Fakultatywne w Bułgarii Bułgaria, wycieczki fakultatywne: Wielkie Tyrnowo, Arbanasi | Opinie | Ceny

Bułgaria, wycieczki fakultatywne: Wielkie Tyrnowo, Arbanasi | Opinie | Ceny

wielkie tyrnowo carewiecWielkie Tyrnowo nazywane było w Drugim Cesarstwie Bułgarskim Drugim Konstantynopolem i Miastem Carów, wtedy też miasto nad rzeką Jantrą było stolicą Cesarstwa. Dla miasta charakterystyczne są cztery wzgórza: Cerewec, Momina Krepost, Trapezica i Sweta Gora i to, że położone jest na klifach głębokich wąwozów.
Najbardziej interesującym miejscem w mieście, przyciągającym wielu turystów z całego świata jest wspomniane wcześniej wzgórze Cerewec na którym dumnie wznosi się spowita w chmurach twierdza okolona grubymi murami. Prowadzi do niej kamienna grobla nad rzeką Jantrą.
By dotrzeć na wzgórze trzeba przejść wzdłuż wytyczonej wśród kamiennych domów i innych dawnych zabudowań (zachowały się na stokach Carewca fragmenty aż 400 średniowiecznych domów, 22 cerkwi, 4 cerkwi i bizantyjskiej bazyliki)  wijącej się, malowniczej ścieżki. Warto to zrobić, bo na samym szczycie wzgórza znajduje się XIII wieczna cerkiew Patriarsza– matka bułgarskich cerkwi, która w średniowieczu była siedzibą najwyższych władz prawosławnych i wspaniały widok na miasto, rzekę i urwiska skale.
Tutaj zobaczyć można również pałac patriarszy oraz domy innych hierarchów kościelnych i carski pałac, a także budowle gdzie stracony został władca Cesarstwa Łacińskiego- Baldwin, od jego imienia nazwano bastion ten Wieżą Baldwina. Na przeciwległym krańcu twierdzy znajduje się kolejne, słynące z niechlubnych wydarzeń miejsce- Skała Straceń, gdzie pozbawiani byli życia poprzez zrzucanie ich ze wzgórza spiskowcy.

Kolejne wzgórze w mieście- Sweta Gora to miejsce gdzie zamieszkiwali liczni mnisi, których głównym zajęciem było przepisywanie i tłumaczenie ewangeliarzy. Dzisiaj zobaczyć tu można obelisk upamiętniający powstanie Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego a także Uniwersytet Cyryla i Metodego.
Pomiędzy Cerewcem a wzgórzem Trapezica (gdzie w średniowieczu zamieszkiwali członkowie wyższego kleru) znajduje się podgrodzie- Asenova. Tam właśnie wiedli swoje życie rzemieślnicy i niższy kler. Zachowały się w podgrodziu między innymi cerkwie, najważniejszą z nich jest cerkiew pod wezwaniem Sweti Czetyrdeset Myczenici, gdzie znajdują się kolumny upamiętniające zwycięstwa carów.

W niewielkiej odległości od Wielkiego Tyrnowa znajduje się miasto- rezerwat architektoniczny Arbanasi. Miasto wraz z jego zabudowaniami znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Niegdyś słynęło z handlu, bardzo rozwiniętego rzemiosła, głównie skórzanego, co przyniosło miastu a zwłaszcza wśród kupców duże bogactwo, które należało strzec i chronić (ich domy budowane były jak małe twierdze z grubymi murami, licznymi pomieszczeniami, sekretnymi schowkami i masywnymi umocnionymi drzwiami).
W mieście zachowało się aż 144 charakterystycznych, nigdzie indziej nie spotykanych budynków mieszkalnych- małych twierdz, 5 cerkwi-niskich i bez kopuł- zgodnie z rozporządzeniem władz osmańskich oraz 2 klasztory. Nic więc dziwnego, że zespół ten znajduje się na liście UNESCO.

JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO WIELKIEGO TYRNOWA?

1. Wyjazd z hoteli do miasteczka- rezerwatu architektonicznego Arbanasi. Zwiedzanie miasta, przechadzka po wąskich uliczkach, podziwianie niewielkich, by nie sięgały powyżej głowy Turka siedzącego na koniu cerkwi, a także charakterystycznej zabudowy mieszkalnej.
2. Transfer do Wielkiego Tyrnowa, tam zwiedzanie twierdzy Cerewec na wzgórzu. Podziwianie starych zabudowań, pięknych krajobrazów.
3. Wieczorem pokaz „Światło i Dźwięk”, kolacja.
4. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.

RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: WYGODNE BUTY, NAKRYCIA GŁOWY
CENA: około 60€

A WAM, JAK PODOBAŁO SIĘ NA WYCIECZCE W WIELKIM TYRNOWIE? CZY WARTO SIĘ NA NIĄ WYBRAĆ?

 

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 90 tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. W maju wyślemy Wam jako pierwszym ekskluzywny prezent. Za darmo!