Ciekawe miejsca w Europie Ciekawe miejsca w Hiszpanii Lecimy na Wyspy Kanaryjskie. Na początek Gran Canaria – kontynent w miniaturze – i jej największe atrakcje

Lecimy na Wyspy Kanaryjskie. Na początek Gran Canaria – kontynent w miniaturze – i jej największe atrakcje

Gran Canaria to wyspa niesamowita. Jedni nazywają ją „wyspą wiecznej wiosny”, inny „kontynentem w miniaturze” a wszyscy pewnie zgodzą się z tym, że każdy może odnaleźć tu coś interesującego dla siebie . Wyspa dzieli się zasadniczo na dwie części – nieco chłodniejszą, bardziej deszczową i o wiele bardziej zieloną północ i zdecydowanie bardziej suche, cieplejsze południe.

[Materiał ma charakter encyklopedyczny i tylko informacyjny, nie opiera się na świeżej osobistej relacji autorów a ich ogólnej wiedzy turystyczno-geograficznej]

Ponadto część północna ze wspaniałymi wąwozami, malowniczymi tradycyjnymi wioskami oraz klifowym wybrzeżem jest zdecydowanie mniej zaludnione i znacznie rzadziej odwiedzana przez turystów niż zdominowane przez ogromny kurort Maspalomas południe. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że jak na niesamowitą, rajską wręcz wyspę przystało, gdy w interiorze pojawia się śnieg, nieco dalej, na południu można spokojnie opalać się na jednej z przepięknych złocistych plaż. To właśnie uroki Gran Canarii…

Gran Canaria co warto zobaczyć i zwiedzić na tej wyspie? Oto kilka naszych propozycji z punktu widzenia turystyczno-geograficznego:

1. Las Palmas de Gran Canaria, to stolica wyspy oraz największe miasto całego archipelagu (jest również stolicą pozostałych wysp tzw. wschodnich, czyli Lanzarote i Fuerteventury). Najbardziej interesujące są tutaj zwłaszcza najstarsze dzielnice – czyli La Vequeta, gdzie możemy w bardzo ładnej tradycyjnej kanaryjskiej posiadłości zwiedzić niezwykle interesujące muzeum Krzysztofa Kolumba (wstęp bezpłatny), zobaczymy stare kamieniczki przy Plaza de Santa Ana, wejdziemy na wieżę Katedry Santa Ana, by podziwiać widoki na miasto, sfotografujemy najstarszą kapliczkę w całym mieście (i na całej wyspie). W dzielnicy tej znajduje się również coś dla miłośników bardzo dawnej historii i archeologii – Museo Canario – prezentujące kulturę i osiągnięcia ludu Guanczów zamieszkujących niegdyś te tereny. W dzielnicy Triana natomiast mamy okazję zachwycić się potężnym bardzo reprezentacyjnym i eleganckim modernistycznym budynkiem – Gabinete Literario przy Plaza de San Francisco. Ciudad Jardin to z kolei dzielnica willowa, bardzo spokojna, sielska z ładnymi ogrodami i Parque Doramas z endemicznymi kanaryjskimi roślinami, fontannami oraz Pueblo Canario – małą wioską zaprojektowaną przez jednego z miejscowych malarzy symbolistów (miał być to przykład idealnej wioski wyspiarskiej). Las Palmas de Gran Canaria, to jednak nie tylko zabytki z różnych epok historycznych czy muzea ale też plaża i piękny port. W południowej części ciągnie się wspaniała – jedna z najwspanialszych hiszpańskich miejskich plaż – Playa de Las Centeras i krystalicznie czysta woda ze znajdującą się bardzo blisko brzegu rafą koralową. Poza tym możemy się tu przejść po typowej dla nadmorskich miejscowości promenadzie z licznymi kawiarenkami i restauracjami, a nieco dalej możemy zwiedzić jeden z największych europejskich portów – Puerto de la Luz i oczywiście najstarszą twierdzę obronną na wyspie – XVI wieczny Castillo de la Luz. W niewielkiej odległości od stolicy rozciąga się najpiękniejszy ogród botaniczny – Jardin Botanico Canario Viera i Clavijo z endemicznymi roślinami (wstęp za darmo) a kilka km od parku możemy zobaczyć największy krater wulkanu – Caldera de Bandama.

fot. Las Palmas de Gran Canaria / fot. El coleccionista de instantes / flickr.com / CC

2. Teror, znajduje się w centralnej części wyspy i jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek na Gran Canarii (nic w tym dziwnego, skoro interior słynie ze swojej urody). Miejsce to, jest również bardzo ważnym ośrodkiem religijnym wyspy, do którego od wielu lat ciągną tłumy pielgrzymów. Znajduje się tu bazylika poświęcona patronce wyspy – Matce Bożej Sosnowej (pochodzi z XVIII wieku), tutaj również będziemy mieli okazję zobaczyć ładne tradycyjne kanaryjskie budowle z charakterystycznymi drewnianymi balkonami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek, a także kupić słynne ciasteczka u zakonnic w Monasterio de Cistel.

aguimes gran canaria
fot. El coleccionista de instantes / flickr.com / CC

3. Aguimes, znajduje się we wschodniej części Gran Canarii tuż przy końcu pięknego, zielonego wąwozu Guayadeque (wysokie zbocza wąwozu prezentują się pięknie o każdej porze roku, lecz zachwycają zwłaszcza na wiosnę – gdy kwitną tu migdałowce). Warto wspomnieć kilka słów o samym wąwozie, ponieważ zamieszkiwali go już od najdawniejszych lat Guanczowie – mieszkali w jaskiniach znajdujących się w skałach tworzących ściany jaru. Również dzisiaj można spotkać tu ludzi mieszkających w domostwach wykutych w skałach (słynie z tego miasteczko Cuevas Bermejas). Powracając do Aguimes – na pierwszy rzut oka może nie zachwyca ale wystarczy przejść nieco w głąb w kierunku najstarszej części miasta, by zupełnie zmienić swoje zdanie. Starówka zachwyca wąskimi uliczkami, białymi zabudowaniami i mnóstwem zieleni z nimi kontrastującej. Można tu zobaczyć również wiele rzeźb, Iglesia de San Sebastian – jeden z piękniejszych kościołów na wyspie. Warto tu wstąpić do Muzeum Historycznego, które przybliży nam dzieje wyspy, jej mieszkańców i pozwoli poznać najważniejsze wydarzenia w jej dziejach (wstęp bezpłatny).

4. Galdar – miasteczko w części północnej malowniczo położone na stoku wzniesienia. To miejsce, w którym znajdowałą się pierwotna osada Guanczów (odnaleziono malowidła w pobliskich jaskiniach i fragmenty domostw – można je oglądać w Museo Arqueologico Cueva Pintada). Kolejne pozostałości po pierwotnych ludziach, zamieszkujących wyspy można zobaczyć w jednym z ważniejszych stanowisk archeologiczych – Cuarto Puertas – wzgórze z licznymi wykutymi przez Guanczów jaskiniami pełniącymi przeróżne funkcje. Arteara to niewielka miejscowość na południu w której pobliżu znajduje się nekroplia Guanczów. Cenobio de Valeron to stanowisko archeologiczne, które znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od opisanego niżej miasteczka Santa Maria de Guia. Składają się na nie wydrążone w skale groty, połąćzone ze sobą wewnętrznymi korytarzami i schodkami, które najprawdopodobniej stanowiły niegdyś wielki spichlerz Guanczów. La Fortaleza to kolejna pozostałość po dawnych mieszkańcach wyspy – pokaźna skała, w której drążone były przez nich mieszkalne jaskinie (na południu blisko Santa Lucia de Tirajana)

fot. Galdar / fot. bortescristian / flickr.com / CC

5. Puerto de las Nievas, przycupnęło tuż nad morską tonią u stóp malowniczych klifów w północnej części wyspy. Słynie gównie z przepięknej skalnej formacji Dedos de Dios („wyrastająca” z morza skała w najwęższym fragmencie niestety podczas sztormu została nieco uszkodzona). W tradycyjnym białym miasteczku warto spróbować znakomitych ryb lub owoców morza.

6. Arucas, znajduje się w części północnej wyspy. Warto tu przyjechać, chociażby po to by spróbować wyrabianego tu rumu – białego lub złocistego (można to uczynić podczas zwiedzania fabryki rumu Destilerias Arehucas). Jeśli tu już będziecie, to zwróćcie uwagę (ciężko tego nie zrobić) na wielką zbudowaną z błękitnego kamienia katedrę Iglesia de San Juan i udajcie  się na spacer bo bardzo ładnie utrzymanym we francuskim stylu Parku Municipal. W sąsiedztwie miasta wznoszą się Montania de Arucas i bardzo fajny punkt obserwacyjny na szczycie krateru wygasłego wulkanu – Mirador de Arucas (podczas bezchmurnego nieba można dostrzec tu najwyższy szczyt Teneryfy i całych Kanarów – Pico de Teide)

agaete gran canaria
fot. El coleccionista de instantes / flickr.com / CC

7. Agaete, miasteczko niedaleko Puerto de las Nieves położone w żyznej dolinie o tej samej nazwie. Oprócz swojego uroku – wąskich sprawiających wrażenie labiryntu uliczek, ciekawych zabudowań, jeszcze ciekawszego ogrodu botanicznego, miasteczko słynie z uprawy między innymi awokado oraz znanej na całym archipelagu kawy. Latem, w sierpniu, organizowany jest tu, sięgający czasów Guanczów festiwal – Fiestas de la Rama (święto wody i płodności).

8. Plaże i wydmy, Gran Canaria niektórym kojarzy się tylko z plażami, morzem, wylegiwaniem na gorącym piasku. Oczywiście i oni nie będą zawiedzeni, przecież wyspa słynie z przepięknych długich, szerokich i złotych połaci piasku. W części południowej wyspy można zliczyć blisko 30 plaż – najbardziej znane spośród nich to Playa de Ingles i Playa de Maspalomas. Na północy oczywiście też możemy skorzystać z błogiego lenistwa na plażach np. wspomniane już miejska Playa de de Las Centeras w stolicy, czy czarnej Playa de Sardina. W zachodniej części znajduje się natomiast bardzo ładna, choć kamienista Playa de Aldea, plaża w małej miejscowości Puerto Rico czy bardzo rzadko odwiedzanej Playa de Venequera. Prawdziwą atrakcją są jednak zajmujące południowy cypel wyspy Wydmy Maspalomas – przepiękne, białe rozległe tereny białego piasku, tworzącego wzniesienia o przeróżnych kształtach i wysokościach.

fot. Wydmy Maspalomas / fot. ninastoessinger / flickr.com / CC

9. Santa Maria de Guia, kolejne miasteczko (w północnej części wyspy), które słynie z innego znakomitego lokalnego wyrobu – sera kwiatowego. Warto udać się tu na urokliwą starówkę z XVII wiecznym Iglesia de Asunsion oraz bardzo ładnie odnowionymi kamieniczkami. Innym niezwykle uroczym miasteczkiem w tej części wyspy jest np. Moya, która rozciąga się tuż nad wąwozem (urodził się tu znany poeta Tomas Morales – można zwiedzać tu jego dom rodzinny – Casa Museo Tomas Morales).

10. Mogan, kolejna malownicza wioska w najrzadziej odwiedzanej – zachodniej części wyspy. Dlaczego malownicza? Bo zbudowana została wewnątrz granitowego wąwozu, co sprawia, że mimo, iż zabudowa wioski nie jest jakoś specjalnie zachwycająca, to warto tu przyjechać (zwłaszcza, że kilka kilometrów przed Mogan możemy zobaczyć interesującą wielobarwną skałę zwaną Los Azulejos). Interesujący jest również sam port wciśniętej w górski jar wioski – Puerto de Mogan – z malowniczą mariną, wokół której wzniesiono białe domki z kolorowymi dekoracjami.

>> ZOBACZ TEŻ: Klimat i pogoda na Gran Canaria: pogoda w marcu, pogoda w maju, pogoda we wrześniu, pogoda w październiku, pogoda w listopadzie i grudniu

Co jeszcze warto zobaczyć na Gran Canaria:

Na Gran Canaria warto jest też udać się na długie piesze wycieczki (na przykład na plażę Gui Gui na zachodzie) lub też na zwiedzanie wyspy wypożyczonym samochodem (jest tu mnóstwo widokowych, choć często trudnych tras jak np. wzdłuż zachodniego wybrzeża z Agaete do Aldea de San Nicolas – bardzo kręta dla ludzi o mocnych nerwach, czy też droga z Aldea de San Nicolas w kierunku interioru), można wstąpić również do Firgas, by skosztować źródlanej wody (wypływa z wąwozu Las Madres), choć tak na dobrą sprawę można ją dostać w wersji butelkowanej w każdym miejscu wysp, skorzystać z jednego z licznych parków przyrodniczych i tematycznych parków rozrywki (np. Palomitos Park, Aqualand, czy Mundo Aborigen) – co spodoba się szczególnie najmłodszym.

GDZIE SPAĆ? Porównaj najtańsze noclegi na Gran Canaria | Zarezerwuj hotel na Gran Canaria

BYLIŚCIE NA GRAN CANARIA? JAKIE ATRAKCJE I MIEJSCA POLECACIE INNYM? PODZIELCIE SIĘ SWOIMI OPINIAMI I DOŚWIADCZENIAMI (linki dozwolone)

Ilość komentarzy: 28 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Iwona says:

  Co zobaczyć się da samemu? Prawie wszystko, lecz wnętrze wyspy i drogi których nie pokonasz zwykłym autem osobowym warto jest zobaczyć i wtedy ujrzeć to czego nie widzą inni. Luksusowe off roady to naprawdę super opcja na poziomie by odnaleźć miejsca nadzwyczajne. +34 602410233 namiary na Krzyśka, on wwas zabierze dobra terenówka w przecudne miejsca. Polecam

 • Krzysztof says:

  Krzysztof z tej strony , jestem nadal na wyspie I działam w temacie zwiedzania wyspy, kameralnie wygodnie profesjonalnie ale swojsko i konkretnie, napisz zadzwoń +34602410233

 • Simon Tours says:

  Osobiście dołożyłbym Artenarę (najwyżej położoną gminę wyspy, która stara się o wpisanie na listę najpiękniejszych miejsc Hiszpanii) i Artearę (gdzie, oprócz odwiedzania największej nekropolii Guanczów, można poczuć że Kanary to nie tylko piękne plaże:-)
  https://www.youtube.com/watch?v=h5ymiOLMeeA
  http://www.simontours.pl

 • Objazd wyspy po polsku Gran Canaria w pigułce says:

  Tú pan Krzysztof, Milo że piszecie o mnie i moich wycieczkach, dla przypomnienia gran Canaria trip na fb kontakt +34602410233 nadal aktywny. Pozdrawiam i do zobaczenia😀

 • eN says:

  Cebula czytać nie umie… „przed 12” a nie „przez 12”?

 • Emi says:

  Gran Canaria przepiękna my już kolejny rok jedziemy z dziećmi do Puerto de Mogan przepiękna malownicza . Jeśli ktoś ma małe dzieci polecamy apartamenty z dużo ilością basenow dla małych i dużych. Blisko przepięknej plazy. Można wynająć samochód w dość rozsądnej cenie z fotelikami😀
  Loty Ryanair z Berlina Schonefeld 😀
  Wynajęcie samochodu autoreisen
  Apartament Cordian Mogą Valle duże z ogramnym balkonem i widokiem sprzątane codziennie 😀
  Pozdrawiam

 • Wojtek says:

  A więc, jeżeli chcecie lecieć za 69€ praktycznie z dnia na dzień to polecam over bookingi z Dusselfdorfu! Tanio w samolocie nawet darmowe śniadanie dali jeżeli leci się przed 12 godzina !
  A tutaj na miejscu lepiej znać chociaż angielski bądź niemiecki bo to właśnie najwięcej apartamentów z basenami mają oni w dobrych cenach wystarczy poszukać w Google.

 • justyna says:

  witam,dzieki tej stronce trafilam na wpis ktory znajduje sie ponizej, sliczna syrenka dzieki, tak jak pani pisala dzien pelen wrazen z panem krzysiem, cudowne gospodarstwo z cudnymi winami, kawa,serami, i mnustwem innych wszelakich smakow zaliczylismy, bylo weslo, bo po degustacji winka byla jeszcze degustacja rumu, a obiad jakim nas pan krzysztof uraczyl byl tak pyszny ze nawet moje dzieci niejadki wszystko wsunely heheh, choc porcje byly sporee,,,,:) ato nowe wpelni klimatyzowane a wiec upal ktory byl tego dnia 31 plus byl nam niegrozny:) foteliki dla dzieci pelen profesionalizn a zarazem atmosfera jak w rodzinie, czulismy sie jak na wakacjach conajmiej u szwagra:) heheh,piekne plaze w ukrytych zakamarkach ,panie krzysku jeszcze raz wielkie dzieki,, namiary na pana krzysia 🙂 +34 3602410233 🙂 POLECAM GORACO justna z rodzina:)

  • Alicja says:

   Pani Justyno A w jakiej części wyspy Pani była?

  • Pałka says:

   Witam, czy Pan Krzysiu o ktorym Pani pisze, ma rowniez apartament do wynajecia na gran canarii? Pytam bo sie wybieramy w kwietniu ☺ Paulina z Zielonej Góry

 • Elisa says:

  polecam lot z Berlina Tegel bezposredni AirBerlin bez przesiadek na Gran Canaria leci 4,5 godz.ja lece teraz w czerwcu pozdrawiam bilet w dwie strony od 140 euro.

 • syrenka says:

  Wreszcie cos dla Polakow a nie dla Niemcow i Anglikow Gran canaria Trip to swietna firma-jesli szukacie wycieczek niemeczacych ,przyjemnych ,niezanudzajacych ,a przedewszystkim nietlocznych to dobrze trafiliscie na muj wpis,, plantacje bananow.plantacja kawy,tropikalne owoce .mango,manga ,papaya,guayawa.granaty.kaki,wszystko to do sprobowania na prywatnych plantacjach,degustacje rumu,likoru z bananow,regionalne jedzenie w kanajpce nieturystycznej w malowniczym miasteczku,najcudniesze miejsca wawozy kaniony plaze te do ktorych niedociera przecietny turysta ,opuncje czyli owoce kaktusa degustacje serow i regionalnych przysmakow,wszystko w jeden cudowny dzien cala wyspa dookola w kameralnym towarzystwie gdzie czujesz sie jak ze starym znajomym ,a to wszystko w bardzo podobnej cenie wycieczek komercyjnych jakie oferuja wasi rezydenci hotelowi,przeszczesliwi ze udalo nam sie trafic na pana Krzysia:) mlodego czlowieka ktory pokazal nam wyspe i zaoszcedzil meczarni wypzyczonym autem i bladzenia po wyspie ,oszcednosc czasu i pieniedzy,szczerze polecamy ,GRAN CANARIA TRIP +34602410233 wystarczy zadzwonic i umowic sie na spotkanie w waszym hotelu pan krzysiek wszystko wytlumaczy i przedstawi osobiscie by dograc jaknajlepszy plan zwiedzania dla was i waszej rodziny:)

 • Alla says:

  Mamy do wynajęcia przepiękny apartament na Gran Canarii w Plaja del Ingles w 1 linii brzegowej z widokiem na ocean i wydmy.Gorąco polecam.Więcej info http://www.apartamentgrancanaria.pl

  • Natalia says:

   Witam, interesuje mnie wynajecie apartmentu z 24;05 po 07.06. Para z rocznym dzieckiem
   Pozdrawiam
   Natalia

  • Marta says:

   Czy macie jeszcze ten apartament do wynajęcia?

 • Ola says:

  My kupilismy bilety z raynaira na 19 sierpnia na 2 tygodnie, powrot 2 wrzesnia z warszawy bezposrednio do las palmas za 800 zl. Za 600 zl znalezlismy apartament apa amazones w playa de ingles bez wyzywienia przez strone http://www.otel.com

 • Agnieszka1221 says:

  Tutaj jest opisane to co dokładnie mnie kręci 😀 https://www.kreatywna.pl/styl-zycia/podroze/mini-kontynent-moc-wrazen-czyli-wakacje-na-gran-canarii/ Serdecznie polecam Kanary dla wszystkich wielbicieli ciepłego klimatu!

  • Kasia says:

   Witam 🙂
   w niedługim czasie wybieramy się z moim chłopakiem na Gran Canaria. Jedziemy na dziko, jest cel 🙂 ale tak naprawdę chcielibyśmy się dowiedzieć co warto zobaczyć i gdzie najlepiej zakotwiczyć (chodzi o spanie). Będziemy mieć wynajęte auto…proszę o info 🙂 Pozdrawiam- Kasia:)

 • Andrzej says:

  Ja lecę na Grand Canarie z TUI lotem czarterowym z Warszawy w dwie strony 635 zł . Polecam śledzenie lotów czarterowych

 • Anneke says:

  O to chodziło! Wielkie dzięki 🙂 nie pomyślałam o tym, żeby szukać połączenia przez Londyn.

 • Anneke says:

  Hmm… jaką linią lotniczą? Z tego, co widzę, Ryanair nie ma lotów do Barcelony. Czy mogę prosić o linki do stron, gdzie znajdę te połączenia?

  • Marcin Nowak says:

   Cześć! Ryanair lata z kilku polskich miast do Barcelony. Jednak nie tylko na lotnisko El Prat lecz również Girona. To niestety godzina drogi do centrum miasta. Natomiast Tobie, jako osobie, która chce lecieć dalej to nie przeszkadza, bo z Girony również lecą samoloty na Tenerife South. Z El Prat lecą na 2 inne wyspy dodatkowo. Podaj terminy, które Cię interesują to sprawdzimy Ci połączenia

  • Anneke says:

   Witam. Mała uwaga, ja chcę dolecieć na Gran Canarię (polecona oferta). Zatem znalazłam połączenie przez Brukselę np. 2 września przylot o 22:20, 3 września 7:45 odlot z Brukseli na Gran Canarię. To jest jak na razie najlepsza opcja. Planuję wycieczkę jesienią, także mam jeszcze dużo czasu, ale chciałam się zorientować czy warto w ogóle brać pod uwagę ten kierunek 🙂

  • Marcin Nowak says:

   Ok rozumiem. Myślałem, że chodzi ci ogólnie o Kanary. Porada: nie szukaj lotów na rzesień teraz. To się nie opłaca. Najtańsze bilety są na miesiąc/dwa przed
   Najlepsze obecnie połączenie bez koniecznego spania na lotnisku
   Warszawa – Londyn Stansed – Gran Canaria – Bruksela – Warszawa
   Przykłądowo pomiędzy 6 a 12 marca 494 zł. Pozdrawiam

 • anneke says:

  Witam serdecznie,
  Bardzo proszę o doradzenie, jak tanio dolecieć na Gran Canarię z Polski (najlepiej z Krakowa). Szukałam lotów przez Barcelonę (RyanAir), ale przesiadka jest praktycznie niemożliwa, trzebaby tam przenocować 😉

Ilość komentarzy: 28 - dołącz do dyskusji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera!

Hej! I jak Ci się podoba na naszym blogu? Jeśli wszystko OK to mamy propozycję: Dołącz do ponad 13o tys. śledzących nas osób. Wysyłamy mail jedynie raz na tydzień. Zero spamu, tylko nowe wpisy, super okazje, triki, promocje lotnicze i podróżnicze poradniki. *POLITYKA PRYWATNOŚCI