Pomysły Na weekend Gdzie jechać we dwoje Artystyczne Montmartre przyciąga nas jak magnes. A kiedyś zwykła… wioska

Artystyczne Montmartre przyciąga nas jak magnes. A kiedyś zwykła… wioska


Montmartre, to dziś dzielnica Paryża, która przyciąga turystów jak magnes, ale mało kto wie, że niegdyś była to samodzielna wioska (gdzie uprawiano zboże, które mielono w młynach, a także uprawiano winorośl). Oprócz znajdującej się tutaj słynnej Bazyliki Sacre Coeur, mamy okazję przenieść się tutaj w magiczny świat paryskiej cyganerii końca XIX wieku. Ten szczególny, artystyczny klimat dzielnicy widoczny jest zwłaszcza na głównym placu – w jej sercu, czyli Place du Tertre. I gdzie jeszcze?

Podczas naszej kolejnej, chyba już czwartej wizyty w Paryżu, postanowiliśmy skupić się na dzielnicy Montmartre, tutaj także zamieszkaliśmy. Po to tylko, żeby wcześnie rano ruszyć na odkrywanie zakątków tej najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża. Polecamy także Wam wczesne zwiedzanie Montmartre. Będziecie zdziwieni, że może tu być tak mało ludzi. Wiadomo przecież, że każda wycieczka przybywająca do Paryża musi pojawić się na Montmartre. Ale dopiero około południa. Latem, gdy temperatury mogą przekraczać nawet 35 stopni, wczesne zwiedzanie także wydaje się być uzasadnione.

Bazylika Sacre Coeur

Choć trudno w to uwierzyć patrząc jak płaski jest Paryż, to Montmartre znajduje się na wapiennym wzgórzu, na którego szczycie wznosi się charakterystyczna biała, lśniąca w słońcu budowla – Bazylika Serca Jezusowego. Z tarasu widokowego przed jej drzwiami wejściowymi rozpościera się niesamowita panorama na Paryż, a dzwonnica kryje nie lada skarb – jeden z największych dzwonów na całym świecie (Savoyarde). Do świątyni prowadzą charakterystyczne schody, na których lubią przesiadywać turyści. Zwłaszcza o zachodzie słońca. To jednak nie jest jedyna droga prowadząca do bazyliki. Można bowiem dostać się tam kolejką linowo-terenową. Podróż trwa chyba z trzy minuty.

Paryska bohema

Ale to nie jedyna atrakcja turystyczna, która czeka tutaj na turystów. To przecież miejsce ulubione przez znanych nam wszystkim artystów końca XIX wieku. Wystarczy wymienić chociażby Edgara Degas, Pabla Picasso, Henri de Toulouse – Lautrec. Ten ostatni upodobał sobie szczególnie tematykę nocnego życia, kabaretów z Moulin Rouge na czele jako inspirację do swoich obrazów, plakatów i szkiców. Po uliczkach Montmartre spacerował także Auguste Renoir – jeden z czołowych przedstawicieli nowego nurtu w malarstwie – Impresjonizmu, czy Paul Verlaine – też impresjonista, „malujący” jednak swoje pejzaże nie pędzlem a słowem. Jednym z obowiązkowych punktów dla zwiedzających dzielnicę turystów jest Dom Vincenta van Gogha, w którym mieszkał wraz ze swoim bratem Theo. Również dzisiaj możemy doświadczyć chociaż w jakiejś niewielkiej części atmosfery artystycznego Montmartre spacerując po Place du Tertre, gdzie wielu malarzy prezentuje swoje dzieła.

Winnica i młyn Montmartre

Dawniej Montmartre było samodzielną wioską, której mieszkańcy nie należeli do najbogatszej, a nawet do bogatej czy średniej warstwy społecznej. Charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu  były wiatraki, czy winnice. Wiatrak pozostał jeden – to Moulin de La Galette, w którym powstała słynna kawiarnia i kabaret. Częsty motyw obrazów wielkich malarzy końca wieku. Podobnie jak winnica, która wznosi się w niewielkiej odległości od budynku kolejnego ulubionego miejsca XIX wiecznej cyganerii, czyli  kabaretu – Lapin Agile ( z charakterystycznym królikiem). Jest to ponoć najstarsza winnica Paryża, co roku jesienią odbywa się tu także święto winobrania.

Moulin Rouge i kawiarnia z Amelii

Artystów na Montmartre przyciągały raczej prozaiczne sprawy – najtańsze w całym mieście mieszkania, czy możliwość obserwowania codziennego życia najbiedniejszej grupy społecznej, w tym kobiet lekkich obyczajów, a także bujne życie nocne toczące się w domach publicznych i kabaretach. Nieco poza centrum dzielnicy wznosi się jeden z najpopularniejszych, czyli Moulin Rouge, który został otwarty w 1889 roku. Przedstawienia muzyczne, a także tancerki, aktorki i śpiewaczki kabaretu stały się ulubionym motywem twórczości artysty Henriego Toulouse-Lautrec. Do niedalekiej Cafe des Deux Moulins ciągną natomiast miłośnicy filmu Amelia. W lokalu tym pracowała główna bohaterka. Stoliki są pełne, mimo, że ceny to najniższych nie należą.

Cmentarz Montmartre

Dalida, Degas, Dumas, Ofenbach, Stendhal, Zola to tylko niektóre wielkie osobistości pochowane na cmentarzu Montmartre. Jest to jednej z bardziej znanych i ważniejszych, obok Montparnasse i Pere Lachaise paryskich cmentarzy. Spacerując alejkami, wzdłuż często zabytkowych nagrobków i rzeźb będących dziełami sztuki dostrzeżemy także polski akcent. I to jaki. Na cmentarzu Montmartre pochowany został Juliusz Słowacki, którego szczątki przeniesiono później na Wawel. Pozostał jednak nagrobek z wiele mówiącym napisem „Wielki polski poeta”.

Metropolitan i Mur „Kocham Cię”

Wiele stacji paryskiego metra ma piękne fantazyjne kształty i zdobienia. Najbardziej oryginalne oczywiście są te w stylistyce Secesyjnej czyli Art Noveau. Jest ich kilkanaście a najsłynniejszy znajduje się na placyku Abbesses (Metropolitan). No i jeszcze jedno. Skoro Montmartre jest tak romantyczną dzielnicą, to nie może zabraknąć, także i atrakcji idealnej dla zakochanych. To Mur Kocham Cię (Les mur des Je t’aime). Wiele romantyzmu tak naprawdę tu nie ma. To po prostu ściana budynku, na której wiele razy napisano zwrot „kocham cię” w ponad 300 językach.

 

Kluczowe stacje metra, z których najlepiej wyruszyć na zwiedzanie dzielnicy to: Abesses, Lamarck – Caulaincourt lub Château Rouge. Tym, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o Paryżu (a w szczególności o Montmartrze i ówczesnej Cyganerii z malarzem oraz grafikiem Henri de Toulouse – Lautreca na czele) przełomu wieków polecamy bardzo interesującą książkę Pierre La Mure „Moulin Rouge”.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Paryżu | Zarezerwuj hotel w Paryżu

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI