Mapa Architektura 48 godzin w Oslo. Co zobaczyć, co zwiedzić w stolicy Norwegii

48 godzin w Oslo. Co zobaczyć, co zwiedzić w stolicy Norwegii


Oslo – stolica Norwegii i jej największe miasto powstało XI wieku i jest malowniczo położone nad Fiordem Oslo- Oslofjord (nie jest fiordem w znaczeniu geograficznym, a raczej zatoką). Choć w Oslo nie ma jakiś spektakularnych zabytków, to z pewnością możemy uznać, że miasto jest mekką dla miłośników sztuki i przeróżnych muzeów i galerii. Warto udać się na Półwysep Bygdoy gdzie znajdują się chyba najbardziej interesujące muzea i jeden z największych skansenów w całej Europie.

fot. Oslo panorama/ fot. Lars T / flickr.com / CC

Oslo posiada bardzo rozbudowaną i sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej. Znajduje się tutaj 6 linii metra – w samym centrum miasta, kolejka podmiejska Flytoget, linie tramwajowe i ponad 60 linii autobusowych. Jazda komunikacją miejską jest dość droga (kupno biletu u kierowcy zwykle jest jeszcze droższe, niż normalnie w automacie czy kiosku), dlatego dobrym pomysłem przy zwiedzaniu miasta jest wykupienie Oslo Card (na 24, 48 lub 72 godziny, jeśli ją kupimy możemy darmowo korzystać z licznych atrakcji turystycznych opisanych w broszurze dołączonej do karty) umożliwiającej korzystanie z komunikacji miejskiej za darmo. Do największych atrakcji na Półwyspie Bygdoy można dostać się łodzią odpływającą spod Ratusza (można się tu dostać również autobusem)

Zwiedzanie Oslo w 2 dni lub na weekend. Co warto zobaczyć?

1. Muzeum Łodzi Wikingów, podobnie jak kilka innych muzeów, tak i to znajduje się na Półwyspie Bygdoy. Muzeum jest niezwykle ciekawe, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, ze względu na to, że można zobaczyć tu autenyczne łodzie wikingów z IX wieku, które znalezione zostały w ich kopcu pogrzebowym (Wikingowie chowali zmarłych z całym dobytkiem). Muzeum Kon – Tiki, kolejne ciekawe i zlokalizowane na Półwyspie muzeum poświęcone jest znanemu norweskiemu podróżnikowi Thorowi Heyerdahlowi. Nazwa muzeum wzięła się od lekkiej tratwy, którą eksplorator przepłynął w latach 40′ poprzedniego wieku z Peru do Polinezji (film nakręcony podczas wyprawy otrzymał Oscara). To oczywiście nie jedyna wyprawa podróżnika, będąc w muzeum możemy poznać historię wszystkich jego podróży.

fot. Muzeum Łodzi Wikingów / fot. jimg944 / flickr.com

2. Park Rzeźb Vigelanda, znajduje się w północno -wschodniej części centrum miasta i jest fragmentem ulubionego miejsca rekreacyno – wypoczynkowego mieszkańców, czyli Frogner Parken. Na terenie parku rzeźb (jak sama nazwa wskazuje) znajduje się ponad 200 rzeźb z brązu, żelaza oraz granitu. W znacznej mierze rzeźby przedstawiają ludzi w różnych etapach życia, symboliczne wizje życia autora tych dzieł sztuki, a jedną z najbardziej znanych jest  – Koło Życia a także inna nazwana Monolit, czyli obelisk prezentujący ciągłe wdrapywanie się, prześciganie ludzi na sam szczyt.

fot. Park Rzeźb Vigelanda / fot. HBarrison / flickr.com

3. Narodowa Galeria Sztuki, miłośnicy wielkiej sztuki powinni tu przyjść, by zobaczyć dzieła ze wszystkich stron świata – ze wspaniałymi przykładami dzieł norweskich artystów na czele. Dużym zainteresowaniem cieszy się w szczególności zbiór dział Edwarda Muncha ale też przedstawicieli impresjonizmu – Moneta, Maneta, Renoira, Degasa (niestety nie wszystkie są oryginałami). Tutaj też znajduje się pokaźny zbiór mniej znanych grafik – bardzo znanych malarzy (Picass, Goya, Lautrec), a także kolekcja rzeźb.

