedną z najkrwawszych bitew w historii, mogło w niej zginąć nawet milion żołnierzy, jednak pozwoliło Armii Czerwonej przejść do kontrofensywy i zatrzymać się dopiero w Berlinie w 1945 roku.

Zwiedzanie: Aby lepiej poznać historię walka na froncie wschodnim i punkt spojrzenia na wojnę ze strony Rosjan trzeba udać się do Muzeum Wielkiej Wojny Patriotycznej (tak ją nazywają) w Moskwie, pełnej dioram, rekonstrukcji bitw – również tej – i pamiątek historycznych.

CZEKAMY NA WASZE KOMENTARZE. KTÓRE BITWY HISTORYCZNE ZASŁUGUJĄ NA MIANO NAJBARDZIEJ PRZEŁOMOWYCH W HISTORII EUROPY? GDZIE JESZCZE WARTO POJECHAĆ, ZOBACZYĆ CIEKAWE REKONSTRUKCJE BITEW? PISZCIE!Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI