Na pierwszy rzut oka może nie zachwyca ale wystarczy przejść się w okolice Piazza del Duomo, by ulec urokowi tego miasta. Choć jest najbardziej luksusowym spośród wszystkich włoskich miast (jak na stolicę kultury, mody i designu przystało), to można znaleźć tu wiele atrakcji i ciekawych zabytków, które zwiedzimy bez nadwyrężania swojego portfela.
>> POLECAMY: Mediolan w 48 godzin – co koniecznie musisz zobaczyć we włoskiej stolicy mody
>> SPRAWDŹ: Darmowe atrakcje. Zwiedzanie np Rzymu, Barcelony, Paryża, Wiednia za free
Darmowe atrakcje turystyczne Mediolanu. Oto kilka darmowych propozycji do zwiedzania, które dla Was przygotowaliśmy i sprawdziliśmy podczas naszego niedawnego wypadu do Mediolanu:
1. Katedra, znajduje się na jednym z najbardziej popularnych i najbardziej zatłoczonych placów Europy –Piazza del Duomo. Jej imponująca, bogato zdobiona fasada zbudowana w stylu gotyku płomienistego robi niesamowite wrażenie (zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy światło pięknie się od niej odbija). O wspaniałości kościoła niech świadczy chociażby fakt, że „dopieszczana” była przez kilka wieków przez wielu znakomitych włoskich, francuskich, niemieckich architektów i rzeźbiarzy. Surowe wnętrze zdobione przez odbijające się od XV i XVI- wiecznych witraży światło kontrastuje z fasadą świątyni. Za darmo wejdziemy też do krypt z urną, w której spoczywają prochy św. Bartolomeusza. Niestety największa atrakcja – czyli spacer po tarasach widokowych katedry, na dachu pośród ponad setki rzeźb jest płatne (7€ w przypadku wejścia schodami). Więcej informacji znajdziecie tutaj
2. Dom Manzoniego, to miejsce gdzie przez ponad 60 lat mieszkał znakomity włoski pisarz romantyczny (znany zwłaszcza z dzieła – włoskiej powieści historycznej Narzeczeni) Alessandro Manzoni. Zwiedzić tu możemy okazałą bibliotekę pisarza, gabinet a także zobaczyć liczne po nim pamiątki, jak chociażby ilustracje do wcześniej wspomnianego dzieła. Muzeum otwarte jest od 9:00 do 12:00 i od 14:00 do 16:00 (od wtorku do piątku). Zobacz więcej na stronie muzeum.
3. Galerię Vittorio Emmanuelle, znajduje się jakieś 200 metrów od Katedry i jest niesamowitą olbrzymią galerią handlową zbudowaną na planie krzyża i przykrytą szklanym dachem umocowanym na stalowym stelażu. Ciężko jest podziwiać ten XIX – wieczny cud architektury, bo zwykle jest tu tłoczno i gwarno (nawet poza sezonem). Spacer po pasażu handlowym, wzdłuż którego ciągną się neorenesansowe kamienice ze sklepami, kawiarniami, butikami, księgarniami – mimo tłoku – jest wielką przyjemnością.
4. Cmentarz Monumentalny, powstał w latach 1863 – 1866 i jest swego rodzaju muzeum – skansenem. Zobaczyć tu można wiele wspaniałych zabytkowych rzeźb, pomników, kapliczek, okazałych grobów rodzinnych, płyt nagrobnych reprezentujących różne style. Na cmentarzu pochowani zostali słynni Włosi jak: wspomniany wcześniej Manzoni, Verdi, Toscanini. Plan cmentarza, godziny otwarcia i inne informacje znajdziesz na stronie cmentarza.
5. Kościół S. Ambrogio, ufundowany został przez świętego w IV wieku. Na uwagę zasługuje wspaniały „dziedziniec”, a wewnątrz romańsko-bizantyjska ambona, ołtarz z IX wieku i mozaiki z V wieku. W krypcie kościelnej znajdują się szczątki Ambrożego, Gerwazego oraz Protazego.
Bazylika S. Lorenzo Maggiore, podobnie jak poprzedni kościół, tak i ten powstał w IV wieku i w jego wystroju dominuje styl romańsko-bizantyjski z mrocznym wnętrzem rozświetlonym jedynie przez zapalane przez wiernych i turystów świece i znicze (niestety by wejść do najstarszej części – kaplicy z wczesnochrześcijańskimi mozaikami trzeba zapłacić).
Niezwykle interesujące jest otoczenie kościoła, zdominowane przez portyk z szesnastoma kolumnami rzymskimi ze starożytnego Mediolanu.
6. W piątki po godzinie 14:00 możemy wejść za darmo do muzeów znajdujących się w Zamku Sforzów (wstęp na teren zamku jest bezpłatny). Zbudowana przez Viscontich okazała ceglana forteca wybudowana na planie kwadratu (przebudowana później przez Francesca Sforzę) jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Forteca otacza okazały dziedziniec, a w dawnych budynkach mieszkalnych mieści się bardzo interesujące Castello Musei Civici (właściwie zespół kilku mniejszych muzeów) prezentujących znakomite dzieła takich artystów jak Giovanni Bellini, Tycjan czy Michał Anioł (słynna Pieta Rondanini – ostatnie dzieło mistrza), a także zbiory archeologiczne czy sztuki użytkowej.
Co jeszcze warto zobaczyć za darmo:
Za darmo warto zobaczyć również najsłynniejszy chyba teatr La Scala, który pochodzi z XVII wieku (choć szczerze mówiąc fasada nie zrobiła na nas wrażenia, za to wnętrza tak – trzeba jednak kupić bilet), za darmo można wejść w piątek po 14:00 do Miejskiego Muzeum Archeologicznego, które znajduje się w dawnym klasztorze benedyktyńskim, a zobaczyć tam możemy pozostałości murów obronnych i wiele znalezisk z różnych okresów historycznych. Miłośnicy sztuki powinni wejść też do Muzeum XIX wieku, które znajduje się we wspaniałej XVIII – wiecznej willi Belgiojoso Bonaparte. Godny zobaczenia jest również monumentalny gmach (jeden z największych w Europie) Dworca Centralnego (w obecny jego kształt „maczał palce” Benito Mussolini), a także dawny XVI – wieczny szpital Ca’ Granda, w którym mieści się dzisiaj uniwersytet.
GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Mediolanie | Zarezerwuj hotel w Mediolanie
JAKIE SĄ WASZE PROPOZYCJE DARMOWYCH ATRAKCJI I ZABYTKÓW MEDIOLANU? PISZCIE, CZEKAMY!
Do Włoch wrócimy pewnie jeszcze nie raz więc na pewno się przyda 🙂