Pomysły Na weekend w Europie Mediolan w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć we włoskiej stolicy mody i designu

Mediolan w 48 godzin. Co trzeba koniecznie zobaczyć we włoskiej stolicy mody i designu

Mediolan to miasto kontrastów – z jednej strony niesamowite zabytki pamiętające czasy średniowiecza, z drugiej strony nowoczesna zabudowa, luksusowe ulice przy których aż roi się od sklepów największych projektantów. To duże, głośne miasto, które na pierwszy rzut oka nie wzbudza jakiegoś szczególnego zachwytu, jednak można tu znaleźć również urocze małe kawiarenki i spokojne zaułki. Jedno jest pewne – Mediolan to włoska stolica mody i wzornictwa oraz miasto, gdzie na pewno nie można się nudzić.

AirplaneTRANSPORT:  system komunikacji miejskiej w Mediolanie jest bardzo dobrze zorganizowany i rozbudowany. Można poruszać się tu tramwajami, autobusami, trolejbusami oraz metrem. Ten ostatni sposób poruszania się jest bez wątpienia najbardziej wygodny i najszybszy. Znajdują się tu 3 linie metra (czerwona, zielona, żółta plus kolejka podmiejska – głównie podziemna AKA- kolor niebieski), 9 linii tramwajów kursujących po mieście oraz ponad 80 linii autobusowych i 4 linie trolejbusowe. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Jak dojechać do Mediolanu z lotniska w Bergamo?

mediolan katedra
fot. alex hanoko / flickr.com / CC

1. Katedra, znajduje się na jednym z najbardziej popularnych i najbardziej zatłoczonych placów Europy – Piazza del Duomo. Jej imponująca, bogato zdobiona fasada zbudowana w stylu gotyku płomienistego robi niesamowite wrażenie (zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy światło pięknie się od niej odbija). O wspaniałości kościoła niech świadczy chociażby fakt, że „dopieszczana” była przez kilka wieków przez wielu znakomitych włoskich, francuskich, niemieckich architektów i rzeźbiarzy. Koniecznie trzeba wejść do środka katedry zdominowanego przez liczne kolumny i ozdobionej kolorowymi odblaskami witraży, na dach świątyni, na tarasy widokowe, z których rozpościera się cudny widok na miasto, a także do skarbca i krypt z urną, w której spoczywają prochy św. Bartolomeusza
Zobacz więcej na stronie katedry. 

2. Zamek Sforzów, to zbudowana przez Viscontich okazała ceglana forteca wybudowana na planie kwadratu (przebudowana później  przez Francesca Sforzę). Forteca otacza okazały dziedziniec, a w dawnych budynkach mieszkalnych mieści się bardzo interesujące Castello Musei Civici (właściwie zespół kilku mniejszych muzeów) prezentujących znakomite dzieła takich artystów jak Giovanni Bellini, Tycjan czy Michał Anioł (słynna Pieta Rondanini – ostatnie dzieło mistrza), a także zbiory archeologiczne czy sztuki użytkowej.

muzeum bagatti mediolan
fot. Harshil.Shah / flickr.com / CC

3. Palazzo BagattiValsecchi, okazała budowla, której wnętrza udostępnione są do zwiedzania. Możemy przejść po znakomitych salonach, bibliotece, sypialni, zobaczyć interesującą czerwoną komnatę – z meblami dziecięcymi, galerią broni czy jadalnię ze znakomitym wyposażeniem. Sam budynek pałacu jest dość interesujący- podwójna fasada budynku połączona jest malowniczą loggią.

4. Kościół Santa Maria delle Grazie, uznawany za perełkę renesansu, dawny kościół dominikański, której budowniczym był między innymi Donato Bramante (jego dziełem jest wspaniałe prezbiterium zwieńczone kopułą). Wewnątrz znajduje się słynna Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci (w dawnym klasztornym reflektarzu).

Pinacoteca di Brera mediolan
fot. Davide „Dodo” Oliva / flickr.com / CC

5. Pinacoteca di Brera, to wspaniałe muzeum sztuki , które mieści się w XVII wiecznym pałacu Jezuitów. Można zobaczyć tu dzieła takich artystów jak: Giovanni Bellini, Donata Bramante, El Greco, Rubensa, Rembrandta i wielu innych. Na dziedzińcu stoi zaś wykonany z brązu pomnik Napoleona Bonaparte (był twórcą galerii).

