Fakultatywne w Bułgarii Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Neseber, czyli bułgarska Rawenna

Wycieczki fakultatywne w Bułgarii: Neseber, czyli bułgarska Rawenna

nesseber nessebyr bułgaria

Neseber (Nesebyr) zwane „miastem 40 cerkwi” lub „bułgarską Rawenną” to zaskakująco piękne miasto znajdujące się około 3 km. od Słonecznego Brzegu. Już samo położenie miasta jest dość ciekawe, bo leży na skalistej wysepce, która połączona jest ze stałym lądem jedynie wąską groblą o długości 400 metrów. To jedno z najstarszych miast europejskich i wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO.

Zwiedzanie starej części miasta to wielka przyjemność, która zaczyna się już na prowadzącej do miasta grobli, gdzie zlokalizowane są dwa odrodzeniowe wiatraki bardzo znane z widokówek. Nieco dalej ciągną się fortyfikacje-mury obronne otaczające miasto i pochodzące w niektórych miejscach z VI w. p.n.e. Nesebyr przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem a przede wszystkim wspaniałą zabudową w stylu czarnomorskim. Charakteryzuje się on tym, że fundamenty i parter domów zbudowane są z kamienia, a dalsze piętra z drewna z licznymi elementami dekoracyjnymi i okiennymi wykuszami. Jak już zostało wspomniane Neseber nazywany jest miastem 40 cerkwi (choć wcześniej było ich 80), które powstały dzięki licznym darom pieniężnym w czasie rozbudowy miasta za czasów cara Iwana-Aleksandra. Najstarszą z nich, z przełomu IV i V w. Stara Metropolija jest największą, trzynawową bazyliką służącą biskupom. Gdy narodził się w XIII i XIV w.  nowy styl architektoniczny w Nesebyrze zwany malarskim (charakteryzuje się wznoszeniem budowli naprzemiennie z jasnych ciosów i czerwonej cegły uzupełnionych licznymi dekoracjami wykonanymi z ceramiki) zaczęto budować w tym właśnie stylu, a najstarszym jego przykładem jet pochodząca z XIII w. cerkwia Sweti Archangeli Michaił i Gawraił.

Nesebyr jest więc miejscem, który może być interesujący zarówno dla turystów, którzy interesują się architekturą, historią, jak i tych którzy chcą odpocząć na jednej ze spokojnych, malowniczych uliczek miasta.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO NESEBYRU?

Przykładowy ramowy program wycieczki: 1. Wyjazd autokarem  z hoteli do Nesebyru. 2. Na miejscu zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem starego miasta. Spacer po krętych, brukowanych uliczkach, podziwianie charakterystycznej zabudowy, podziwianie licznych cerkwi oraz wspaniałego krajobrazu. Przerwa na czas wolny, lunch. 3. Powrót do hoteli w godzinach popołudniowych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 20-30€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W NESEBYR? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI