Home Blog Nasze relacje i zdjęcia Al Karak: Historia wrednego Renalda i najwspanialszy zamek Krzyżowców [WIDEO]

Al Karak: Historia wrednego Renalda i najwspanialszy zamek Krzyżowców [WIDEO]

Autor: Ania Nowak | wtorek, 15.10.13 | 0 komentarzy

Miasteczko Al – Karak, gdzie znajdują się okazałe pozostałości dawnej twierdzy krzyżowców – Crac de Moabit, dumnie wznosi się na szczycie wzgórza, z którego roztacza się rozległy widok na surowe połacie jordańskiej ziemi. Zabytek znajduje się na trakcie handlowym, znanym już od czasów starożytnego Egiptu, zwanym Drogą Królewską. A to tylko jeden z kilkunastu cudownych i potężnych zamków, usianych na ziemiach dzisiejszego Libanu, Izraela, Syrii i  Jordanii. Te zamki wiele widziały…

IMG_1093


Karacki zamek, a właściwie forteca, wzniesiona została przez krzyżowców w połowie XII wieku i choć zabytek jest już leciwy, prezentuje się naprawdę bardzo okazale. By uzmysłowić sobie w jaki sposób krzyżowcy postawili takiego giganta na tym odludziu, koniecznie odwiedźcie ciekawe muzeum zamkowe, które mieści się w dolnej części kompleksu.
Ten olbrzym był główną obroną świata zachodniego przed ówczesnym „wschodem” a obok zamku Crack de Chevalier największym zamkiem umocnionej linii królestw krzyżowców w Ziemi Świętej. Jego druga nazwa do Crack de Moabit, ze względu na to, że tereny te, na pd-wsch od Morza Martwego nawet w czasach bilbijnych nazywane były Ziemią Moab. Oddzieloną od Amonitów i Judy Wąwozem Wadi Mujib.

IMG_1100

Po ruinach zamku możemy się swobodnie poruszać, pamiętając jednak o tym, że słońce grzeje tam niemiłosiernie (my byliśmy tam w maju, a i tak było naprawdę bardzo gorąco). By nieco uchronić się od słońca Marcin wszedł do „piwnic” zamku gdzie odkrył skrzynie pełne przeróżnych skarbów: dzbanów, płyt z reliefami, glinianych naczyń – wszystko to wyglądało tak, jakby ktoś przygotował je do transportu, jednakże co ciekawe – wszystko było ogromnie zakurzone. Być może, to wciąż trwające prace archeologiczne…

zamek al karak

Spacerując po ruinach natkniemy się na pomieszczenia, które pełniły rolę kuchni, zbrojowni, stajni i kaplicy. Nieco dalej wznosi się młodszy, bo dobudowany w XIII wieku donżon – wieża pełniąca funkcje obronne.

Z zamkiem wiąże się postać słynnego rycerza Renalda z Chatillon, który bronił twierdzy przed najazdam egipskiego sułtana Saladyna. Zapisał się na kartach historii jako niezwykle okrutny i bezwzględny przeciwnik muzułmanów i jakichkolwiek z imi układów. Jego głónym celem było zdobycie bogactwa wszekimi możliwymi środkami (na przykład napadał na karawany kupieckie i na pielgrzymów którzy zmierzali do Mekki, przez co kilkakrotnie zrywał pokojowe układy między Królestwem Jerozolimskim a muzułmanami).

RENALD Z CHATILLONOkrucieństwo Renalda sprawiło, że sułtan Saladyn postanowił własnoręcznie się z nim rozprawić. I tak też się stało. Po przegranej walce krzyżowców pod Hittin, Renald dostał się do niewoli, a Saladyn bez żadnej litości ukrócił go o głowę.

Postać Renalda trochę przerysowana, ale równie „wredna” została ukazana jako czarny charakter w świetnym filmie Ridleya Scotta – Królestwo Niebieskie.

Zobaczcie również nasz wpis: Filmy Ridleya Scotta i miejsca, gdzie były kręcone

Zamek Al – Karak w Jordanii i Wredny Renald – Wideo:

No i więcej zdjęć, bo przecież nie mogą się zmarnować…

IMG_1037

IMG_1040

IMG_1049

IMG_1051

IMG_1060

IMG_1074     IMG_1098

IMG_1066

IMG_1075

IMG_1076

IMG_1088

IMG_1099

IMG_1095

Podobał się wpis? Podaj dalej:

Skomentuj! Podziel się z nami opinią!


Ilość komentarzy: Brak komentarzy

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

O blogu w mediach