6. Muzeum Nauki i Technologii Leonarda da Vinci, mieści się w dawnym benedyktyńskim klasztorze. To bardzo dobrze wyposażone muzeum prezentujące historię rozwoju nauki i techniki począwszy od astronomii po najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne. Najciekawsza jest jednak sekcja poświęcona tylko i wyłącznie znakomitym wynalazkom Leonarda da Vinci, które zostały tam w formie modeli odtworzone na podstawie oryginalnych szkiców mistrza. UWAGA! Atrakcja dla dzieci – łódź podwodna Toti.

7. Pinacoteca Ambrosiana, również znajduje się w zabytkowym budynku – tym razem w XVII wiecznym Pałacu z biblioteką kardynała Borromea. Biblioteka może poszczycić się ogromną kolekcją zbiorów – jedną z największych na całym świecie, między innymi znajdują się tu Rysunki Leonarda da Vinci, czy Kodeks atlantycki. Do największych atrakcji muzeum niewątpliwie zalicza się dzieło Leonarda da Vinci Portret Muzyka, a także jedyny obraz przedstawiający martwą naturę Caravaggia – Kosz z Owocami.

8. Muzeum Poldi Pezzoli, kolejne ciekawe muzeum posiadające w swojej kolekcji zegary, tkaniny, broń, dywany (niegdyś była to prywatna kolekcja). Możemy zobaczyć tu również znakomite dzieła Belliniego, Canaletta, Lotta, Perugina i wielu innych przedstawicieli szkoły lombardzkiej i nie tylko

9. Kościół S. Ambrogio, kościół ma długą historię, został ufundowany w IV wieku przez świętego Ambrożego a jego wnętrze zachwyca przede wszystkim romańsko-bizantyjska ambona, pochodzący z IX wieku ołtarz oraz średniowieczne mozaiki w jednej z bocznych kaplic. Warto jest też wejść do krypt, gdzie znajdują się szczątki świętego Ambrożego, a także świętych Protazego i Gerwazego.

san lorenzo mediolan
fot. Rafel Miro / flickr.com / CC

10. Bazylika S. Lorenzo Maggiore, zbudowana na planie ośmioboku już w IV wieku (później przebudowana). Wnętrze zachwyca, podobnie jak portyk z szesnastoma kolumnami rzymskimi prosto ze starożytnego Mediolanu. W kaplicy S. Aquilino znajdują się wczesnochrześcijańskie mozaiki.

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Mediolanie?

Warto jest się przejść po najbardziej prestiżowej i eleganckiej ulicy Mediolanu – Via Monte Napoleone, która ciągnie się wzdłuż wspaniałych neoklasycystycznych pałaców i luksusowych sklepów, zobaczyć budynek jednego z najbardziej popularnych teatrów operowych La Scala, Drapacz Chmur Pirelli, niezwykle oryginalną rzeźbę – kolorową nić i igłę na Plazza Cadorna, a także nową dzielnicę Fiera Mediolan Rho – Pero z nowoczesną zabudową Targów Mediolańskich.

Do Mediolanu (Bergamo) możemy dolecieć z wielu polskich lotnisk tanimi liniami (np. Katowice, Warszawa, Gdańsk z Wizzair, Wrocław, Warszawa, Poznań z Ryanair). Bilety lotnicze do Mediolanu możemy „upolować” nawet za 40 – 60 zł.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Mediolanie | Zarezerwuj hotel w Mediolanie

JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC I ATRAKCJI MEDIOLANU? PISZCIE

Ilość komentarzy: 2 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • A ja dorzuciłbym jeszcze statuę Leonardo da Vinci 🙂

 • Ania says:

  Dodałabym, że aby zobaczyć Ostatnią Wieczerzę należy z dość dużym wyprzedzeniem zarezerwować bilety przez Internet. Grupy zwiedzających są ograniczone i wpuszczane na konretne godziny.

  Do miejsc wartych odwiedzenia polecam Parco Sempione – tu mediolańczycy się relaksują, piknikują grają w piłkę etc.

  Warto odwiedzieć też San Siro, nam udało się wejść za darmo na stadion podczas meczu drużyn młodzieżowych.

  Absolutnym hitem jest odbywający się w każdą ostatnią sobotę (lub niedzielę, nie pamiętam teraz dokładnie) rynek staroci wzdłuż Navigli. Navigli to również piękne miejsce – idealne na wieczorny wypad na słynne włoskie aperitivo.

  W różne dni tygodnia odbywają się targi, tzw. Fiera, na których można kupić wszystko w dobrej cenie – włoskie produky spożywcze, ciuchy, starocie – wszystko.

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI