Warna to miasto, które znane jest Polakom głównie dzięki przydomkowi króla Władysława III (zwanego Warneńczykiem) a także słynie jako oblegany przez turystów kurort z licznymi letniskami które wokół miasta powstały.
W miejscu nieco oddalonym od centrum, gdzie niegdyś znajdowała się wieś Władisławowo zobaczyć można pole bitewne (dziś park-mauzoleum gdzie znajdują się również dwa bardzo stare trackie kurhany) gdzie poległ król polsko-węgierski Władysław podczas krucjaty przeciwko Turkom. Tutaj znajduje się jego symboliczne mauzoleum a także makieta pola bitwy, broń, chorągwie, ordery i inne przedmioty związane z tym wydarzeniem.
Na peryferiach miasta znajduje się również zrekonstruowana prabułgarska wioska, która można przyrównać do naszego Biskupina o nazwie Fanagorija. Można tam zobaczyć w jaki sposób żyli, pracowali, bawili się, jakie stroje nosili i jakich narzędzi używali dawni mieszkańcy drewnianego miasta.
Już w centrum podziwiać można między innymi odrodzeniową wieżę zegarową, neobarokowy budynek opery, przypominającą cerkiew Aleksandra Newskiego w Sofii- chram-pomnik Sweto Uspenie Bogorodiczno ze wspaniałym ikonostasem, pięknymi freskami i złotymi kopułami a także inne cerkwie: ormiańską Sweti Sarkis, wotywną Sweti Nikoła oraz wyremontowanym w latach 90′ meczet Azizie. Ponadto znajdują się tu także pozostałości budowli rzymskich- między innymi jednych z największych term rzymskich, resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku i wiele innych atrakcji nie tylko architektonicznych i historycznych.
Jedną z takich atrakcji jest niewątpliwie Muzeum Kukiełek ze zbiorami liczącymi ponad 130 laleczek a także galerie gdzie między innymi organizowane są liczne przedstawienia, również kukiełkowe. Kolejnym, już zupełnie innym muzeum jest Muzeum Archeologiczne słynące głównie z najstarszych na świecie wyrobów jubilerskich i monet jakie są tam zaprezentowane. W Nadmorskim Parku gdzie można pospacerować wzdłuż zacisznych alejek, odpocząć na ławkach czy małych kawiarenkach znajduje się między innymi Akwarium gdzie podziwiać można różne najdziwniejsze nawet stworzenia żyjące z wodach Morza Czarnego, dalej znajduje się Planetarium, Muzeum Historii Naturalnej, ZOO, Delfinarium i Terrarim.
Warna jest miastem, które warto odwiedzić całą rodziną, są tu bowiem atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych jej członków. Dzieci przepadają za zbiorami znajdującymi się w Muzeum Kukiełek a także cieszą się ze spotkania z delfinami i innymi stworzeniami jakie mogą oglądać w budynkach zlokalizowanych w Parku Nadmorskim.
Będąc z Warnie warto jest pojechać nieco dalej (18 km. na zachód od miasta) by zobaczyć coś naprawdę zadziwiającego. Gdy dojedzie się na miejsce, na pierwszy rzut wydaje się, że niewielki obszar pokryty dość grubą warstwą piasku usiany jest ruinami kolumn wspierających niegdyś antyczne świątynie. Nic bardziej mylnego. Rezerwat Pobiti kamyni (Kamienny Las) jest miejscem gdzie podziwiać można nie dzieła architektoniczne stworzone przez człowieka lecz dzieła stworzone przez samą naturę a mianowicie skamieniałe drzewa.
JAK WYGLĄDAJĄ WYCIECZKI FAKULTATYWNE DO WARNY?
Przykładowy ramowy program wycieczki:
1. Wyjazd ranem z hoteli autokarem w kierunku Warny.
2. Na miejscu uczestnicy wycieczki udają się najpierw do Parku Nadmorskiego gdzie znajduje się Delfinarium. Tam biorą udział w przedstawieniu z udziałem tych sympatycznych i bardzo inteligentnych ssaków- pokaz tresury.
3. Przejazd autokarem po mieście wzdłuż najbardziej popularnych zabytków. Następnie zwiedzanie Muzeum Lalek i udział w przedstawieniu (w zależności od organizatora- zwiedzanie Muzeum Lalek lub cerkwi katedralnej NajświętszejMarii Panny).
4. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie miasta, spacer, odpoczynek, lunch.
5. Powrót do hoteli w godzinach wieczornych.
RODZAJ WYCIECZKI: HISTORIA, PRZYRODA
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ: NAKRYCIA GŁOWY, OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
CENY: około 25-35€
Kamienny Las – z dobrym przewodnikiem, to bardzo ciekawa wycieczka. Można dowiedzieć się 3 najprawdopodobniejszych teorii powstania tego fenomenu. Można porobić sobie kilka fajnych zdjęć, postać w kręgu „płodności” oraz wynieść w kieszeni jeden z kamieni. Ale bez dobrego przewodnika – będą to tylko skały. Tylko ładne zdjęcia pozostają;)