4. Skocznia narciarska Holmenkollen, jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów sportowych, która góruje nad miastem. Tak naprawdę to cały kompleks turystyczno – sportowy, czyli skocznia narciarska, symulatory skoków narciarskich oraz Muzeum Narciarstwa (w pomieszczeniach skoczni) prezentującą historię tej dyscypliny sportowej. Z wieży znajdującej się na szczycie skoczni rozciąga się wspaniały widok na miasto.

fot. Skocznia Holmenkollen / fot. Olivier Bruchez / flickr.com

5. Muzeum Ludowe, też znajduje się na Półwyspie Bygdoy i właściwie ciężko nazwać je muzeum, bo to raczej skansen na wolnym powietrzu – i to jednym z największych w całej Europie (grubo ponad 100 domów). Zobaczyć tu można jak wyglądało życie zarówno na wsi jak i w mieście w okresie od XVII do XIX wieku (chociaż najstarszy budynek pochodzi z XIII wieku). Mamy więc tutaj tradycyjne kamieniczki miejskie, warsztaty rzemieślnicze, w których do tej pory wyrabiane są przeróżne narzędzia, tradycyjną zabudowę wiejską, zwierzęta, które były hodowane na wsi ale też ludzi ubranych w tradycyjne stroje z różnych epok historycznych. Ciekawy jest również zbiór strojów ludowych właśnie z różnych regionów kraju ale też kolekcja zabawek, która w szczególności podoba się dzieciom.

fot. Kościół typu Stav w Muzeum Folkloru / fot.  shannonkringen / flickr.com

6. Pałac Królewski, wzniesiony został w XIX wieku na niewielkim wzgórzu, jest siedzibą monarszej rodziny i choć zwiedzać okazałe wnętrza można tylko w określonych dniach i to tylko w okresie wakacyjnym, to warto tu przyjść, by chociaż zobaczyć budowlę z zewnątrz. Można też pospacerować po ładnym parku lub też zatrzymać się o godzinie 13:30, by zobaczyć uroczystą zmianę warty przed pałacem.

7Akershus Zamek i Twierdza, twierdza zlokalizowana jest na półwyspie w samym sercu miasta i na jej teren można wejść za darmo. Dzisiaj rozległy teren otoczony murem obronnym jest miejscem gdzie organizowane są różne wydarzenie kulturalne, jest też uroczym miejscem rekreacyjnym. Znajduje się kilka muzeów i bardzo interesująca makieta miasta z różnych okresów historycznych. Zamek natomiast, którego dzieje sięgają XIV wieku, który później kilkakrotnie był przebudowywany  jest interesującym obiektem do zwiedzania – zwłaszcza wspaniałe wnętrza: sale bankietowe, wystawę historyczną, królewskie mauzoleum oraz kościół.

fot. Akershus / fot. Lars T / flickr.com

8. Katedra, pochodzi z XVII wieku i zwraca uwagę swoim pięknym witrażem, ołtarzem, amboną, rzeźbionymi organami oraz bogato zdobionym sklepieniem świątyni. Warto też wspomnieć, że wejść można tu za darmo (co w drogim Oslo jest szczególnie optymistyczną informacją). Warto jest też wstąpić do najstarszej budowli w całym mieście, czyli do Starego Kościółka Aker pochodzącego z XII wieku, a także przejść się po ładnych uliczkach zabudowanych drewnianymi domkami, ciągnących się w okolicy świątyni.

fot. Katedra w Oslo / fot.  WordRidden / flickr.com

9. Norweskie Muzeum Techniki, to miejsce, które gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Można tu wziąć udział w licznych eksperymentach związanych z wytwarzaniem i przeróbką prądu, a także znaczna część ekspozycji poświęcona jest ropie naftowej, przeróżnym środkom transportu i  urządzeń służących do liczenia. Częścią Muzeum Techniki jest Muzeum Telekomunikacji prezentujące historię rozwoju tej właśnie dziedziny.

10. Muzeum Muncha, to znów propozycja dla miłośników sztuki, a malarstwa w szczególności. Autor słynnego Krzyku – Edward Munch to jeden z najwybitniejszych i powszechnie znanych norweskich artystów. W muzeum, oprócz dzieł sztuki, które przekazane zostałe miastu przez samego Muncha, możemy też poznać biografię malarza. Zobaczymy tu oryginalny Krzyk, czy też Madonnę i ponad 5 tysięcy innych obrazów, rysunków i szkicy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Oslo:

Warto zobaczyć monumentalny gmach Ratusza, który wzbudza bardzo wiele emocji, od zachwytu po obrzydzenie. Fakt jest jeden – budynku nie da się nie zauważyć, jest wielki, zbudowany z czerwonej cegły i posiada dwie wieże. Można również zwiedzać jego wnętrze, które co roku gości wielu znakomitych ludzi podczas organizowanej tu uroczystości wręczania pokojowej Nagrody Nobla.Wieża Telewizyjna to też miejsce warte odwiedzenia, bo z platformy widokowej na jej szczycie roztacza się piękny widok na miasto. Ci, którzy czytali Dziką Kaczkę, pewnie z chęcią odwiedzą również Muzeum Ibsena – w jednym z mieszkań, w którym spędził resztę swojego życia dramatopisarz.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi w Oslo | Zarezerwuj hotel w Oslo

Napisz pierwszy komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Dołącz do naszego newslettera!

    Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI